X
تبلیغات
 

خبرگزاری فارس: روند رو به رشد تحولات شهر صالحیه

شهردار صالحیه گفت: سیر تحولات صورت گرفته طی سه سال اخیر در حوزه‌های مختلف روند رو به رشدی داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از غرب استان تهران، شهر صالحیه از جمله شهرهای استان تهران و شهرستان بهارستان به شمار می‌رود که در مقطعی روند رو به رشدی را به خود گرفته است که ادامه این روند می‌تواند این منطقه را به یکی از شهرهای نمونه استان تهران تبدیل کند.

شهردار شهر صالحیه ظهر امروز در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران به تشریح فعالیت‌های این حوزه پرداخت و اظهار کرد: من با حسن نیت اعضای شورای شهر به عنوان سکاندار مدیریت شهری فعالیت خود را با کمترین سرانه‌های عمومی و امکانات و اعتبارات ناچیز آغاز کردم.خبرگزاری فارس: روند رو به رشد تحولات شهر صالحیه

علیرضا قربانی با اشاره به روند روبه رشد کلیه فعالیت‌های شهری طی سه سال اخیر بیان کرد: تحولات صورت گرفته طی سه سال اخیر بر اساس ارزیابی کارشناسان از یک روند رو به رشدی برخوردار بوده است و تمام تلاش ما بر این مبناست تا بتوانیم شهری زیبا و مدرن را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: این شهر با وجود بودجه ناچیز و درآمد جزئی خوشبختانه تاکنون در اجرای روند پروژه‌های عمرانی، خدماتی و تفریحی مشکل چندانی وجود نداشته است و از طرفی شاید تنها شهرداری باشیم که با درآمد ناچیز خود حقوق و مزایای کارکنان را به موقع پرداخت کردیم.

به گفته شهردار شهر صالحیه بودجه سالیانه شهرداری‌ها معمولاً در همه نهادها شهری 40 درصد برای کارهای عمرانی و 60 درصد هزینه‌های جاری تعریف می‌شود که این آمار در شهر صالحیه بالعکس است که این امر نشانگر افقی است تا درصددیم که خدمت بی‌منت به مردم ارائه کنیم.

قربانی در ادامه از احداث مجتمع بزرگی به نام سرای محله که یک مرکز فرهنگی و هنری است خبر داد و افزود: شهرداری در کنار فعالیت‌های عمرانی خود از اقدامات فرهنگی و هنری در شهر غافل نیست.

وی ادامه داد: به طوری که ما در زمینی به مساحت 400 مترمربع سرای محله‌ای را با چهار  طبقه در سال گذشته آغاز کردیم که بودجه تکمیلی آن بالغ بر 19 میلیارد ریال پیش‌بینی شده است.

شهردار شهر صالحیه تصریح کرد: از این میزان 500 میلیارد ریال هزینه شده است که مقرر شد مبلغ 2 میلیارد تومان نیز به منظور تکمیل نهایی آن از سوی استان در قالب وام کم‌بهره 4 درصدی اختصاص داده شود که در صورت تحقق آن امیدواریم این مرکز فرهنگی را در ایام الله دهه فجر امسال به مرحله بهره‌برداری برسانیم.

قربانی در ادامه به اختصاص زمینی به مساحت 3 هزار مترمربع با کاربری فضای آموزشی خبر داد و گفت: با توجه به رشد سرانه دانش‌آموزی شهرداری در این راستا نیز با اختصاص 3 هزار مترمربع به فضای آموزشی برای احداث مدرسه اقدام کردیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه برای احداث این زمین خیری نیز که هم‌اکنون در خارج از کشور است اعلام آمادگی کرده تا این عملیات را آغاز کند، امیدواریم با احداث این زمین بتوانیم گامی در راستای حمایت از اقدامات آموزشی و فرهنگی در این شهر برداریم.

شهردار شهر صالحیه در ادامه این نشست از احداث بوستان و پارک‌های محله‌ای در نقاط مختلف شهر خبر داد و گفت: شهرداری صالحیه در ادامه سیاست کاری خود در حوزه توسعه و گسترش مراکز تفریحی به زودی با مشارکت بخش خصوصی عملیات ایجاد نخستین شهربازی شهر صالحیه آغاز خواهد شد.

قربانی اظهار کرد: عملیات پروژه بوستان ولایت در زمینی به مساحتی بالغ بر 3 هکتار از ابتدای سال جاری در دستور کار شهرداری قرار گرفته است که هم‌اکنون در مرحله کاشت گل و گیاه است.

وی با بیان اینکه نخستین شهربازی صالحیه در زمینی به مساحت 7 هزار مترمربع احداث خواهد شد، یادآور شد: ساخت مراکز تفریحی در این شهر وارد فاز جهادی شده است و در تلاشیم تا بتوانیم با یک تفاهم‌نامه‌ای در نخستین فرصت یکی از مجهزترین و مدرن‌ترین  شهربازی‌های استان تهران را در این منطقه احداث کنیم.

به گفته شهردار شهر صالحیه با توجه به نیاز اساسی شهر به مراکز تفریحی و فرهنگی درصدد این هستیم تا بتوانیم با بخش خصوصی در حداقل زمان ممکن اجرای این پروژه را در دستور کار خود قرار دهیم.

قربانی با تأکید بر اهمیت اجرای سرانه‌های عمومی شهر به‌ویژه در حوزه مراکز تفریحی و فرهنگی نیز اظهار کرد: تمام تلاش ما با حمایت و همراهی اعضای شورای شهر بر این مبناست تا بتوانیم کاستی‌ها و الزامات اساسی شهروندان را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهیم که خوشبختانه برای این روند طی سه سال گذشته اقدامات قابل توجهی نیز صورت گرفته است.

*شهر صالحیه از بن بست دیروز خود خارج شده است

شهردار صالحیه در ادامه به بن‌بست بودن این شهر در گذشته پرداخت و بیان کرد: زمانی که ما فعالیت خود را در این شهر آغاز کردیم، صالحیه در یک نقطه بن‌بست قرار گرفته بود و شهر گلستان تنها دروازه ورود و خروج این منطقه بود.

قربانی تصریح کرد: ادامه وضعیت بن‌بست بودن شهر می‌توانست کلیه فعالیت‌های شهرداری را در حوزه‌های مختلف تحت‌الشعاع خود قرار دهد و این مسئله برای ما در ابتدای آغاز خود به عنوان کلافی سردرگم و غیرقابل توجیه بود.

مدیر شهری صالحیه خاطرنشان کرد: با مطالعه دقیق و ساعت‌ها بحث و بررسی با کارشناسان خبر و واحد عمران در ابتدا به ترسیم مسیرهای مواصلاتی پرداختیم تا بتوان زمینه خروج این شهر را از حالت بن‌بست بودن را خارج ساخت.

قربانی یادآور شد: در این راستا ما توانستیم با ترسیم مسیرهای مواصلاتی به توفیقاتی دست یابیم تا زمینه ای حاصل شود تا این شهر که سالها در سایه بن‌بست مطلق واقع شده بود را نجات دهیم و شهربتواند نفس تازه ای بکشد.

وی اضافه کرد: امروز شهر پس از سه سال تنها در حوزه خروج از حالت بن‌بستی خود خارج شده بطوری که طرح و مطالعات اتصال این شهر به شهرهای همجوار ودیگر بزرگراه های ارتباطی به مرحله عملیاتی خود رسیده و کلیه مجوز های مورد نیاز برای تملک برخی معابر و مسیر های ارتباطی از ادارات و سازمانهای مربوطه اخذ شده و از ان سو نیز با مالکانی که زمین های انان در این مسیر واقع شده بود نشست و تفاهم‌نامه های را داشتیم که تعامل خوبی را برای پیشبرد اهداف شهرداری با ما به عمل آوردند.

شهردار صالحیه ابراز امیدواری کرد که اتصال شهر صالحیه به خیابان سردار جنگل شهرک واوان خود می‌تواند در مسائل گوناگون برای مردم هر دوشهر و حتی شهرهای همجوار نیز اثر گذار باشد.

وی همچنین به مرمت و احداث خیابان به مسیر مواصلاتی جاده امامزاده باقر ع پرداخت و گفت: این مسیر بدلیل وجود ارامگاه امامزاده باقرع و دفن صدها اموات برای مردم شهرستان بهارستان و حتی شهرستانهای همجوار از اهمیت فوق العاده ای برخورداربود که در روزهای پنجشنبه تردد وسایط نقلبه در این مسیر همیشه با حوادث ناگواری همراه بود که ما با در نظر گرفتن موقعیت استراتژیکی این مسیر مطالعات اولیه ان را برای اصلاح کلی مسیر را در دستور کار قرار دادیم و سپس به مرحله عملیاتی در اوردیم که امروز این مسیر با اقدامات شهرداری برای ترددین این نقطه از امنیت کاملی برخوردار شده و از طرفی به یکی از زیباترین مسیر های شهرستان نیز تبدیل شده است.

به گفته وی این مسیر تا قبل از اجرای عملیات شهرداری با حوادث متعددی مواجه بود و خونهای بیگاه زیادی در این حوزه بدلیل کم عرض بود این جاده ریخته شده بود.

شهرداری صالحیه رضایت مندی شهروندان از اهم اقدامات مدیریت شهری را مهم خواند و گفت: با توجه به اینکه هر اقدام عمرانی و خدماتی در این شهر بر اساس نیاز سنجی هر منطقه ای در این شهر اجرایی می‌شود تا بتوانیم در این حوزه رضایت مندی شهروندان را از اقدامات شهری را هموار نمائیم.

قربانی در ادامه همچنین از پخش 40 کیلومتر آسفالت در این شهر به منظور لکه گیری و روکش اسفالت نقاط مختلف این شهر یاد کرد و گفت: شهرداری صالحیه تنها در بلوار اصلی این شهر بطول 6 کیلومترروکش اسفالت و به مساحت 2 کیلومتر در مسیر جاده سی متری فشار قوی و 2 و نیم کیلومتر نیز در مسیر جاده امامزاده باقر ع عملیاتی جهادی اسفالت داشتیم که مابقی نیز در مناطق مختلفی که نیاز به مرمت و بازسازی داشته پخش شده است.

قربانی در ادامه تملک و ازاد سازی برخی از نقاط کور کوچه و خیانهای این شهر را از دیگر اقدامات ماندگار و تاثیر گذار خواند و اظهار داشت: تملک و ازاد سازی یک مسیر و خیابانی بدلیل قرار گرفتن ملک مردم دارای چالش و مشکلات فراوانی است که ما در طی این مدت خوشبختانه با تعامل و تفاهم خوب با مالکان در مجموع 60 مورد توافق تملکی داشتیم که با اجرای عملیات باز سازی این میزان تحول عظیمی در کاهش بار ترافیکی و تردد روان و مسهل رانندگان و مسافران از این مسیر را بدنبال خواهد داشت.

*اتوماسیون اداری با کمترین خطا

شهرداری صالحیه ساختار اداری را از ابتدای فعالیت خود یکی دیگر از اهدافی دانست که از اهمیت بالایی برخوردار بود.

قربانی تأکید کرد پیش از این پرونده‌های موجود در شهرداری هیچ سازمان‌دهی نداشت و هر کدام از آنها در یک پوشه نامتعارف و با ترکیب رنگ‌های مختلف بود که در این راستا یک سیستم اتوماسیون اداری را به‌طور مدون برای این شهرداری تعریف نمودیم بطوریکه بعد از این ساماندهی امکان هرگونه دست‌کاری و یا مفقود شدن پرونده‌ها غیرممکن است و هم‌اکنون کلیه پرونده‌های موجود در شهرداری در این سیستم ثبت رایانه‌ای شده و کلیه پرونده‌ها در پوشه‌های یکرنگ و متحدالشکل بایگانی شده است.

وی پرداخت به موقع حق و مزایا کارکنان شهرداری را از دیگر توفیقات این شهرداری یاد کرد و گفت: خوشبختانه شهرداری صالحیه در سطح استان شاید تنها مرکزی باشد که علیرغم درامد ناچیز خود توانسته در حوزه پرداخت و حقوق و مزایای کارکنان خود به‌طور هدفمند و مدون تاکنون تأخیر چندانی نداشته است.

وی تحقق بودجه سالیانه این شهر را از 7 میلیارد به بیست میلیارد را در تاریخ این نهاد مردمی بی‌نظیر خواند و افزود: بودجه سالیانه تعریف شده و مصوب شورای شهر در سال‌های گذشته به میزان 7 میلیارد تومان بود که ما در سال گذشته با 20 میلیارد تومان بودجه مصوب فعالیت خود را آغاز نمودیم که این بودجه نیز قبل از پایان سال نیز محقق شد که این توفیق حاصل تلاش و تدبیری بود که در ابتدای سال اندیشیده شده بود.

در این نشست همچنین رئیس شورای اسلامی شهر صالحیه یکی از توفیقات خوب شهردار را در این منطقه تعامل و همدلی و مهم‌تر از هر مسئله‌ای توانمندی و تدبیر این مدیر خواند و گفت: به جرأت می‌توان اقرار کرد که اگر جز آقای قربانی احدی دیگر سکاندار این شهر بود ما تا به این میزان نمی‌توانستیم توفیقاتی کسب کنیم.

محمدرضا دهقان نیری ضمن قدردانی از تلاش‌های ارزشمند مجموعه شهرداری در راستای خدمت‌رسانی به مردم فهیم منطقه نیز افزود: امروز خروجی فعالیت‌های شهرداری بر رضایت‌مندی شهروندان فهیم منطقه مرتبط شده که باید قدردان چنین مدیری باشیم که توانسته با کمترین اعتبارات استانی و محلی اقدامات بزرگی را در این شهر انجام دهد و
وی همچنین روند رشد پروژه‌های عمرانی و خدماتی را در این شهر نسبت به دوره‌های گذشته را مهم خواند و افزود: با بررسی اجمالی به این نتیجه خواهیم رسید که در طی سه سال اخیر با تدبیر و برنامه‌ریزی کارشناسی شهردار نسبت به سالیان گذشته این شهر در یک مسیری با روند روبه رشدی در حوزه‌های مختلف قرار دهد که امروز ما می‌توانیم با افتخار شعار خود را همسو با عمل انجام شده بیان کنیم.

وی در پایان اضافه کرد: کلیه فعالیت‌ها و سرعت بخشی به اقدامات عمرانی خدماتی و رفاهی در راستای رضایت‌مندی شهروندان فهیم است که امیدواریم توانسته باشیم با این فعالیت‌ها دین خود را نسبت به وفاداری آنان به انقلاب و رهبری ادا کرده باشیم.

===============

گزارش: ذبیح‌الله اصغری

    
خبرگزاری فارس: حوزه علمیه جوادالائمه(ع) نسیم‌شهر آمادگی جذب 400 طلبه برادر را دارد

امام جمعه نسیم شهر گفت: حوزه علمیه جوادالائمه(ع) آمادگی جذب 400 طلبه برادر را دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از غرب استان تهران، رئیس شورای اسلامی شهرستان بهارستان ظهر امروز به همراه امام جمعه نسیم‌شهر و اعضای شورای فرهنگ عمومی بخش بوستان از پروژه عظیم حوزه علمیه جوادالائمه(ع) این شهر بازدید و از نزدیک روند ساخت آن را بررسی کرد.

 این بازدید با همراهی رئیس شورای اسلامی و شهردار نسیم‌شهر، معاون برنامه‌ریزی و اداری مالی فرماندار شهرستان بهارستان، بخشدار بوستان، جانشین فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس کتابخانه‌های عمومی و سایر مسؤولان شهرستان صورت گرفت.

امام جمعه نسیم شهر در این بازدید به تشریح چگونگی روند ساخت حوزه علمیه جوادالائمه(ع) پرداخت و اظهار کرد: این پروژه همزمان با فرارسیدن ماه مبارک سال جاری آغاز و در چند فاز برای 6 طبقه تعریف شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد محسن‌زاده بیان کرد: هم‌اکنون مرحله گودبرداری این پروژه به اتمام رسیده و با نظارت دقیق و حساس با حضور مهندسان پروژه از شهرداری نسیم‌شهر و بر اساس نقشه مورد تأیید مراجع نظارتی در حال پیشروی است.

وی با بیان اینکه آمادگی جذب 400 طلبه برادر در این مجموعه برنامه‌ریزی شده است، افزود: برای حوزه علمیه جوادالائمه‌(ع) کلاس‌های آموزشی، کتابخانه، نمازخانه، حجره، پارکینگ، کاربری فرهنگی و خوابگاه طلاب و سوئیت‌های اسکان اساتید طراحی شده است.

امام جمعه نسیم‌شهر ضمن قدردانی از زحمات مجموعه شورای اسلامی و شهرداری نسیم‌شهر و دهیاری‌های همدانک و اورین، خاطرنشان کرد: زمین حوزه علمیه یک هزار متر است که توسط شورای اسلامی و شهرداری نسیم‌شهر در بهترین نقطه و در فاصله کوتاهی از مصلای بزرگ امام خمینی(ره) نسیم شهر اختصاص یافته است.

محسن‌زاده در پایان متذکر شد: در فاز نخست ساخت 600 مترمربع آن با کمک خیرین محلی صورت می‌گیرد و امیدواریم مجموعه فرمانداری، بخشداری و سایر ارگان‌های ذی‌ربط با اختصاص و تأمین اعتبارات، نقشی را در تکمیل این پروژه فرهنگی مذهبی ایفا کنند.

    
خبرگزاری فارس: بمب‌گذاری در تهران و سایر استان‌ها خنثی شد/ تروریست‌ها بازداشت شدند

وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:سلسله بمب گذاری‌هایی در مناطق متعدد در عمق کشور و به طور مشخص برای مناسبت‌های پیش رو تدارک دیده شده بود که خنثی و تروریست‌ها بازداشت شدند.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت اطلاعات، وزارت اطلاعات درباره خنثی سازی اقدام شیطانی تروریست‌های تکفیری در تهران اطلاعیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

با ادعیه مردم روزه دار و با عنایات خداوندی، یکی از بزرگترین توطئه های تروریستی گروه های تکفیری وهابی، در روزهای منتسب به حضرت خدیجه کبری (س) کشف و خنثی شد.

در طرح جنایتکارانه ی گروهک ضد اسلامی تروریستی تکفیری، سلسله بمب گذاری هایی در نقاط متعددی در عمق کشور و مشخصاً برای مناسبت های پیش رو تدارک دیده شده بود که با توکل و توسل و فداکاری های سربازان گمنام امام زمان (عج) در تهران و چند استان دیگر، اقدامات شیطانی تروریست های تکفیری خنثی سازی شد، تروریست ها بازداشت شدند و تعداد بمب های آماده ی انفجار و مقادیر انبوهی مواد اولیه ی انفجاری کشف و ضبط گردید.

با توجه به ادامه داشتن تحقیقات میدانی در داخل و خارج از کشور و استمرار بازجویی از تروریست ها، اطلاعات تکمیلی به محض فراهم شدن شرایط حفاظتی، به استحضار ملت شریف ایران خواهد رسید.

سربازان گمنام امام زمان (عج) برای ادامه مسیر، شدیداً نیازمند ادعیه ی مردم روزه دار، بویژه در لیالی قدر هستند.

    
خبرگزاری فارس: پاسخ احمدی‌نژاد به نامه حبیب+دستخط

خبرگزاری فارس با توجه به تلاش فراوان برخی از روزنامه‌ها مبنی بر تکذیب نامه حبیب محبیان به محمود احمدی‌نژاد، تصویر این نامه با دست‌خط رییس جمهور سابق را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، صبح دیروز مراسم ختم حبیب محبیان در مسجد جامع شهرک قدس تهران برگزار شد. پس از درگذشت این خواننده ایرانی تحلیل‌ها و نقد و نظرهای فراوانی در خصوص پایگاه هنری اجتماعی و سیاسی وی در فضای رسانه‌ای کشور مطرح شد.  همزمان با مراسم دیروز خبرگزاری فارس نظر به شبهات و ابهامات ایجاد شده پیرامون بازگشت این نوازنده و خواننده ایرانی به کشور، متن نامه وی خطاب به محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور دولت دهم را برای اولین بار منتشر کرد که از دیروز واکنش های متفاوتی در پی داشت که بخشی از این واکنش‌ها مرتبط با گفتگوی محمد محبیان با یکی از شبکه های ماهواره‌ای بود که در فضای مجازی از دیروز انتشار بیشتری یافت درحالیکه این گفتگو  در روزهای ابتدای فوت مرحوم محبیان است و ارتباطی به مطلب دیروز نداشت.

 

برخی دیگر اساسا وجود چنین نامه‌ای را تکذیب کردند که روزنامه «شرق» با اختصاص بخشی از صفحه اول خود به این ماجرا قویا وجود نامه را تکذیب کرده است که باتوجه به اما و اگرهای پیش‌آمده در ادامه اصل نامه با پاراف رئیس جمهور وقت محمود احمدی‌نژاد منتشر خواهد شد.

بنا به این گزارش درخواست حبیب محبیان طی این نامه با دستور موافق رئیس جمهور وقت مواجه می‌شود ولی وی هیچ گاه امکان فعالیت گسترده هنری را نیافت.

 

متن این نامه که در آذرماه سال 1388 به دبیرخانه مربوط ارجاع داده شده به شرح زیر است:

بنام خدا

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای محمود احمدی‌نژاد

با سلام و عرض ادب

با احترام به استحضار می‌رساند اینجانب حبیب محبیان یکی از هنرمندان مردمی این مرز و بوم که سال‌ها در عرصه موسیقی و ترانه‌سرایی فعالیت حرفه‌ای داشته‌ام، بعد از انقلاب اسلامی به دلایل شخصی به همراه خانواده از کشور عزیزم هجرت کرده و سال‌ها در غربت زندگی سختی را پشت سر گذاشته‌ام.

رئیس جمهور محترم! جالب است بدانید، که حتما می‌دانید، آقایانی که الان در پوستین اصلاحات دم از آزادی، حقوق بشر و حقوق شهروندی می‌زنند، در اوایل انقلاب با تنگ‌نظری و بی تدبیری خود باعث بوجود آمدن فضای بی اعتمادی و وحشت در بین برخی از هموطنان گردیدند بطوریکه تعدادی از آنها با چشمانی گریان مجبور به ترک وطن خود شدند بدون آنکه تقصیری داشته باشند، که من هم از جمله آنها هستم.

جناب آقای احمدی‌نژاد ریاست محترم جمهور، بنده به صراحت و با صدای بلند اعلام می‌کنم که اینجانب دارای عرق ملی و اسلامی بوده و اعتقاد راسخ به قوانین جاری کشور دارم و از وطن‌فروشان خودفروخته‌ای که سر به آخور استکبار و صهیونیسم جهانی دارند متنفر بوده و در هیچ زمانی با آنها همکاری و ارتباطی نداشته و ندارم و دامن به خیانت نیالوده‌ام. البته به این موضوع اذعان دارم که عمر و جوانی‌ام که سرمایه اصلی زندگی‌ام بود را در خارج از کشور از دست داده‌ام و شاید هم کوتاهی‌هایی داشته باشم.

اما با قلبی مملو از عشق به وطن و امید به آینده همچنان پرنشاط، فعال و با کوله‌باری از تجربه امید به آینده‌ای روشن دارم.

برادر عزیز، زمانی نه چندان دور رزم‌آرا نخست وزیر پهلوی با خفت اعلام کرده بود ما نمی‌توانیم لول هنگ آفتابه بسازیم تا برسد به ملی شدن صنعت نفت!! اما بعد از انقلاب اسلامی با همت مردم شریف ایران و رهبری بی نظیر امام خمینی (رحمت‌الله‌علیه) و مقام معظم رهبری و مواضع مقتدرانه جنابعالی شعار «ما می‌توانیم» به تحقق رسیده و نتایج درخشانی در پی داشته است که این افتخارات مورد مباهات همه ملت ایران می‌باشد.

امضا: حبیب محبیان

    
خبرگزاری فارس: اتمام بهسازی خیابان شهید سعادتمندی رباط کریم

شهردار رباط کریم از اتمام فاز دوم بهسازی خیابان شهید سعادتمندی این شهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از غرب استان تهران، مسعود مختاری صبح امروز در حاشیه بازدید از پروژه‌های عمرانی شهرداری رباط کریم از اتمام فاز دوم بهسازی پیاده‌روی ضلع شمالی خیابان شهید سعادتمندی حدفاصل مطهری تا بلوار آزادگان خبر داد.

شهردار رباط کریم با اشاره به لزوم اجرای پروژه‌های شهری برای رفاه حال شهروندان بیان کرد: برای ساماندهی و بهسازی پیاده‌روی خیابان شهید سعادتمندی (جهاد سابق) حد فاصل خیابان شهید مطهری تا بلوار آزادگان، اصلاح لاین اول پیاده‌روی این مسیر به پایان رسیده است.

وی ضمن مهم بر شمردن این اقدام، تجهیز پیاده‌روهای شهر به مبلمان شهری و اصلاح آنها را جزو اقدامات مهم زیربنایی عنوان کرد و گفت: عملیات زیرسازی و اجرای جدول‌گذاری پیاده‌رو در این ضلع به اتمام رسیده و هم‌اکنون در مرحله بتون‌ریزی کف پیاده‌رو است که طی چند روز آینده اجرای عملیات کف‌پوش نیز آغاز می‌شود.

مختاری در پایان با بیان اینکه این خیابان یکی از خیابان‌های قدیمی این شهر محسوب می‌شود، متذکر شد: خیابان شهید سعادتمندی یکی از خیابان‌های بسیار پرتردد و محل خرید شهروندان محسوب می‌شود که در این طرح علاوه بر اجرای پیاده‌رو در دو لاین، طرح جدول‌گذاری، دال‌گذاری و پوشاندن نهر روباز این مسیر نیز همزمان اجرا شد که امیدواریم مورد رضایت شهروندان و کسبه آن منطقه قرار گرفته باشد.

    
موضوع حقوق‌های نجومی از اوایل اردیبهشت ماه سال جاری با انتشار فیش‌های مدیران بیمه مرکزی شروع شد، و با چند فیش از مدیران دولتی ادامه یافت اما در این میان واکنش روزنامه‌های مدعی اصلاح‌طلبی با شعار ادعایی «دانستن حق مردم است» جالب توجه و قابل تامل است.
دانستن حق مردم است، غیر از رقم حقوق‌های نجومی!به گزارش مشرق، کیهان نوشت: با روی کار آمدن دولت یازدهم نوعی ادبیات در میان دولتمردان و مدیران ارشد دولتی رواج پیدا کرد که به شکلی سازمان‌یافته و با طنطنه بیشتر در روزنامه‌های زنجیره‌ای دنبال شد و آن شکل و شیوه چیزی نبود جز آن که در هر مناسبت و موقعیتی اشکال‌ها و کاستی‌های موجود در دولت یازدهم را به دولت قبل پیوند بزنند و در مقابل انتقادات از دولت قبل برای خود سپری درست کنند.

دست‌پخت مدیران دولت یازدهم
دو طیف متمایز در ماجرای فیش‌های نجومی قابل مشاهده است. یک طیف می‌گوید باید مقابل ویژه‌خواری و امتیاز‌طلبی مدیریت اشرافی ایستاد. طیف دوم که آلوده ماجرا یا آلوده به آلودگان آن است، هرچند ژست عذرخواهی و عزل متخلفان و بازگرداندن پولها به بیت‌المال را گرفت اما اراده‌ای برای این کار ندارد. نشان به آن نشان که قریب یک ماه از ماجرای انتشار فیش حقوق و مزایای یک مدیر ارشد بانکی و سپس مدیر صندوق توسعه ملی و... می‌گذرد اما نه از عزل خبری هست و نه باز‌پس‌گیری پول‌ها.

 در مقابل اتاق فکر اشراف پس از دریافت چند ضربه سعی کرده خود را پیدا کند و این خط را پررنگ نماید که قبیل همین فیش‌ها و امتیازات قبلا هم بوده است. هرچند اصل این ادعا خلاف واقع است و به تصریح دیوان محاسبات مصوبه همین دو سه سال اخیر می‌باشد اما حتی اگر درست هم بود، نوعی گروکشی برای ساکت کردن منتقدان به شمار می‌رفت. کار این طیف قبح‌زدایی و عادی‌سازی خیانت در امانت بیت‌المال و دعوت به ندیدن شتر ویژه‌خواری با شگرد القای عمومیت و شمولیت وسیع جرم است. حال آنکه اغلب مدیران پاک‌دست هستند.

اما طیف مقابل معتقد به شفافیت - و نه پنهان‌کاری- درکنار برخورد با متخلفان است، هرکس با هر تابلو و پوششی که می‌خواهد باشد. فساد و ویژه‌خواری، قرمز و آبی ندارد. قبلی و فعلی کردن فیش‌های نجومی که غالبا دست‌پخت برخی مدیران دولت یازدهم است راه گریز خوبی برای طفره از مسئولیت نیست و به فرار در بن‌بست می‌ماند. دولت برای بازسازی اعتبار خود لاجرم باید از مرحله انکار و شعار و فرافکنی و یافتن شریک جرم عبور کند و صادقانه وارد مرحله برخورد شود. این کار البته برای حاضران در ائتلاف‌های سیاسی و شرکت‌های سهامی قدرت و ثروت دشوار است.

رنگ باختن شعارهای مدعیان اصلاحات
عجیب است اینکه روزنامه‌های زنجیره‌ای که گاه و بی‌گاه با قیافه‌ نگران به خاطر مردم گریبان چاک می‌کنند این روزها و در پی انتشار فیش‌های نجومی به جای مطالبه‌گری برای حق مردم و ایستادن در برابر فاسد، دنبال افشاگر این فیش‌ها هستند. روزنامه آفتاب یزد که به تازگی از عصبانیت به دفن اخلاق با سیب‌زمینی!  روی آورده بود این بار در مطلبی با عنوان «فیش‌های حقوقی چگونه و از کجا سر از رسانه‌های مخالف دولت درآوردند؟» تمام نگرانی خود را از اینکه مبادا این فیش‌ها بر طیف حامیان دولت در انتخابات آتی تاثیر بگذارد بیان می‌کند.

 این روزها دیگر از شعار دهن پر کن «دانستن حق مردم است» در روزنامه‌های زنجیره‌ای خبری نیست، بلکه به دنبال افشا‌کننده این فیش‌ها هستند. نویسنده آفتاب یزد را «رسانه دلسوز» بنمایاند و تلاش برای بازگرداندن افراطی‌های اصلاح‌طلب را به دولت آغاز کند و با آنکه نامشان اصلاح‌طلب است! به جای تذکر به دولت برای اصلاح این رویه تغییر مدیران را پیش می‌کشند: «از آن جایی که دولت چندان به حرف دلسوزان مطبوعاتی خود توجهی نداشت این روزها شاهد این حقیقت تلخ هستیم که برخی با دادن آشکارای پاس‌های روی تور و برخی دیگر با اهدای پنالتی‌هایی مشکوک دولت را رو در روی مردم قرار داده‌اند» اما به واقع چه رویارویی پیش خواهد آمد اگر دولت در این فقره قاطعانه در پی استیفای حقوق مردم باشد؟

شریعتمداری: حزب‌الله همه جا هست
روزنامه قانون اما در برخوردی واقع‌گرایانه‌تر دولت را مقصر دانسته و پیش کشیدن مسایل دیگر را برای پوشاندن این ماجرا اشتباهی بزرگ خوانده است. البته در ادامه توبیخ دولت را به تنهایی اشتباه عنوان کرده و مجموعه‌ای از سازمان‌های نظارتی و امنیتی را نیز در این ماجرا مقصر دانسته است.

البته این روزنامه نیز به موضوع مسببین افشای این فیش‌ها پرداخته که نشان می‌دهد در کل تمام روزنامه‌های زنجیره‌ای با درصدهای متفاوتی این بار از اینکه «دانستن حق مردم است» ناراحت و نگران هستند. این روزنامه نوشته است: «خاطرمان هست، حسين‌شريعتمداري در سخنراني به مناسبت 16 آذر و روز دانشجو كه به دانشگاه امير‌كبير آمده بود در قبال اينكه از كجا به برخي اخبار دست پيدا مي‌كند به اعترافي جالب اشاره كرد و گفت كه ما و دوستانمان در همه‌جا هستيم! با توجه به روشنگری آقای شریعتمداری بهتر نبود دولت که به اندازه بیشتر فرمانداران، استانداران، و مدیران میانی خود راه نفوذ اطلاعاتی دارد، پیش از اینکه به حسابش برسند به حساب خود برسد؟!» البته لازم به ذکر است که اصل سخن مدیرمسئول کیهان این‌گونه بوده است: «حزب‌الله همه جا هست».

کار غیراخلاقی کدام است؟
اما حسن قاضی‌زاده وزیر بهداشت دولت تدبیر و امید هم با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرامش به طیف مخالفان شفاف‌سازی پیوست. او در این یادداشت نه چپاول بیت‌المال را بلکه انتشار این فیش‌ها را کاری غیراخلاقی‌! و شبیه کار توده‌ای‌ها خوانده است! باید از وزیر محترم پرسید اگر آنچه در فیش افراد آمده حق آنهاست چه جای نگرانی است برای این افراد و حامیان و دوستدارانشان و اگر حق آنها نیست که لاجرم جرمی صورت گرفته است و اگر افشاگری این رسانه‌ها نبود همچنان و تا سالها این روند بی‌هیچ دغدغه‌ای ادامه می‌یافت.

البته این‌گونه برخورد در دولت یازدهم آنجا که احقاق حقوق مردم و مصرف‌کنندگان مطرح می‌شود سابقه‌دار است؛ آذر ماه سال گذشته عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را که مانع گران کردن قیمت بلیت‌های قطار شده، کمونیست خوانده و گفته بود: «این کارها چیزی جز تبعیت از آموزه‌های مارکس و سوسیالیسم نیست.» برخی از رسانه‌ها این اظهارات وزیر راه در جانبداری از لیبرالیسم و سرمایه‌داری را بر خلاف اصول اقتصادی و سیاست‌های آرمانی جمهوری اسلامی دانسته بودند.

این روزها نگاهی گذرا به رسانه‌های مدعی اصلاح‌طلبی نشان می‌دهد که حتی آنجایی که بحث برخورد و مبارزه با فیش‌های نجومی مطرح شده است، دغدغه اصلی مسایل سیاسی و انتخابات آینده است و نه مردم. سایت خبری روزان در گزارشی که بر پیشانی آن عبارت «توطئه» جلوه‌نمایی می‌کند در ابتدا سعی در غبارآلود کردن فضای انتقاد از ویژه‌خواران را دارد و در ادامه آورده است: « قطعا رسيدگي به موضوع فيش‌هاي حقوقي نجومي وظيفه خطيري است كه دولت بايد ظرف مدت يكساله تا انتخابات به آن رسيدگي كند؛ وظيفه‌اي كه رسيدگي به آن در انتخابات بعدي مي‌تواند يك برگ برنده روحاني در كنار ساير موفقيت‌هاي دولت يازدهم باشد».

قانون‌گریزی اصل و غیراصل!
این شیوه و سیاق در مورد فیش‌های نجومی نیز همچنان ادامه یافت و البته همان شکل عجیب و گاه مضحک برای توجیه و فرار از حقیقت. سایت انتخاب که از رسانه‌های حامی دولت است برای عمل خلاف قانون تقسیم‌بندی «اصل و غیراصل»! را ارایه داده و در گزارش خود آورده است: «‌آقای جهانگیری! سکوت تیم رسانه‌ای را بشکنید و از فیش‌های حقوقی میلیاردی دولت قبل سخن بگویید!» حال آنکه عمل خلاف قانون و حیف و میل بیت‌المال اصل و غیراصل ندارد و در هر دولتی که صورت گرفته باشد قبیح و زشت است و همچنین کم‌اهمیت جلوه دادن این فیش‌ها با این بهانه که از فلان اختلاس کمتر است نه تنها قبیح و زشت بلکه مضحک هم هست.

سایت انتخاب که گویا در بازی کودکانه‌ای خودش را می‌بیند از معاون اول رئیس‌جمهور خواسته تا سکوتش را بشکند و از حقوق‌های نجومی دولت قبل بگوید. غافل از اینکه اینها نه از قبح عمل چپاولگران بیت‌المال می‌کاهد و نه از تقصیر دولت یازدهم، چرا که با گذشت سه سال از عمر دولت زمان کافی برای اصلاح وجود داشته البته اگر اراده اصلاح بوده باشد. این سایت در ادامه حتی دست به کار حمایت از مجرمان و پوشاندن عمل آنها می‌شود آن هم به طریق اشاره به سمتی دیگر همراه با هیاهو. این سایت در این راستا نوشته است: «این نکته کاملاً مبرهن است که چپاولگران واقعی و اصلی بيت‌المال، صاحبان این حقوق‌ها و اسناد مالي - بانكي سنگین نيستند!» اما به راستی تقسیم‌بندهای مضحک سایت انتخاب به صورت: «خلاف اصل و غیراصل» و «چپاولگر اصل و غیراصل» برای فرار از چیست؟ و در ادامه چپاولگران اصل! را اینگونه معرفی می‌کند: « هر عاقلی! می‌داند، فساد آنجایی است که اختلاس‌ها، زيرميزي‌ها و درصدگيري‌هاي ذي‌نفوذان در سيستم‌های اقتصادي در جریان است»

 ماله کشیدن رسانه‌های حامی دولت
به غیرآنچه گفته شد روش دیگری در رسانه‌های حامی دولت و اصلاح‌طلبان وجود دارد، هدف این یکی هم ماله کشیدن روی قصور دولت و پرتاب کردن توپ در زمین دولت قبل است. چنان‌که روزنامه ایران (ارگان دولت) نوشته است: «مبنای قانونی پرداخت حقوق و مزایای خاص به مدیران دولتی و بنگاه‌های اقتصادی زیر مجموعه دولت در دو قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال 1386 و همچنین برخی گریزگاه‌های قانونی ایجاد شده در برنامه پنجم توسعه مصوب سال 1389 شکل گرفته است.» به فرض درست بودن تمام ادعاهای این دست رسانه‌ها آیا این توجیه قابل قبولی است که چون فلان قانون در دولت قبل تصویب شده پس تقصیری بر گردن دولت یازدهم نیست؟ اگر دولت یازدهم به جد مخالف این پرداخت‌ها بود قطعا از همان روز اول جلوی آن را می‌گرفت و همان طور که در علایق خود نشان داده از این فرصت پیش آمده برای تبلیغات علیه دولت قبل استفاده می‌کرد.

این روزنامه در ادامه از عزم دولت پیش از انتشار این فیش‌ها برای برخورد با حقوق‌های نجومی خبر داده است: « پس از انتشار چند فیش حقوقی مربوط به مدیران بانک‌ها و برخی شرکت‌های دولتی، دولت با دستورات جدی معاون اول رئیس‌جمهور جهت پیگیری موضوع و برخورد با تخلفات احتمالی و همچنین لحاظ کردن دستوراتی در ضوابط اجرایی بودجه سال 95 کشور گام‌های محکمی برای بستن گریزگاه‌های قانونی این مسئله پیدا کرد.» اما همه اینها تنها در کلام بوده است و در عمل شاهد بودیم که پس از انتشار فیش‌های مدیران بیمه مرکزی وزیر اقتصاد دولت یازدهم به توجیه این فیش‌ها پرداخت و در مورد بقیه نیز تا‌کنون فقط یک دستور برای رسیدگی صادر شده و نه عزلی رخ داده و نه پولی استرداد شده است.

چون اختلاس نداریم حقوق نجومی داریم!
در سایت ایرنا هم کمابیش همان سیاست‌ها که گفته شد دنبال شده است. این سایت وابسته به دولت در گفت‌وگو با دبیر کل حزب اراده ملت، (همان مشارکت سابق) «انتشار فیش حقوقی چند نفر در برخی رسانه‌ها را جنجال رسانه‌ای جناح مقابل دولت» عنوان می‌کند و مطابق سیاق دیگر رسانه‌های همسو با خود برای فرافکنی می‌نویسد: «در دولت یازدهم از اختلاس‌های میلیاردی و دست درازی به بیت المال خبری نیست». اینکه در دولتی از اختلاس خبری نباشد آیا این مجوز پرداخت فیش‌های نجومی است؟ از طرفی دیگر رسانه‌های زنجیره‌ای و حامی دولت که منتقدان فیش‌های نجومی را به سیاسی‌کاری متهم می‌کنند خود آینه تمام نمای سیاسی‌کاری نیستند؟ وقتی در مواجهه با منتقدان فیش‌های نجومی بازی بچگانه‌ای را شروع کرده‌اند به این صورت که از تخلفات گذشته یاد می‌کنند بی‌آنکه متوجه باشند تخلف و چپاول بیت‌المال مذموم است حال در هر دولتی که باشد و از هر جناحی که سر بزند و با یادآوری خطایی در گذشته نمی‌توان خطای امروز را پوشاند یا نادیده گرفت. این روش در روزنامه‌های شرق و اعتماد نیز پی‌گرفته شده است و این هر دو در سرمقاله و نگاه روز خود با همین شیوه‌ها که گفته شد بیشترین سعی را در فرافکنی و سیاسی جلوه دادن اقدام منتقدان حقوق‌های نجومی به کار گرفتند.

پاداش‌های نجومی در دولت یازدهم
برخلاف ادعای رسانه‌های مدعی اصلاحات و حامیان دولت که سعی داشتند ریشه حقوق‌های نجومی را به دولت قبل پیوند بزنند و دولت یازدهم را از زیر بار پاسخگویی، شانه خالی کنند، دیروز خبری مبنی بر اختصاص پاداش 28 میلیارد تومانی مدیران ارشد سازمان مدیریت از بودجه‌های غیرشفاف منتشر شد. این گزارش‌ها  نشان می‌دهد از سال ۹۳ تا‌کنون (یعنی در زمان تصدی دولت یازدهم) از محل ردیف‌های متفرقه بودجه 28 میلیارد تومان پاداش برای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان متولی بودجه پیش‌بینی شده است. فارس از قول یک فرد مسئول در این زمینه نوشت: «به دلیل آنچه طبق قانون مدیریت خدمات کشوری نمی‌توان حقوق و مزایا را بیش از 7 برابر پرداخت کرد، پرداختی به مدیران در قالب فوق‌العاده‌ها و پاداش‌ها صورت می‌گیرد. بنابراین با چنین ارقامی برای فعالیت‌هایی که وظیفه بدیهی سازمان است پاداش‌ها و رقم‌های نجومی در نظر گرفته می‌شود.» خبرگزاری فارس ذیل جدولی از عناوین و پرداخت‌ها در این سازمان می‌نویسد: «مسئولان سازمان مدیریت باید توضیح دهند سرفصل پژوهش‌های کاربردی و فعالیت‌های مطالعاتی و نیز مطالعات بهبود مدیریت و توسعه منابع انسانی و بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد مربوط به چه مباحثی می‌شود که استحقاق اعطای چنین اعتباری هستند.»

کمک هزینه اوقات فراغت فرزندان!
در ادامه افشاگری پیرامون فیش‌های نجومی خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشت: «رئیس صندوق توسعه ملی در حالی ماهیانه ۵۷میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند که کمک‌‌هزینه ورزش، خرید کتاب و اوقات فراغت فرزندانش نیز در فیش حقوقی وی لحاظ می‌شود»  این در حالی است که دختر این مدیر که کمک هزینه اوقات فراغت برای فرزندانش دریافت می‌کند از لیست «امید» به مجلس راه یافته است.

تسنیم در ادامه این گزارش نوشته است: «رئیس هیئت عامل این صندوق در حال حاضر «صفدر حسینی» است که طبق اسناد و مدارک موجود، از فروردین تا اسفند سال ۹۴ به‌طور میانگین، ۵۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت حقوق آن هم فقط از این صندوق دریافت کرده است؛ به‌ عبارت دیگر حسینی در سال گذشته جمعاً حدود ۶۸۶ میلیون تومان بابت حقوق از صندوق توسعه ملی گرفته است چراکه قطعاً این دست از مدیران در بخش‌های دیگر خصوصی یا عمومی نیز به‌عنوان عضو یا رئیس هیئت مدیره فعالیت دارند.» در حالی که جوانان برای مبلغ اندک وام ازدواج ماهها باید در انتظار بمانند  رئیس صندوق توسعه ملی که با حقوق میانگین ماهانه ۵۷ میلیون فقط از یک دستگاه، بعید می‌رسد زندگی‌اش لنگ وام باشد، ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات وام آن هم با نرخ سود چهار درصد دریافت کرده است.

فیش‌های نجومی در شرکت نفت
اما ماجرا به همین جا ختم نشد و «سونامی افشای حقوق‌های نجومی به شرکت نفت رسید». فارس در ابتدای گزارش خود یادی از ماه‌های گذشته می‌کند که حتما برای رسانه‌های زنجیره‌ای که دیروز در مطالب خود کوشیده بودند تا همه چیز را به دولت قبل یا به قانون‌گذاری در دولت قبل پیوند بزنند جالب است؛ آنجا که در «اردیبهشت سال گذشته احمد بخشایش نماینده مجلس نهم در صحن علنی مجلس از پرداخت حقوق 100 میلیون تومانی وزیر نفت به مدیرعامل شرکت نیکو خبر میدهد و میگوید: آقای وزیر نفت ماهیانه 100 میلیون تومان به مدیر شرکت نیکو در سوئیس می‌دهد، در حالی که این مدیر 12 ماه سال 14 ماهش در ایران است! حقوق و پاداش 100 میلیونی یعنی حرکت به سمت اشرافی‌گری، فرد مورد نظر نه تخصص و نه توانایی دارد فقط نیروی آقای زنگنه و مطیع امر اوست.»

در ادامه این گزارش به «مدیرعامل یکی دیگر از شرکتهای زیر مجموعه شرکت نفت ‌که کوچکترین تخصص و سابقه مرتبط با کار در حوزه تخصصی این شرکت نداشته است» می‌پردازد و اینکه این فرد «به ازای یک سال کار 67 میلیون درهم امارات که با احتساب هر درهم 900 تومان رقمی معادل 60 میلیادر تومان می‌شود را به عنوان پاداش دریافت کرده است.»

آنگونه که فارس در گزارش خود آورده، حقوق و پاداش‌های کلان چند صد میلیون تومانی دولتی‌ها وقتی وارد حوزه شبه‌دولتی و صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های تابعه آنها می‌شود چندین برابر هم می‌شود. به طوری‌که به دلیل دست کوتاه نهادهای نظارتی از این دستگاه‌ها، گرفتن حقوق و پاداش‌های کلان در هیئت مدیره شرکت‌های زیرمجموعه صندوق‌های بازنشستگی و دیگر شبه‌دولتی‌ها به یک روال تبدیل شده است. به عنوان مثال در شرکت مشهور تاسیسات دریایی که پرونده دکل گمشده را در کارنامه دارد، دو مدیر در شرکت‌های زیرمجموعه این شرکت که در امارات ثبت شده‌اند، تنها برای یک سال کار، پاداش‌های «چند ده میلیارد تومانی» دریافت کرده‌اند.

این بار یکی دیگر از بانکها
در این نوبت فیش‌ مربوط به مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره یکی دیگر از بانکها منتشر شد. مطابق اسناد منتشر شده مدیرعامل این بانک در آذر ماه سال 1394، رقم 710 میلیون تومان به صورت خالص دریافت کرده که مجموع دریافتی در مدت 21 ماه است. مبلغ واریزی به عنوان مالیات وی به حساب خزانه تنها 172 میلیون و 800 هزار تومان بوده که در واقع خالص دریافتی 21 ماهه وی پس از حذف کسری‌ها، 710 میلیون تومان بوده است. همچنین طبق اسناد منتشر شده مدیرعامل بانک در سال 93 یک میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با کارمزد یک درصد از همین بانک دریافت کرده که 45 برابر حقوق ماهیانه وی است.
همچنین فیش منتشر شده مربوط به رئیس هیئت مدیره این بانک که در سال 93 به کار دعوت شده نشان می‌دهد که وی در دی ماه سال 94 به غیراز فیش حقوقی، 600 میلیون تومان با عناوین دیگر و به صورت خالص پس از کسورات مختلف از جمله اقساط وام قرض‌الحسنه (با یک درصد کارمزد و 40 برابر حقوق) مبلغ 480 میلیون تومان دریافت کرده است.

    
آلودگي ساحت رسانه به هتاكي و بي‌ادبي‌هايي چنين مشمئزكننده، ابتدائاً و بي‌مقدمه روي نمي‌دهد. روزنامه قانون تاكنون خط قرمزهاي زيادي را درنورديده كه با برخوردي مواجه نشده و به نظر مي‌رسد خيالش راحت است كه هرچه بنويسد و بكشد و منتشر كند، كسي با آن كاري ندارد.
به گزارش مشرق، کبری آسوپار طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت»

براي يك شوخي كودكانه – و البته مبتذل- در برنامه‌ خردسالان، نماينده‌هاي مجلس سه استان به ميدان آمدند و چندين نفر در شبكه 2 سيما بركنار و سه نفر از معروف‌ترين بازيگران برنامه‌هاي خردسالان تلويزيون در ايران ممنوع‌التصوير شدند. امروز كه ساحت انديشه و قلم در يك روزنامه آنقدر آلوده به بي‌اخلاقي شده كه مخالفان و منتقدان دولت را درون كاسه توالت فرنگي به تصوير كشيده، چه بايد كرد؟!

زشتي كاريكاتور روزنامه قانون آن همه هست كه لحظه اول برخورد، شوك وارد مي‌شود؛ آيا درست مي‌بينم؟! اما درست مي‌بينيم. در كاريكاتوري در روزنامه قانون، تصوير پنج نفر در يك توالت فرنگي ديده مي‌شود كه يكي از آنها مي‌گويد: «خب دوستان... اگه با توطئه جديد عليه دولت موافقين، اعلام کنين تا سيفون رو بکشم!» پايين كاريكاتور هم جمله محمدباقر نوبخت نوشته شده است: «اتاق فكر عليه دولت تشكيل داده‌اند و هر هفته توطئه مي‌كنند.»

وراي شعار زنده باد مخالف من، وراي احترام به منتقدين و مخالفان، وراي قائل شدن حق مخالفت براي آحاد افرادي كه در انتخابات خرداد 92 به حسن روحاني رأي نداده‌اند و وراي اينكه ما در كدام سوي موافق و مخالف با دولت يازدهم قرار گرفته‌ايم، بايد مجلس ختم ادب و اخلاق را برپا كرد كه رسانه‌اي در ايران به خود اجازه مي‌دهد كه افرادي را درون كاسه توالت بكشد.

آلودگي ساحت رسانه به هتاكي و بي‌ادبي‌هايي چنين مشمئزكننده، ابتدائاً و بي‌مقدمه روي نمي‌دهد. روزنامه قانون تاكنون خط قرمزهاي زيادي را درنورديده كه با برخوردي مواجه نشده و به نظر مي‌رسد خيالش راحت است كه هرچه بنويسد و بكشد و منتشر كند، كسي با آن كاري ندارد.

داعشي خواندن رفتار سپاه در بازداشت ملوانان امريكايي و پخش فيلم آن يكي از اين موارد است.

يكي ديگر از آن موارد تبعيض جنسيتي دانستن احكام شهادت زن و مرد در قرآن است. تساهل و تسامح در برابر رد شدن «قانون» از مرزهاي قرمز سياسي و اعتقادي طبيعتاً اين جسارت را به تندروها مي‌دهد كه مرزهاي اخلاق و ادب را هم درنوردند و رسانه را به ابتذال بكشانند.

و البته در مورد يك مقدمه‌ ديگر هم كه موجب باز شدن باب هتاكي در جامعه مي‌شود، مي‌توان سخن گفت. يقيناً بيراه نيست كه فرموده‌اند الناس علي دين ملوكهم؛ وقتي بزرگ‌ترها در حمله كلامي به منتقدان تا جايي پيش مي‌روند كه آنها را به جهنم حواله مي‌دهند، كم‌سواد و بي‌شناسنامه مي‌خوانند، به منتقدان تازه به دوران رسيده و افراطي و بزدل و چه و چه لقب مي‌دهند، حتماً بايد منتظر ماند تندروهاي حامي آن بزرگ‌تر مسيري به مراتب هتاكانه‌تر در پيش بگيرند.

منتظر مي‌مانيم تا ببينيم وزارت ارشاد و هيئت نظارت بر مطبوعات اصلاً واكنشي به اين كاريكاتور سخيف نشان مي‌دهند يا نه؛ مثل تمام سه سال ناسزاگويي به منتقدان دولت يك اتفاق عادي قلمداد مي‌شود.

    
خبرگزاری فارس: کسب مقام نخست استان تهران توسط دانش‌آموزان بهارستانی

مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 شهرستان بهارستان از کسب رتبه اول استان تهران در رشته ساز و آواز محلی توسط دانش‌آموزان این منطقه خبر داد.

حسینعلی بنار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در غرب استان تهران اظهار کرد: مدیریت آموزش و پرورش ناحیه 2 شهرستان بهارستان جزء مناطق دانش‌آموزی متراکم است که با وجود کمبودهای زیاد با مدیریت و هدایت صحیح تا به حال در عرصه‌های مختلف خوش درخشیده است.

وی از کسب رتبه اول و سوم استان تهران در رشته ساز، آواز محلی و مجری‌گری توسط دانش‌آموزان آموزش و پرورش ناحیه 2 شهرستان بهارستان خبر داد.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 شهرستان بهارستان بیان کرد: بر اساس اعلام نتایج ارزیابی‌های صورت گرفته دانش‌آموزان این منطقه آموزشی توانستند بار دیگر در مسابقات فرهنگی هنری بدرخشند و برای شهرستان بهارستان افتخارآفرینی کنند.

وی تصریح کرد: فرزاد فکری در رشته ساز و امیرحسین باقری در رشته آواز محلی از دبیرستان فردوسی ناحیه 2 بهارستان موفق به کسب رتبه اول استان تهران شدند.

بنار خاطرنشان کرد: با تلاش همکاران کوشا و ساعی در ناحیه 2 بهارستان، عباس علیزاده نیز در رشته مجری‌گری از دبیرستان فردوسی موفق به کسب رتبه سوم استان تهران شد.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 شهرستان بهارستان در پایان متذکر شد: این منطقه آموزشی از استعدادهای بالقوه‌ای برخوردار است که با جهت‌دهی مناسب می‌توان آنها را بارور کرد و این امر هم برای شهرستان بهارستان، هم استان تهران و هم کشور مفید فایده است.

    
خبرگزاری فارس: سومین نشست کتابخوان در کتابخانه عمومی شهید چمران نسیم‌شهر برگزار شد

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهارستان گفت: سومین نشست کتابخوان کتابخانه عمومی شهید چمران با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله آهنگران امروز در گفت‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در غرب استان تهران اظهار کرد: به همت مهدی مرسلی مسئول کتابخانه و علی‌رضا استادی کتابدار کتابخانه عمومی شهید چمران سومین نشست کتابخوان این کتابخانه با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهارستان بیان کرد: این نشست با حضور تنی چند از علاقه‌مندان به حوزه کتاب و کتابخوانی در محل بخش مرجع کتابخانه عمومی شهید چمران نسیم‌شهر بهارستان برگزار شد.

وی تصریح کرد: در این نشست هفت تن به معرفی و ارائه کتاب‌های خوانده شده خود پرداختند که در این بین علاوه بر معرفی کتاب‌ها و منابع جشنواره کتابخوانی رضوی تعداد دیگری از کتاب‌ها با محوریت سیره و زندگی امام رضا(ع) توسط معرفی کنندگان معرفی شد.

آهنگران خاطرنشان کرد: نخستین کتاب حیات پاکان نوشته مهدی محدثی بود که توسط فاطمه عبادی ارائه شد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهارستان گفت: این کتاب به وسیله انتشارات بوستان کتاب چاپ شده و برای گروه سنی نوجوان و جوان است، جزء آثار مجموعه چهارده‌جلدی قصه‌های کوتاه از زندگی 14 معصوم(ع) محسوب می‌شود.

وی اظهار کرد: کتاب بعدی امام رضا(ع) نوشته فرشته رامشینی بود که توسط سحر حاجی پور ارائه شد.

آهنگران بیان کرد: کتاب امام رضا(ع) به وسیله نشر آپشن چاپ شده و این کتاب به بیان داستان‌های مذهبی و سیره و اخلاق امام رضا(ع) می‌پردازد و جوانان با مطالعه آن می‌توانند بخشی از فضائل این امام همام را درک کنند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهارستان تصریح کرد: سومین کتاب قصه زندگی امام رضا(ع) نوشته مجید ملا محمدی بود که توسط زهرا قاسمی ارائه شد.

وی خاطرنشان کرد: کتاب قصه زندگی امام رضا(ع) به وسیله نشر آستان قدس رضوی چاپ شده و با استفاده از تصاویر به بیان داستا‌ن‌گونه زندگینامه این همام می‌پردازد.

آهنگران گفت: کتاب بعدی مشکلات را شکلات کنید نوشته مسعود لعلی بود که توسط زهرا خوش‌نیت ارائه شد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهارستان اظهار کرد: کتاب مشکلات را شکلات کنید به وسیله نشر بهار سبز چاپ شده است و در آن با بهره بردن از مضامین و قصه‌های کوتاه مسائل مختلفی مانند آرامش و خودباوری و ... مطرح شده و نتیجه‌گیری هر قصه در پایان آن آمده است که از تأثیرگذاری قابل قبولی برخوردار است.

وی بیان کرد: پنجمین کتاب دوست مهربان کبوترها نوشته مجید ملامحمدی بود که توسط فاطمه خوش‌نیت ارائه شد.

آهنگران تصریح کرد: کتاب دوست مهربان کبوترها به وسیله انتشارات بوستان کتاب چاپ شده است و با 18 داستان کوتاه بخشی از زندگی امام رضا(ع) را برای مخاطبان واگو می‌کند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهارستان خاطرنشان کرد: کتاب بعدی امام رضا(ع) نوشته حسین فتاحی بود که توسط علی توحیدلو ارائه شد.

وی گفت: کتاب امام رضا(ع) به وسیله نشر قدیانی چاپ شده است و حاوی تصاویر و داستان کودکانه زندگی امام هشتم برای نسل آینده کشور است.

آهنگران اظهار کرد: آخرین کتاب قصه‌های منظوم از 14 معصوم نوشته کاظم مزینانی بود که توسط مهدی پرنلو ارائه شد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهارستان بیان کرد: کتاب قصه‌های منظوم از 14 معصوم به وسیله نشر قدیانی چاپ شده و دارای 14 شعر داستانی کودکانه از 14 معصوم(ع) است.

وی در پایان متذکر شد: در انتهای این نشست صمیمی و مفید از ارائه‌دهندگان کتاب با جوایزی تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/3154/ن

    
خبرگزاری فارس: جشن گلریزان شهر صالحیه برگزار شد

مراسم جشن گلریزان در شهرستان بهارستان بر اساس سنوات گذشته با حضور انبوهی از خیرین و مسؤولان شهرستان در شهر صالحیه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از غرب استان تهران، امشب همزمان با ضیافت افطاری مراسم جشن گلریزان از سوی انجمن حمایت از زندانیان با هدف حمایت از خانواده‌های زندانیان غیرعمد در سالن پذیرایی حضرت ولی‌عصر (عج) شهر صالحیه برگزار شد.

در این مراسم ابتدا مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان شهرستان بهارستان ضمن خیر مقدم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات به حاضرین در مراسم اظهار کرد: خدا را شاکریم که بار دیگر توانستیم با همت بزرگ و ارزشمند خیرین عزیز اقدام به برپایی چنین مراسمی کنیم تا بتوانیم با این حرکت دل فرزندانی که در انتظار عزیزان خود در بند زندان هستند را از خود راضی و خشنود سازیم.

محمدرضا دهقان‌نیری ضمن قدردانی از خیرین که در این مسیر ارزشی گام برمی‌دارند، بیان کرد: یک اراده و همت والایی از سوی خیرین منطقه احساس کردیم به همین دلیل در سال 92 این انجمن با هدف دستگیری و حمایت از خانواده‌های زندانیان بی‌بضاعت در بند را تأسیس کردیم که تاکنون خدمات بسیار ارزشمندی را ارائه کرده است.

وی با اشاره به اهداف اصلی انجمن حمایت از زندانیان شهرستان بهارستان تصریح کرد: انجمن حمایت از خانواده‌های زندانیان غیرعمد همان‌طوری که از نامش پیداست حامی خانواده‌های است که به دلیل مشکلاتی ناخواسته به زندان افتاده‌اند.

دهقان‌نیری اضافه کرد: این انجمن در راستای تأمین خانواده‌های زندانیان غیرعمد شهرستان تاکنون خدماتی از قبیل بهداشت و درمان تأمین اقلام مصرفی خانواده هزینه تحصیل و تأمین ودیعه مسکن و ... ارائه کرده است.

وی همچنین از آزادی دو نفر به همت انجمن حمایت از زندانیان شهرستان بهارستان در سال گذشته که به دلیل مشکل مالی در بند زندان بود خبر داد.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان شهرستان بهارستان همچنین با تأکید بر فرهنگ‌سازی درست و بهینه در برای کاهش آسیب‌های اجتماعی تأکید کرد و گفت: برخی از خانواده‌های زندانیان نیز خود مدتی با مشکلاتی مواجه بودند، بنابراین باید به‌گونه‌ای فرهنگ‌سازی شود که برخی از افراد با عبرت از مشکلات این‌چنینی برای خود و جامعه مشکلاتی را فراهم نکند.

در این مراسم همچنین امام جمعه شهر گلستان و فرماندار شهرستان بهارستان هر کدام طی سخنانی به اهمیت جشن گلریزان و آثار اخروی کار خیر و خشنودی خداوند از این حرکت مهم تأکید و از مدیرعامل و دادستان شهرستان بهارستان که در این حوزه پیشگام هستند قدردانی کردند.

در این مراسم همچنین شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهرهای گلستان و صالحیه و نسیم‌شهر حضور داشتند و مبالغی به میزان 900 میلیون ریال جمع‌آوری شد.

    
    

 جلسه شورای فرهنگ عمومی بخش بوستان شهرستان بهارستان با پرداختن به موضوعاتی چون تدوین برنامه های قرآنی در ماه مبارک رمضان ، برنامه ریزی برگزاری مراسم شبهای قدر ، راه کارهای ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز و بررسی مصوبات گذشته با حضور حجت الاسلام احمد محسن زاده امام جمعه بخش بوستان ، سید محسن موسوی بخشدار بوستان ،سیف الله علامی معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرمانداری ، عبدالرضا علی پناه رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و دیگر اعضا شورا در محل دفتر امام جمعه بخش بوستان برگزار شد .به گزارش خبرنگار ما  در ابتدای جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، عبد الرضا علی پناه رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای حاضرین در جلسه اشاره ای به دستور جلسه و مصوبات قبلی نموده  و از برگزاری ویژه برنامه های  فرهنگی هنری ماه مبارک رمضان از جمله سومین نمایشگاه علوم قرآنی" ضیافت رحمانی " ،  محافل انس با قران ،برگزاری جلسات تلاوت نور توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری اداره تبلیغات اسلامی  در دو بخش بوستان و گلستان خبر داد .

در ادامه دبیر شورای فرهنگ عمومی با اشاره به دستور العمل اجرایی برنامه های اقامه نماز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان ارائه راهکارهای توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز توسط اعضا شورای فرهنگ عمومی شد .

در ادامه جلسه حجت الاسلام احمد محسن زاده رییس شورای فرهنگ عمومی بخش بوستان ضمن قدردانی از فعالیتهای خوب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهارستان ، درگذشت حمید سبزواری شاعر انقلابی را تسلیت گفت و افزود: این شاعر انقلابی از ابتدای انقلاب اسلامی در خدمت آرمانهای انقلاب شعر سروده اند و رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی ) ایشان را شاعر ی انقلابی می دانستند و از ایشان تقدیر نمودند و بر ما واجب است که از این عناصر انقلابی تجلیل بعمل آورده و ایشان را به نسل جوان معرفی و الگو سازی نماییم .

امام جمعه بخش بوستان از همه دستگاههای شهرستان خواستند تا  در ماه مبارک رمضان نسبت به اجرای برنامه های قرآنی از جمله تفسیر آیه های قرآن ، نمایشگاه قرآنی و... اقدام و مشارکت کنند و روحانیون نیز در مساجد و ادارات فعال باشند و تفسیر قرآن داشته باشندو مسئولین به همراه کارکنانشان در مراسمات و نمایشگاهها حضور پیدا کنند.

در ادامه جلسه سیف الله علامی معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرمانداری بهارستان   در راستای اقتصاد مقاومتی گفت: کارگروههای مختلف تولیدی ، صنعتی ، کشاورزی در مجموعه فرمانداری تشکیل شده که این کارگروه ها وضعیت مراکز مربوطه را مورد بررسی قرار می دهند .

در ادامه جلسه سید محسن موسوی  بخشدار از تلاش دستگاههای اجرایی در برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی هنری در سطح شهر ازجمله مراسم ارتحال امام (ره) و ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان تقدیر کرد .

همچنین نایب رییس شورای فرهنگ عمومی بخش بوستان از مطرح نمودن طرح توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز در دستور جلسه ابراز خشنودی نموده و افزود : راهکارهای گوناگونی را در این خصوص تهیه نموده ایم که اجرایی نمودن آنها نیاز به مدیریت خوب دارد تا نتیجه مطلوب بدست بیاید.


ایشان همچنین در راستای ساماندهی تبلیغات محیطی در سطح شهرستان از شهرداری خواست با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری لازم را داشته باشد و متقاضیان تبلیغات محیطی را جهت اخذ مجوز های لازم به اداره فرهنگ و  ارشاد اسلامی  هدایت کند.

در پایان جلسه همه  اعضاء به ارائه نقطه نظرات پیرامون دستور جلسه پرداخته و مواردی همچون : داشتن برنامه ریزی لازم در خصوص ماه مبارک رمضان واجرای  برنامه های قرآنی  از جمله تلاوت و تفسیر قرآن ، نصب بنر و تراکت تبلیغاتی توسط کلیه ادارات ، برگزاری نماز جماعت  در همه مساجد و ادارات توسط  روحانیون ، داشتن برنامه ریزی لازم توسط همه ادارات در راستای فرهنگ سازی به منظور اقتصاد مقاومتی ، حضور مسئولین در مراسم شبهای قدر ، برگزاری نمایشگاه علوم قرآنی شامل نرم افزار ، عفاف و حجاب، نمایشگاه کتاب ، نمایشگاه هنرهای تجسمی و... در مجتمع فرهنگی هنری قلم توسط  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و داشتن همکاری های لازم اعضای شورای فرهنگ عمومی جهت برپایی  این نمایشگاه  را به تصویب رساندند .

    
دير زماني است که نگراني از عواقب بي توجهي به استانداردهاي ساخت و ساز و زير ساخت هاي ضعيف صنايع و تاسيسات در کشور، نگراني ها و سوالات زيادي را در ذهن همگان برانگيخته که يکي از بزرگترين نگراني هاي عمومي در زمينه وقوع زلزله و ميزان آسيب هاي ناشي از آن و تاثيرات آن بر زندگي مردم است. درمورد سابقه زلزله هاي مهيب درتهران و اينكه ازسررسيد آن و فعال شدن گسل‌هاي پايتخت سال‌ها گذشته است، مطالب فراواني بيان شده است. اما مسئله مهمتر نوع مواجهه ما با اين حادثه ناگوار خواهد بود. اينكه حركت رو به جلو در روند شهرنشيني و گسترش تهران به چه سبكي طي مي‌شود؟ آيا سازندگي ما در توسعه زيرساخت‌هاي شهري براساس استانداردهاي لازم صورت مي‌گيرد؟ سحرگاه جمعه در عمليات ساخت مترو در غرب تهران شاهد انفجاري مهيب در خط لوله گاز بوديم كه موجب كشته و زخمي شدن چند نفر ازكارگران و شهروندان گرديد و چندين ساختمان و اتومبيل را به آتش كشيد. جداي از اين مسئله با برخورد بيل مكانيكي به اين خط لوله، گاز 10 هزار شهروند در اين منطقه قطع شد و مردم را با نگراني مواجه ساخت. اين قبيل حوادث شايد به زعم برخي غيرقابل مهار يا سهوي باشد، اما نتايج آن براي مردم بسيار سنگين و ناگوار خواهد بود. امروز لوله كشي هاي گاز در زير سطح شهر به سبب درهم تنيدگي و فرسودگي، همچون بمبي ساعتي مي‌مانند كه امكان انفجار آنها با هر حادثه اي وجود دارد. برخورد بيل مكانيكي بايك لوله انفجاري عظيم به بار‌آورد و خسارات فراواني به جاي گذاشت، حال تصور كنيد يك زلزله چه فاجعه اي را براي خطوط لوله گاز و جان مردم به بار خواهد آورد. مطرح كردن اين مسائل ايجاد ترس ويا سياه نمايي تلقي نمي‌گردد، بلكه تاكيد بر دستيابي به جامعه ايمن و تاب‌آور مي‌باشد تا بتوانيم در حواث تعداد بيشتري از افراد را نجات داده و مجروحان کمتري داشته باشيم.هرچه واقعيات بيشتري را درباره بلاياي طبيعي به مردم بگوييم واکنش بهتري از خود بروز مي‌دهند. اين واقعيتي است كه ما در تهران روي يک بمب ساعتي زندگي مي‌کنيم و وقوع يک زلزله شديد که مي‌تواند بحران جدي براي پايتخت و کشور باشد. لذا لازمه مقابله و آمادگي با اين بحران داشتن يک ترس منطقي است تا تاب آوري جامعه در مقابله هر حادثه و بحراني افزايش يابد و متقابلاً عملكرد مسئولان در حفظ و رعايت ايميني شهري و فراهم سازي امكانات مقابله با خطرات اين چنيني افزايش يابد. بايد درمسائل ايميني شهري به تجارب و دستاوردهاي كشورهاي ديگر نيز نگاه داشته باشيم. امروز در بسياري از كشورهاي جهان ميزان تلفات جاني زلزله را تاحد قابل توجهي كنترل كرده‌اند و حتي به سمت مقابله با وقوع آن پيش مي‌روند. استفاده از انرژي‌هاي كم خطر همچون برق راهكار عقلاني و كم هزينه‌اي است كه در اكثر كشورهاي جهان از آن استفاده مي‌شود. در واقع استفاده از برق يکي از بهترين و ارزانترين روشها براي زندگي شهري است و هزينه کمتري براي دولت و مردم دارد.چراكه هزينه لوله کشي گاز بسيار بالاست. دولت براي انتقال 100ميليون متر مکعب گاز از پارس جنوبي به مرز بازرگان بايد در حدود 6ميليون دلار فقط براي احداث خط لوله هزينه کند. و اگر اين بودجه را براي توسعه شبکه برق و تامين برق هزينه مي کرد در بسياري از روستاهاي دوردست که لوله کشي گاز مقرون به صرفه نيست از برق استفاده مي شد. حتي اگرمنازل به تمام ابزار و لوازم برقي مجهز شوند باز هم ارزان تر خواهد بود در ضمن آلودگي هايي که گاز ايجاد مي کند برق ندارد. بحث اشراف بر نقشه هاي شهري در امر كشيدن لوله‌ها و كابل‌ها، خطوط فاضلاب، نقاط تقاطع زير زميني و بسياري موارد ديگر، از جمله ضعف‌هاي ما در بروز حوادث ناگواري همچون حادثه اخير مي‌باشد. متاسفانه نقشه جامعي از تاسيسات زيربنايي براي اشراف برمحيط در دست نيست و هر سازمان و نهادي براي خود نقشه‌اي جداگانه دارد كه بعضاً موجب بروز چنين حوادثي مي‌گردد. با تمام اين اوصاف آگاهي بخشي به مردم درمورد خطرات پيرامونشان ضروريست و از آن مهمتر توجه بيشتر مسئولان و نهادي امدادي در مورد نحوه توسعه شهري و زيرساخت‌هاي صنعتي كشور مي‌باشد. اگرقرار باشد اين تاسيسات به عنوان خطري تهديد كننده براي مردم تلقي شود بايد به سمت تغيير و تبديل انرژي دركشور حركت كنيم تا با دست خود آتش خطرات طبيعي همچون زلزله را شعله ور تر نكنيم. نسخه