X
تبلیغات
 

فرمانده پایگاه بسیج فرمانداری شهرستان بهارستان گفت : بسیج در مدرسه عشق، مشق شجاعت آموخت و به پیروی از حضرت سیدالشهداء(ع)، عدالت‌خواهی و استکبارستیزی را درس زندگی قرار داد،

محمد جواد محسن زاده   در گفتگو با مهر و با گرامیداشت سالروز تشکیل بسیج مستضعفان و تبریک هفته بسیج به خانواده معظم شهداء، جانبازان، ایثارگران، دریادلان بسیجی و عموم مردم شریف شهرستان بهارستان اظهار داشت: بسیج در سنگر صیانت از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضور تعیین‌کننده دارد.

وی تصریح کرد: شجره طیبه «بسیج» به عنوان یادگار جاودان حضرت امام خمینی(ره)، تفکر انقلابی و بصیر در مسیر ولایت و نمادی آشکار از اراده مردم در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی  می باشد .

افزود: بسیج قابل جدا شدن از اهل بیت نیست و پرچم‌دار فرهنگ ائمه معصومین و سیدالشهداست.

مدیریت روابط عمومی  فرمانداری شهرستان بهارستان  بسیج را یار و همراه نظام دانست و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که مهم ترین ویژگی حضرت ابوالفضل العباس(ع) را وفاداری ایشان خواند، گفت: از ویژگی های بی‌نظیر بسیجیان کار برای رضای خدا، گمنامی، احساس مسئولیت اجتماعی، داشتن بصیرت، وفاداری و پیروی محض از ولایت مطلقه فقیه به رهبری حضرت امام خامنه ای مدظله العالی می باشد.

فرمانده پایگاه بسیج فرمانداری با بیان اینکه محسن زاده افزود: حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، افتخار خویش را بسیجی بودن می‌دانست و آرزوی محشور شدن با بسیجیان را داشت که این افتخار بزرگی برای بسیجیان می باشد.

وی با تأکید بر عزم ملی مردمی و روحیه جهادی مسئولان برای افزایش بهره وری در بخش های فرهنگ و اقتصاد، فرهنگ مقاوم و ارزشی را به عنوان الگویی در فرهنگ مطرح کرد و تصریح کرد: در حال حاضر محور اصلی تهاجمات دشمن بر روی اقتصاد، تضعیف فرهنگ و ارزش های اسلامی از جمله امر به معروف و نهی از منکر است و نهاد فرهنگی بسیج  می بایست  به گونه ای عمل کند که سبک زندگی اسلامی و فرهنگ مقاوم اصیل مبتنی بر آداب، اخلاق و رفتارهای ارزشی که در راستای چشم انداز توسعه و پیشرفت علمی کشور، توانایی مقابله با اثرات منفی تهاجمات فرهنگی را داشته

    

لحظه ای از حقوق هسته ای عقب نخواهیم نشست/ آمریکا از بسیج می ترسد

پرند - خبرگزاری مهر: امام جمعه پرند گفت: اگر مذاکرات هسته ای برای صدمین بار هم برگزار شود، ملت ایران و تیم مذاکره کننده یک لحظه هم از حقوق هسته ای خود عقب نمی نشیند و این برای ما یک اصل است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام خدیری در خطبه های امروز نماز جمعه پرند با توجه به مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه ۱+۵ در وین و ورود وزرای امور خارجه کشورها به نشست، این مذاکرات را سنگین و سخت دانست و با تاکید بر اینکه باید همانند رهبر معظم انقلاب برای تیم مذاکره کننده دعا کنیم اظهار داشت: این موفقیت، موفقیت نظام، انقلاب و مردم است.

اگر آمریکا به اقتدار ایران پی نبرده بود، پای میز مذاکره نمی آمد

وی با اشاره به شکار پهپاد آمریکایی در سال ۱۳۹۰ از سوی پاسداران غیور انقلاب اسلامی و بررسی ها و تحقیقات مسئولان در این خصوص عنوان کرد: اردیبهشت ۹۳ در بازدید فرمانده کل قوا از پهپادی رونمایی شد که به دست سپاه و بسیجیان این سرزمین ساخته شده است، امروز اگر آمریکا به اقتدار و قدرت موشکی ایران پی نبرده بود، اصلا پای میز مذاکره با ایران نمی آمد.

وی با توجه به اقتدار و قدرت ایران اسلامی گفت: حرف و پیام ما این است، اگر این مذاکرات برای صدمین بار هم برگزار شود، نباید وقت کُشی شود، اصلی برای ملت ما وجود دارد و آن اینکه این کشور یک لحظه از حقوق مسلم خود که حقوق هسته ای است، عقب نشینی نخواهد کرد و امیدواریم به یک نتیجه مطلوب فقط در زمینه انرژی هسته ای برسیم.

بسیج مدافع اسلام و انقلاب اسلامی است

امام جمعه پرند، هفته پرخاطره بسیج را نیز گرامی داشت و با تبریک آن به حضور رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا، اقشار مردم، امت بسیجی و بسیجیان غیور افزود: بسیج دارای یک عظمت و گفتمان است، بسیج برای خود ادبیاتی دارد و تا انقلاب جهانی امام زمان(عج) این ادبیات همیشه نشاط و شادابی خود را حفظ خواهد کرد و آن اینکه، بسیج مدافع اسلام و انقلاب اسلامی است و هرگاه خطری متوجه دین شود، پای بسیج به آنجا با عشق و ایثار باز می شود.

وی با بیان اینکه ایثار و فداکاری در وجود بسیجیان گنجانده شده و حضرت قاسم و علی اکبر(ع) را الگوی خود قرار داده اند ادامه داد: این پیام و نکته را با افتخار و اعتقاد در تریبون نماز جمعه می گویم، اگر امروز در دنیایی که خیلی از کشورها وقتی نام آمریکا می آید، می لرزند و می ترسند، ما می گوییم آمریکا امروز از یک کشور بزرگ اسلامی می ترسد و آن هم ایران اسلامی است.

مردم و مراجع عراق در برابر داعش بسیج ایران را الگو قرار دادند

خطیب نماز جمعه پرند ادامه داد: اینکه چرا آمریکا از ایران اسلامی می ترسد یکی از آیتم ها و دلایل بزرگ آن وجود بسیجیان مقتدر و منحصر به فرد ایران اسلامی است که از انقلاب و قیام کربلا الگو گرفته و اکنون نیز خود الگو شده اند و حتی کشور عراق در برابر گروه تروریستی داعش به بسیجیان اقتدا کرد و مراجع این کشور از بسیج ایران الگو گرفتند و اکنون روز به روز داعش را در انزوا قرار داده اند و با جوش و خروش فرارسیدن اربعین، خود را نمی شناسند، چرا که عاشق سیدالشهدا(ع) در این راه سر و جان داده و انشاالله با راهپیمایی میلیونی در روز اربعین حسینی شاهد نابودی کامل داعش و یاس و نابودی  به دنیا آورندگان آن خواهیم بود.

تاکید بر ساخت حسینیه در پرند با مشارکت جدی شرکت عمران

وی با توجه به اقامه عزای اهل بیت در ماه صفر، رحلت پیامبراعظم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا(ع) و ابراز امیدواری نسبت به قبول عزاداری ها در محرم اظهار داشت: تا روز اربعین حسینی چراغ عزاداری ها روشن باشد و فرهنگ هایی خوب در شهر بنیانگذاری شود و در دهه های اول و دوم صفر عزاداری ها برپا شده و زنده بماند.

خدیری با توجه با برنامه عاشورای بی نظیر در پرند و عزاداری های مردم با حفظ حرمت در مساجد از شرکت عمران با توجه به زمین هایی که در اختیار دارد خواست تا زمین های با کاربری فرهنگی را در اختیار هیئات توانمند برای ساخت حسینیه قرار دهد و متذکر شد: متاسفانه در شهر پرند حسینیه نداریم که باید این موضوع از سوی شورای شهر پیگیری شود و از طرف دفتر امام جمعه هم پیگیری خواهد شد تا با مشارکت جدی شرکت عمران این حسینیه ها ساخته شود.

ایثار از پیام های اخلاقی و گفتمان بزرگ کربلا و قیام عاشورا است

امام جمعه پرند در تشریح پیام های اخلاقی قیام عاشورا و انقلاب خونین سیدالشهدا(ع) به یکی دیگر از این پیام ها اشاره کرد و گفت: ایثار از پیام های مهم حادثه عاشورا است که همخوانی با هفته بسیج دارد، ایثار چه در مسائل مالی و چه در موضوع جان است، اگر کسی خود را به هر نوع فدا کند، ایثار و ارزش نام دارد و از خصلت های ارزشمند اخلاقی است که ریشه در قرآن و روایات اهل بیت(ع) دارد.

خدیری در ذکر نمونه هایی از ایثار کربلا همانند فداکاری حبیب بن مظاهر و زهیر (س) پرداخت و خاطرنشان کرد: به میدان رفتن حضرت علی اکبر(ع) نمونه هایی از ایثار در کربلا بود همچنانکه افرادی حاضر شدند هزاران بار جان خود را فدا کنند تا جان حسین(ع) و خانواده اش سالم بمانند؛ وقتی که امام(ع) در شب عاشورا فرصت داد تا عده ای بتوانند بروند، اما ایثار و از جان گذشتگی نگذاشت تا آنها امام خود را تنها بگذارند.

    

 انتخاب خوب و عصبانیت‌های غیرمردمسالارانه/رسانه ها الت دست افراد نشوند

shora1

پرند پرس /شورای شهر پرند یکی از فرزندان شایسته منطقه را به عنوان شهردار جدید این شهر معرفی کرد. مردی که با مجاهدت در دو حوزه تعهد و تخصص قدم برداشته و در این سال‌ها کارنامه موفقی از خود نشان داده است. بدون شک فرآیند انتخاب علی نعمتی در شورای شهر به عنوان دومین انتخاب شهردار پرند با داشتن تجربه انتخاب شهردار پیشین با عقلانیت و آگاهی بیشتری صورت گرفته است. گزینه جدید شهرداری در معرض آرای اعضای شورای شهر بوده و با کسب اکثریت به عنوان شهردار برگزیده شده است.

این انتخاب برای منطقه انتخاب مبارکی است چرا که تقریبا نخستین باری است که شهرداری در این شهرستان و در منطقه رباط کریم و بهارستان که دارای مسائل مشترکی است از درون شهرستان برگزیده شده است. شخصی که از نخستین دوره شورای شهر تجربه مدیریت و نظارت و تصمیمگیری در مسائل شهر را دارد. آن هم در منطقه‌ای که به اندازه چندین استان جمعیت دارد و حل و رفع مشکلات آن به درایت بالایی نیاز دارد. می‌دانیم که بهارستان و رباط کریم زمان زیادی نیست که از هم جدا شده و به صورت دو شهرستان مجزا درآمده است پیش از این تا پرند و نسیم شهر و کرانه‌های اسلامشهر یک شهرستان بود شهرستانی که به گفته بعضی بعد از غزه پرتراکمترین جمعیت را دارد. شهردار جدید تجربه مدیریت در چنین منطقه‌ای را دارد و خوشبختانه از شهامت مدنی بالایی و همچنین از جسارت خردورزانه خوبی برای رویارویی با مشکلات برخوردار است.

زمانی را به یاد می‌آورم که بدون داشتن حتی مسوولیتی چه زحماتی را در مساله آب رسانی به شهرهای شهرستان رباط کریم متحمل شدند وقتی که از شورا‌ها حتی خبری نبود و صرفا برای کمک به شهروندان همت اجتماعی خود را به کار می‌گرفت. چرا نباید از این مساله خوشنود باشیم که زحمت کشیدن برای مردم هدر نمی‌رود و تلاش کردن در راه رفع مشکلات مردم از جانب مردم پاسخ گرفته و دیده می شود.

خوشبختانه حالا این مدیر برآمده از مشکلات منطقه همه آن تجارب را به جای اینکه در شهر دیگری به کار بگیرد کما اینکه سابقه مدیریت در شهرهای صاحب نام کشور را هم دارد در این منطقه که با مردم و مشکلات و مسائل آن انس دارد به کار می‌گیرد. بنابراین باید همه اعضای شورا به اضافه نخبگان و صاحب نظران پرند به کمک بیایند تا هزینه و زمان زمینگیر کردن مشکلات را کم کنند.

اگر چه این انتخاب آگاهانه و با سرعت عمل خوب شورا قابل تحسین است؛ متاسفانه کسانی که کمتر از دوسال است در منطقه و با اهداف خاص ساکن شده و خاک فقر این منطقه را نخورده و دردهای مردم منطقه را ندیده و نکشیده‌اند؛ با تحریکات قومگرایانه که از سم برای منطقه مهلک‌تر است به جای تمکین به یک انتخاب مردمسالارانه که از الزامات کار گروهی است. بعد از ۱۴ ماه خواب نما شده و یکسره سکوت گذشته خود را فراموش کرده و عصبانیت‌های بی‌قاعده و منطق از خود بروز می‌دهند.

کسانی که از اداره کردن چند روستا عاجزند با سخنان متناقض و مملو از عصبانیت‌هایی که ناشی از قربانی شدن مطامعشان است پرخاش‌های غیر قابل قبولی بروز می‌دهند. براستی اگر اینان دل در گرو مردم دارند به انتخاب اکثریت شورا که همانا انتخاب اکثریت مردم است تن داده و به جای پراکنده گویی با هم افزایی و ارائه طرحهای خود به شهردار جدید و به رفع مشکلات شهر بپردازند.

این در حالی است که رئیس روحانی شورای شهر با آن متانت و صداقت همیشگی که از او سراغ داریم در خصوص این انتخاب گفته است: حرف‌‌های کوچه بازاری برخی نمی‌تواند در روند انتخاب شهردار تاثیرگذار باشد، مگر اینکه مستندی ارائه بشود. از دو عضو محترم شورا که به این انتخاب منتقد هستند، گله‌مند هستم چراکه منتقدان ادعا می‌کنند که مستندات و مدارکی در دست دارند که این انتخاب را باطل می‌کند، پس چرا تاکنون این مستندات را به بنده و سایر اعضای شورا ارائه نکرده‌اند! همچنین صیاد شرافت پور، نایب رئیس شورای شهر هم در این باره گفته است: که علی نعمتی از بین ۱۱ نامزد برای سکانداری شهرداری انتخاب شده است.

صحبتی هم با بعضی رسانه ها دوستان عزیز خداوند فرموده است: «ن و القلم و مایسطرون» برادران داشتن نسبت همزبانی و یا خدای نکرده کدورت و رقابت پیشین برای عرصه آگاهی بخش رسانه و اطلاع رسانی خطرناک و خیانت به مردم است؛ ما به عنوان رکن چهارم دموکراسی و چراغ و هادی مردم و مسئولان هستیم. چرا باید آلت دست قرارگرفته و به جای خدمت به مردم که مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی آن مرجع بزرگوار فقید شاگرد راستین امام به شهردار تهران گفته بود از مستحبات کم و به خدمت به مردم بپرداز و در قیامت اگر سوالی شد بگو فاضل گفته، مانع خدمتگزاری فرزندان همنی مردم که درکوره مشکلات آب دیده شده‌اند باشیم خداوند رزاق است و روزی هر کس مقدر پس چه نیازی است ما کسی را سالهاست می‌شناسیم خدماتش را دیده‌ایم به کسانی طاق بزنیم که یک روز هم مشکلات دیرپای این منطقه را نکشیده‌اند و بوی سخنانشان بوی دلسوزی برای مردم نیست، به قول آن شاعر بزرگ بوی کین و بوی حرص و بوی آز/ در سخن گفتن بیاید چون پیاز؛ بناست قلم ما و حضور ما گره‌ای از مشکلات مردم باز کند نه آن را کور‌تر سازد. لذا نیاز است که با درایت بیشتری نسبت به انتشار مطالب اقدام کنیم و تن به فتنه گری‌ها ندهیم و مبادا بازیچه دست برخی افراد سودجو بشویم آن هم برای گرفتن رپرتاژ و غیره…

انشاالله با همدلی شورای شهر و همت مضاعف شهردار جدید و حمایت همه دلسوزان بویژه امام جمعه شجاع و مدبر شهر پرند دوران شکوفایی مدیریت شهر پرند پیش رو باشد.

طاهر حکیمی/ فعال فرهنگی و اجتماعی

    

 بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است

رئیس شورای اسلامی شهر صالحیه گفت : بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد

به گزارش خبرنگار مهر محمد رضا دهقان نیری  در یک نشست خبری با گرامیداشت هفته بسیج و تیریک این خجسته ایام به تمامی بسیجیان سلحشور و در راس آن فرماندهی کل قوا  اظهار داشت : بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی نشان گرفته‌اند و بسیجی سرباز گمنان امام زمان(عج) است که در مکتب عاشورا تربیت یافته و در دفاع مقدس خود مدرس سلسه رهجویان شهادت گشت .

وی تصریح کرد :  بسیجی شاخ برگ درختیست که با ایثار و فداکاری تمام مجاهدان از صدر اسلام تاکنون پیوسته مراقبت شده تا بوی دل انگیز آن بهار صلح و امنیت را برای میهن اسلامی مان به ارمغان بیاورد و بسیجی بر بالای آن حدیث عشق را سروده است

دهقان اظهار داشت : بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش برگلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سرداده‌اند و بسیجی دانش آموخته مکتبی است که فارغ التحصیلان آن در جنت رضوان سکنی گزیده و ثمره رشادتهای خود را در لقاء پروردگار خویش یافته اند .

این مسئول همچنین اضافه کرد : بسیج لشگر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده‌اند و بسیجی آن رزمنده پاکبازیست که شبها در فراق مولای خود نجوا می کند و روز در جهادی حضور دارد که یک روز در برابر هجوم نظام سلطه ایستادگی کرده و اینک در برابر تهاجم فرهنگی اش خاکریز زده است .

و تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف جلیة خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد . چرا که اگر بسیج نبود در دفاع مقدس نمی توانستیم در برابر دشمن تا دندان مسلح ایستادگی کنیم و هرجا که نوای دلنشین بسیج طنین انداز شده تحول عظیم ببار آورده که ثمرات آن در همه زمینه ها آشکار شده است .

رئیس شورای اسلامی صالحیه با اعلام اینکه شاخصه بسیجی بودن کیست  افزود : بسیجی کسی است که شور و شعور را در هم آمیخته و پیوندی ناگسستنی با مولای خوبان دارد که در قالب زمان محدود نشده و همچنان ادامه دارد. تا زمانیکه کشور محتاج امنیت است حضور بسیج و بسیجی لازم و ضروری است و هیچ کشوری در هیچ زمانی بدون امنیت نمی تواند به حیات خود ادامه دهد

   وی ادامه داد : بسیح یک نیروی مردمی است و به طبقه خاصی تعلق ندارد و بسیجی را می توان در هر قشری از اجتماع جستجو کردو یافت . بسیجی با ایمان عمیق توام با عواطفی که از خصوصیات ملت ایران سرچشمه می گیرد رفتار و عملکرد دشمن را رصد کرده و هرزمان لازم شد وارد میدان شده و با تفکری که از اسلام ناب محمدی(ص) نشات می گیرد به مقابله با خطرات می رود .

                                                                                                                 به گفته وی بسیج نیرویی کارآمد و سرمایه ای گرانبها برای اسلام و انقلاب و کشور است که باوجود آن ، کشور از گزند دشمنان مصون مانده و راههای ترقی و پیشرفت با سرعتی بیشتر طی می شود و هرکس که این نیروی عظیم را انکار کند در خرد و یا صداقت او باید شک کرد .

    
رباط کریم - خبرگزاری مهر : فرمانده سپاه ناحیه رباط کریم در نشست خبری خود، برنامه های هفته بسیج را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، عصر امروز سرگرد ایلکا در نشست خبری به مناسبت هفته بسیج اظهار داشت: گرایش فرهنگی بسیج، نشاط، ایمان و بصیرت بسیجیان در ابعاد مختلف اندیشه، باورها و رفتار است چرا که آنچه ما را نسبت به سایر کشورها برجسته می کند، نشاط دینی و استحکام دینی است که مقاومت ملی را ایجاد می کند.

وی افزود: بعد از اتمام جنگ تحمیلی علیه ملت ایران و پایان هشت سال دفاع مقدس، بسیج با تغییر رویکرد خود، در عرصه سازندگی کشور و فرهنگی گام برداشت و با تشکیل اردوهای جهادی توسط بسیجیان در نقاط محروم کشور خدمات ارزشمندی به ملت به ویژه ساکنان مناطق محروم ارائه کرد

این مسئول، حضور پرشور نیروی بسیج را در دوران دفاع مقدس یادآور شد که همچنان با روحیه گذشت و ایثار در مواقع لزوم در میدان حاضر می شوند و افزود: حضور در صحنه دفاعی برای بازدارندگی حرکت دشمن، تأمین امنیت مردم، خدمت رسانی به مردم، مقابله با بلایا و حوادث طبیعی و پیشتازی در نوآوری و علوم فناوری و سازندگی، از مهمترین عرصه های فعالیت بسیج در طول سالهای پس از انقلاب است.

ایلکا همچنین با اشاره به  تهدیدات نظامی دشمن اضافهک رد: با حضور ملت همیشه در صحنه و آمادگی های بازدارنده ای که ملت ما و نیروهای مسلح از خود نشان داده اند دشمن اگر عاقل باشد به فکر حمله نظامی به کشور ما نخواهد افتاد و اگر بی عقلی کند و از خود تحرکی نشان دهد قطعا با ابعاد مختلف مقابله بسیجیان و ملت ایران روبرو خواهد شد.

در ادامه این نشست، فرمانده نیروی مقاومت بسیج رباط کریم، ویژه برنامه های هقته بسیج در این شهرستان  را ۳۰ برنامه تعریف شده  و تخصصی در نواحی و پایگاه های مختلف اعلام کرد.

این مسئول، برگزاری نشستهای روشنگری و سخنرانی در مدارس، همایش شعر  و خاطره  و همایش ائمه جمعه و جماعات و فرماندهان پایگاه ها و حوزه بسیج، برگزاری یادواره های شهدا در سطح شهرهای شهرستان رباط کریم، افتتاح پروژه های عمرانی، اعزام دانش آموزان به مناطق جنگی، دیدار با خانواده های معظم شهداو گلباران مزار شهدا، نشست های تخصصی با موضوع سبک زندگی و دجالواره ، برگزاری مسابقات ورزشی، سخنرانی فرماندهان و یادگاران هشت سال دفاع مقدس در نمازجمعه، برگزاری مسابقات فرهنگی و اجتماعی و نیز مسابقات پیامکی را بخشی از برنامه های شاخص ایام هفته بسیج  در شهرستان رباط کریم اعلام کرد.

    

طرح تحول نظام سلامت، خدمتی صادقانه از دولت تدبیر و امید است

فرماندار بهارستان در هشتمین جلسه شوراي اداري شهرستان بر لزوم استفاده از تمام ظرفیت های شهرستان در راستای افزایش سرانه ها و کیفیت خدمات پزشکی و بهداشتی به شهروندان تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، هشتمین جلسه شوراي اداري شهرستان بهارستان به رياست دکتر سعيد ناجي فرماندار و با حضور ائمه جمعه شهرهاي گلستان و نسيم‌شهر و اعضاي شورای اداری در محل سالن جلسات فرمانداري تشکيل شد.

دکتر ناجی توجه ویژه به پی گیری پروژه های عمرانی، بهداشتی و درمانی به ویژه بیمارستان را جزو اولویت های شهرداری ها و دستگاه های متولی خواند و بر لزوم قانون مداری و پیشبرد امور بر اساس هماهنگی با مجموعه فرمانداری و برنامه ریزی تأکید کرد.

در ادامه جلسه مدیر شبکه بهداشت و درمان بهارستان به تشریح برنامه های طرح تحول نظام سلامت پرداخت و آن را خدمتی صادقانه از دولت تدبیر و امید دانست.

دکتر گلشنی با اعلام این مطلب که طرح تحول نظام سلامت خدمتی صادقانه از دولت تدبیر و امید است، خاطر نشان کردند که پس از حمایت دولت محترم از حوزه سلامت و اختصاص 10 درصد از درآمد مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، طرح تحول نظام سلامت در سر لوحه فعالیت های وزارت بهداشت قرار گرفت.

مدیر شبکه بهداشت و درمان بهارستان با تشریح مزایای فاز اول این طرح که از 15 اردیبهشت با 7 برنامه آغاز شد، گفت: با آغاز فاز اول طرح تحول نظام سلامت، پرداختی جیب مردم از 40% به 6% در شهروندان و 3% در روستائیان کاهش پیدا کرد.

وی رایگان شدن زایمان طبیعی ، تأمین کلیه خدمات تشخیصی مورد نیاز بیماران در بیمارستان ، ارتقای کیفیت هتلینگ بیمارستان ها  و ... را از جمله آثار و برکات این مرحله دانستند.

دکتر گلشنی با ارائه برنامه های فاز دوم طرح تحول نظام سلامت که در حوزه بهداشت می باشد، اعلام کردند: پس از سرشماری ، 89 هزار نفر از خانوارهای ساکن در مناطق حاشیه‌نشین شهرستان بهارستان و اعلام نتایج آن به حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایران ، مجوز استفاده از پتانسیل و ظرفیت بخش خصوصی جهت راه اندازی 5 مرکز بهداشتی درمانی در این مناطق با دارا بودن پزشک و کارشناسان مامایی، روانشناسی،تغذیه،پرستاری و ... توسط وزارت بهداشت صادر شد که امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح این مراکز باشیم.

دکتر گلشنی با اشاره به ابلاغ کتاب «ارزشگذاری نسبی خدمات سلامت» ، افزود: در فاز سوم این طرح ، علی رغم افزایش تعرفه ها ، نه تنها مبلغ کل دریافتی از مردم افزایش نیافت بلکه با متعهد شدن سازمان های بیمه برای تقبل بخشی از تعرفه ها، در مجموع سطح پرداختی مردم کاهش یافته است.

وی با اعلام برخورد با 44 مورد تخلفات بهداشتی در بازه زمانی شش ماهه اول سال جاری گفت: در راستای عدالت اجتماعی و رفاه حال همشهریان در طی شش ماه سال جاری با ساماندهی واحد نظارت بر درمان شبکه بهداشت بهارستان تعداد مراکز درمانی که با آنها برخورد شده و یا به مراجع قضایی ارجاع گردیده اند، از 2 مورد در سال 92 ، به 44 مورد در شش ماه اول 93 افزایش یافته است.


    

مشاور وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در حکم های جداگانه ای، دبیر و اعضای «ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی» را منصوب کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، بر اساس حکم های صادر شده از سوی مهندس محمد حاج رسولیها، مشاور وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و رئیس ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی، آقایان نادعلی حاجیلری(معاون تحقیقات، منابع انسانی و پشتیبانی)؛ مجید سیاری(معاون طرح و توسعه و رئیس هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری)؛ حجت‌الاسلام و المسلمین سید اسماعیل حسینی(دبیر شورای فرهنگی)؛ غلامرضا مدنیان(مدیر کل دفتر حقوقی)؛ محمد مهدی ایزدی یزدان آبادی(سرپرست حراست و امور محرمانه)؛ محمدعلی رفیعی(مدیر کل دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد)؛ حسین نوازنی(مدیر کل دفتر تحقیقات، منابع انسانی و آموزش) و حسین تیزچنگ(فرمانده بسیج) و خانم فرزانه صالحی(مشاور امور زنان و خانواده) به عنوان اعضای «ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی» منصوب شدند.
در حکم انتصاب اعضای «ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی» آمده است: «با توجه به نامه شماره 52418/8 مورخ 25/4/92 وزارت کشور درخصوص اجرای برنامه‌های 11 گانه درون سازمانی ترویج فرهنگ عفاف و حجاب سال 92 ویژه کارکنان دستگاه‌های اجرایی و پیرو تأکیدات ریاست محترم جمهوری مبنی بر برنامه‌ریزی، هدایت، پیگیری و نظارت بر دستگاه‌های اجرایی در حوزه‌های عفاف و حجاب و حقوق شهروندی به موجب این حکم جناب عالی به عنوان «عضو ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی» منصوب می‌شوید.
انتظار می‌رود با اتکال به خداوند متعال و با هم فکری سایر اعضا ستاد و بهره‌مندی از کلیه نظرات، دیدگاه‌ها و پیشنهادات صاحب‌نظران موضوع، تعمیم و گسترش امنیت عمومی و حفظ حقوق ویژه کارکنان را مورد توجه و اهتمام قرار دهید
این گزارش می افزاید: مشاور وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین، نادعلی حاجیلری را به عنوان «جانشین مدیر عامل در ستاد» و محمد علی رفیعی را به عنوان «دبیر ستاد» منصوب کرد.

    
خبرگزاری فارس: چرا دوحه همیشه برای داعش استثنا است؟/ الجزیره تریبون داعش/ قطر اینجا، قطر آنجا و قطر همه جا/ حضور نظریه پردازان داعش در قطر
چرا دوحه همیشه برای داعش استثنا است؟/ الجزیره تریبون داعش/ قطر اینجا، قطر آنجا و قطر همه جا/ حضور نظریه پردازان داعش در قطر

در شرایطی که گروه‌های سلفی ـ تکفیری و در رأس آنها داعش اقدام به سربریدن خبرنگاران خارجی می‌کنند چگونه است که خبرنگاران الجزیره آنهم خبرنگار زن مسیحی می‌تواند ماه ها در میان آنها فعالیت کرده وبه انعکاس فعالیت‌های آنها بپردازد؟

اشاره:‌ تروریسم و بر اساس تعبیری که رسانه های غربی از آن یاد می کنند ، تروریسم اسلامی این روزها به یکی از شاخصه ها و مشکلات محوری منطقه خاور میانه تبدیل شده است .

امروز کمتر کشور عربی است که از این معضل رنج نبرد ، در حالیکه به راحتی می توان حضور سازمان های اطلاعاتی کشورهای مسلمان و غیر مسلمان را در سامان دهی و ترسیم خطوط کلی فعالیت های این گروه ها را مشاهده و لمس کرد.

گرچه دیرینه این فعالیت ها به دهه  هفتاد از قرن گذشته میلادی باز می گردد اما برهه کنونی را باید نقطه اوج یا حداقل بالاترین اوج گیری این فعالیت ها از تاریخ شکل گیری گروه های سلفی تکفیری توصیف  کرد.

حجم اقدامات جنایتکارانه و شنیع گروه های سلفی و در راس آنها داعش به حدی است که  افیخای ادرعی سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی را بر آن می دارد تا با انتشار بیلانی از میزان  قربانیان مسلمان در منطقه خاورمیانه اعلام کند طی 10 سال گذشته سهم اسرائیل از این اقدامات کمتر از 10 درصد بوده وبقیه این کشتارها در قالب برادرکشی وبه دست مسلمانان سلفی مدعی پیروی بی چون و چرا از سنت پیامبر اسلام انجام گرفته است مسئله ای که خود جای حرف و حدیث بسیاری دارد.

گرچه طی 40 سال و اندی فعالیت گروه های سلفی ـ تکفیری شاهد شکل گیری ساختارها و سازمان  های مختلف مبارزاتی بودیم اما به اعتقاد اکثر قریب به اتفاق کارشناسان ، پدیده ای به نام داعش بدترین ، وحشی ترین و در عین حال سرسپرده ترین گروه از این دست است که تا کنون منطقه اسلامی به خود دیده است.

به گفته این کارشناسان  اگر اسامه بن لادن و حتی ایمن الظواهری واسلافشان که در دوره های متفاوت به عنوان سرکردگان القاعده معروف ترین گروه تکفیری  شناخته می شدند ، گاه گداری اشاره ای به صهیونیستها و یهودیان کرده و ادعای تلاش برای مبارزه با آنها را هم مطرح می کردند (گرچه  بر اساس اسناد موثق این گروه ها حتی یک گلوله هم به سوی رژیم صهیونیستی شلیک نکرده اند ) اما گروه داعش رسما و علنا اعلام می کند مشکلی با رژیم صهیونیستی نداشته و اصولا وظیفه اصلی خود را  پاکسازی اسلام از مسلمانانی اعلام می کند که با این گروه  از لحاظ فکری اختلاف نظر دارند.

  با توجه به اقدام وقیحانه غرب در حمایت و سپس تعقیب این گروهک ضاله در نظر دارد در چند قسمت نگاهی هرچند کوتاه به این گروه،‌ جنایاتش،‌ آبشخورهای فکری ، حامیان پیدا و پنهان مالی،‌ سیاسی، ‌نظامی ، بازی های سیاسی منطقه ای و بین المللی برای به سطح آوردن این گروه،‌ و پارامترهای تاثیر پذیری و تاثیر گذاری اش در منطقه و جهان داشته باشد چرا که معتقد است پاسخ به این ابهام که چرا کشورهای غربی سه سال پیش با تصویب قوانینی در مجالس خود کمک به گروههای تروریستی در سوریه را مجاز و اینک قوانینی تصویب می کنند که نابودی آن را جایز می شمارند،  هنوز برای افکار عمومی جهان روشن نشده است.

به این امید که نظرات شما خوانندگان نیز بتواند در ارائه زوایای ناگفته و چهره روشن تری از این گروه تروریستی تکفیری به ما کمک کند بخش نهم این پژوهش برای پاسخ به این سوال که « چه رابطه ای میان داعش و قطر وجود دارد؟» منتشر می شود. ***************

  چرا دوحه همیشه برای داعش استثنا است؟

  چرا قطر تنها کشور مورد قبول وپذیرش داعش در هر مذاکراتی برای  نجات گروگان های این گروه  می باشد ؟

چرا دوحه تنها طرفی است که مذاکراتش با داعش منجر به موفقیت گردیده وقول هایی که از رهبران داعش می گیرد همگی شبه انجام شده تفسیر می شوند؟

از غائله زائران ایرانی که در  سوریه به دست گروه های سلفی گرفتار شدند تا چندی پیش که چند نظامی لبنانی در عرسال به گروگان گروه داعش در آمدند ، قطر همواره یک پای مذاکرات محسوب می شود.

چرا باید کشور بسیار کوچکی همچون قطر به یکی از ستون های اصلی تعامل (حمایت یا مبارزه ) با تروریسم محسوب شود؟  واز 11 سپتامبر 2001 تا به امروز همچنان این نقش آفرینی خود را در صحنه سلفی ـ تکفیری ادامه دهد.

از نکات جالب در این زمینه اظهار نظرهای متناقض دولتمردان آمریکاست که خود را پرچمدار مبارزه با گروه های سلفی - تکفیری معرفی می کنند اما سخنان متناقضی در مورد این کشور عربی حوزه جنوبی خلیج فارس دارند.

لاری بلاتکین کارشناس پژوهش های برنامه سیاسی خلیج فارس در موسسه تحقیقات واشنگتن در مقاله ای در این رابطه می نویسد :

"ایالات متحده هم پیمان بسیار نزدیک خود قطر را یکی از مهمترین حامیان مالی فعالیت های تروریستی دانسته واین کشور کوچک حوزه جنوبی خلیج فارس را در زمینه تامین مالی گروه های تروریستی بسیار متسامح وسهل انگار می شمارد.

این در حالی است که ایالات متحده دلیلی بر اینکه دولت قطر خود تامین کننده مالی گروه  تروریستی دولت اسلامی معروف به داعش باشد در اختیار ندارد."

ظاهرا قرار گرفتن مهمترین پایگاه نیروهای آمریکایی در قطر باعث شده است تا آمریکایی ها چشم خود را بر بسیاری از حقایق ببندند یا شاید چون خود نیز در کانون این گردوغبار ایستاده و دستی بر آتش حمایت از داعش دارند قادر به پی بردن به حجم گردوغباری که در مقابل انظار عمومی قرار گرفته نیستند، در حالیکه احتمال سوم و قویتر آن است که این بده وبستان های رسانه ای ـ تبلیغاتی همگی برای سرپوش نهادن بر اصل همکاری این دو کشور (به همراه بسیاری دیگر از کشورها منطقه ای وبین المللی) در شکل گیری وسمت و سو دادن به گروه داعش  انجام می شوند.

با این حال به گفته این پژوهشکر امریکایی واشنگتن ترجیح داده است تا از سیاست چماق و هویج در تعامل با قطر استفاده کند زیرا بر این باور است که این اقدامات نه در سطح و ساختار حکومتی و رسمی بلکه به صورت شخصی و فردی صورت پذیرفته وکار تامین مالی این گروه وچند گروه دیگر در قطر انجام می شود!!!

اما کارشناسان منطقه نظر دیگری دارند "میلاد عمر المزوغی" در مقاله ای که در روزنامه لبنانی السفیر منتشر شد، تاکید می کند : هر روز بیش از روز قبل از آن قطر ثابت می کند که همه جا هست ، قطر اینجا قطر آنجا قطر همه جا ، هرجایی که شاهد رخدادهای داغی باشد باید نشانی از قطر هم بیابیم ، باید قطر زیر نور پرژکتورهای رسانه ها باشد ، فرصت و شانس همیشه در خانه را نمی زند ، زیرکی وهوشیاری سیاستمداران قطری چه قبلی های مخفی شده وچه فعلی ها باعث می شود تا ما همواره نامی از قطر را در ذهن خود حک شده داشته باشیم.

این نویسنده که در حاشیه حملات اخیر گروه داعش به ارتش لبنان و ربودن چند نظامی به تحلیل اوضاع می پرداخت افزود : بعد از شکست های داعش در سوریه و(عراق) قطری ها بهترین مکان برای خودنمایی را ضعیف ترین حلقه در کشورهای هدف یعنی لبنان دیدند تا از تنوع مذهبی ونژادی موجود ونیز دسته بندی های سیاسی حاکم در این نقطه از خاورمیانه بیشترین بهره برداری را برای ادامه نقش آفرینی در این صحنه ببرند.

این نزدیکی مراودات به حدی رسیده است که داعش حتی در ادبیات تهاجمی خود نیز قطر را مستثنی می کند.

روزنامه العرب  در شماره 7 سپتامبر خود در این رابطه نوشت ، با وجود آنکه دولت اسلامی عراق وشام (داعش) حملات شدید اللحنی را علیه کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس انجام داد اما هرگز نامی از قطر در این تهاجم خود نبرد تا این کشور از فتوحات اسلامی داعش مستثنی باقی بماند.

به نوشته این روزنامه چاپ لندن یکی از دلایل این مستثنی شدن آن است که مهمترین نظریه پردازان داعش در قطر زندگی می کنند!!

اما این تمایز تنها تا زمانی است که شیخ نشین قطر به پرداخت خراج به دولت موسوم به اسلامی عراق و شام (داعش) ادامه دهد وگرنه داعشی ها اماده انجام عملیات تروریستی در این کشور هم می باشند .

موضعی که چندی پیش در قالب انفجار دوحه که منجر به کشته شدن 12 نفر شد جسته وگریخته  ودر لفافه اعلام گردید.

به گزارش خبرگزاری لبنانی آسیا برخلاف اعلام رسانه های رسمی قطری این انفجار حادثه ای حاصل انفجار کپسول گاز نبوده است بلکه اقدامی تروریستی وتوسط گروهی وابسته به داعش انجام گرفت تا بدین شکل اعتراض دولت مثلا اسلامی نسبت به توقف کمک های مالی قطر به جنگجویان سوری اعلام شود.

منابع آگاه در دوحه به این خبرگزاری اطلاع دادند که قطری ها دستور  بایکوت خبری این حادثه را صادر کرده وتمیم بن حمد امیر کشور به نیروی " لخویا" دستور داد مسئولیت تحقیقات ودستگیری جانیان را به عهده بگیرد.

این نیرو در واقع یک ساختار مسلح وشبه اطلاعاتی است که مستقیما تحت امر تمیم اداره شده ودستورات خود را مستقیما از وی می گیرد.

تمیم با این اقدام خود وبا توجه به حضور ملیت های مختلف در نیروهای امنیتی وابسته به وزارت کشور قطر تلاش کرد تا از خروج هر نوع اطلاعاتی در مورد فعالیت داعش در قطرجلوگیری به عمل آورد.

از نکات قابل توجه در مورد این انفجار تاریخ انجام است که چند روز بعد از موضع گیری  وزیر امور خارجه قطر در تهران وتاکید بر لزوم حل  بحران سوریه از طرق مسالمت آمیز صورت گرفت.

به اعتقاد کارشناسان بسیاری از کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس ودر راس آنها قطر با پیش کشیدن این ادعا  کمک های  گسترده خود را از جنگجویان سلفی به عنوان نوعی باج برای دور نگه داشتن تروریسم از مرزهای خود عنوان می کنند.

بر اساس پژوهش های منتشر شده در مراکز تحقیقاتی آمریکایی رهبران کشورهایی همچون قطر در پاسخ به درخواست های محرمانه مراکز تصمیم گیری آمریکا برای قطع ارتباط مالی با گروه تروریستی همچون داعش اعلام می کنند که این امر می تواند منافع سیاسی  وامنیتی راهبردی شان  را تحت الشعاع قرار دهد زیرا این حمایت در واقع برای دور کردن تهدیدها از کشور است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان شاخص قدرتنمایی قطر در صحنه های بین المللی به تدریج رو به افول نهاده است ، به ویژه که ضد حمله ی  عربستانی ها برای بازپس گیری مراکز نفوذ از دست رفته خود بعد از انقلاب های بهار عربی در بسیاری از مناطق نتیجه بخش بوده است .

بی تردید امرای دوحه نشین هرگز حاضر به از دست دادن جایگاه خود در صحنه رخدادهای منطقه به هر شکل وبا هر هزینه مادی ممکن نخواهند بود ، گرچه گفته می شود این بلندپروازی جزر و مدهایی دارد که در گفتمان شبکه الجزیره به وضوح قابل مشاهده است .

 

الجزیره محوری ترین تریبون داعش

اگر از هر کارشناسی در سطح جهان بخواهیم نام 3 رسانه ی حامی گروه های سلفی ـ تکفیری از القاعده گرفته تا گروه داعش را ذکر کند به طور حتم یکی از این سه نام شبکه الجزیره خواهد بود.

با وجود افولی که طی چند سال گذشته این شبکه ماهواره ای جهانی شاهد آن بوده با این حال  به تعبیر وزیر امور خارجه سابق قطر همچنان وزارت جنگ قطر محسوب می شود.

در حالی‌که اکثر قریب به اتفاق رسانه های دنیا از واژه داعش استفاده می کنند ،  شبکه الجزیره به همراه چند شبکه دیگر  "دولت اسلامی در عراق وشام" وبعد از آن دولت خلافت اسلامی را برای توصیف این گروه تروریستی مورد استفاده قرار می دهد.

به گفته عبدالاله بالقزیز اندیشمند معروف عرب ، تصور نمی شود به کارگیری این کلمه عریض وطویل برای توصیف داعش  به دلیل نگرانی این شبکه "مجاهد"!! نسبت به خشم گروه داعش وعملی کردن تهدیدی است که بعد از ورود به موصل آنرا اعلام و تاکیدکرده بود هر کسی از واژه داعش استفاده کند مورد تنبیه قرار خواهد گرفت، بوده باشد.

همچنین تصور نمی شود شبکه الجزیره با این اقدام خود در واقع به دنبال حفظ امانت داری در اطلاع رسانی وبه کارگیری صحیح واژگان باشد زیرا این شبکه سالیان درازی است که جنبش مقاومت اسلامی فلسطین را (حماس) لقب داده وازاین واژه به شکل گسترده ای  استفاده می کند.

همچنین  در اینکه بسیاری از گردانندگان خرد وکلان این شبکه روابط قابل توجهی با گروه های سلفی داشته وحتی برخی از آنها به همین دلیل زندانی شده یا دفاتر شبکه در چندکشور از جمله عراق تعطیل شده امری غیر قابل انکار است.

به اعتقاد کارشناسان،  شبکه الجزیره یا به تعبیر رهبران قطر وزارت جنگ این کشور با وجود آنکه داعیه هواداری وحمایت از جریان میانه روی اسلامی همچون اخوان المسلمین را دارد وحتی در این حمایت خود وموضع گیری خاص خود در بحران مصر باعث قطع روابط بسیاری از کشورهای عربی با دوحه گردید، اما در واقع به دنبال تحقق راهبرد کلان دوحه در سطح منطقه می باشد ، خط مشی که از یک سو به تل آویو و عادی سازی نرم سیاسی با رژیم صهیونیستی منتهی شده و از سوی دیگر راه تفکیک منطقه عربی واسلامی را با تکیه مستمر بر  اختلافات و بزرگ کردن آنها هرچند که کوچک وناچیز باشند، منتهی می گردد.

راستی در شرایطی که گروه های سلفی ـ تکفیری ودر راس آنها داعش اقدام به سربریدن خبرنگاران خارجی می کنند چگونه است که خبرنگاران الجزیره آنهم خبرنگار زن مسیحی می تواند ماه ها در میان آنها فعالیت کرده وبه انعکاس فعالیت های آنها بپردازد؟

به اعتقاد برخی از کارشناسان با وجود تمامی کمک ها و مواضع حمایتی که ترکیه از گروه های سلفی مخالف دولت بشار اسد داشته ودارد بازهم نتوانسته است به جایگاهی که قطر از آن برخوردار می باشد برسد تا همچنان آنکارا خود را  نیازمند(!) کمک های سیاسی ومیانجیگرانه دوحه در این صحنه ببیند.

در قسمت های بعد روابط ترکیه و انگلیس با این گروه سلفی  را در سایه تحولات اخیر به ویژه شکل گیری ائتلاف ضد داعش مورد بررسی قرار خواهیم داد.

    
چگونه یک مدیر موفق باشیم+پاسخ امام علی(ع)
خبرگزاری فارس: چگونه یک مدیر موفق باشیم+پاسخ امام علی(ع)

امیر‌مؤمنان علی(ع) در آغاز عهدنامه مالک‌اشتر به ویژگی‌های شاخص مدیریتی پرداخته‌اند و بیان می‌دارند که توجه به جایگاه خداوند متعال، روابط و مناسبات حکومتی و مدیریتی انسان را به دور از قدرت‌مداری رقم می‌زند.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، یکی از نامه‌های امیرالمؤمنین علی(ع) در کتاب شریف نهج‌البلاغه، نامه 53 یا همان عهدنامه مالک اشتر است. زمانی که حضرت امیر(ع) مالک را به عنوان فرماندار مصر تعیین کرد آیین نامه مدیریتی و حکومتی را به وی دستور داد تا رعایت کند.

از آنجایی که مفاد عهدنامه مالک اشتر از سوی امامی معصوم صادر شده است توجه به آن برای مدیران و کارگزارنی جامعه ما نیز می‌تواند بسیار راهگشا باشد از این رو سلسله مباحثی را از کتاب «دلالت دولت» اثر مصطفی دلشاد تهرانی مدیرگروه نهج‌البلاغه دانشگاه قرآن و حدیث برای عموم علاقه‌مندان ذکر کنیم.

 

اداره امور از جایگاه بندگی خدا

خاستگاه مدیریت و رهبری از مهمترین موضوعات جهت‌دهنده به حکومت و اداره یک سازمان است؛ این که انسان از چه مجرایی گام در میدان اداره امور بگذارد و به رهبری بپردازد؛ نقشی تعیین‌کننده در مدیریت و حکومت دارد. تصمیم‌گیری‌ها، و رفتار و سلوک مدیریتی و حکومتی به شدت متأثر از تلقی‌ها و دریافت‌ها از مدیریت و حکومت است. نوع تلقی و دریافت زمامداران از خود در جایگاه مدیریتی و حکومتی آنان را به انواع روابط و مناسبات سوق می‌دهد. هر دریافتی به کارکردی منجر می‌شود،‌به عنوان نمونه:

 

دریافت‌ها کارکردها
تسلط سلطه‌گرانه
تحکم مستبدانه
خودکامگی خودکامانه
هدایت هدایتگرانه
خدمت خدمتگزارانه
امانت امانتدارانه
پاسداشت پاسدارانه

 

آنکه خود را در جایگاه حکومت و مدیریت مسلط، حاکم، مطلق، خدا می‌بیند به روابط و مناسباتی متناسب با این دریافت رو می‌کند، روابط و مناسباتی سلطه‌گرانه، مستبدانه، خودکامانه و خدای‌گونه؛ و آن که از جایگاه بندگی خدا به حکومت و مدیریت می‌نگرد، به روابط و مناسباتی هدایتگرانه، خدمتگزارانه، امانتدارانه و پاسدارانه رو می‌نماید.

امیر‌مؤمنان علی (ع) در آغاز عهدنامه مالک‌اشتر به مهمترین دروازه ورود به عرصه حکومت و مدیریت پرداخته است: ورود از جایگاه بندگی خدا. در این صورت است که روابط و مناسبات حکومتی و مدیریتی صورتی انسانی و به دور از قدرت‌مداری می‌یابد در عین ظهور توانایی لازم برای اداره امور، از سلطه‌گری و خودکامگی پرهیز می‌شود. عبارت «هَذَا مَا أَمَرَ بِهِ عَبْدُ اَللَّهِ عَلِیٌّ أَمِیرُ اَلْمُؤْمِنِینَ» بیانگر چنین حقیقتی است. علی (ع) خود را بنده خدا معرفی می‌کند و از این جایگاه به اداره امور فرا می‌خواند.

ادبیات فرماندهی

فرماندهی و فرمانبری از لوازم اداره امور است و بدون آن پیشرفت کارها و دستیابی به اهداف سازمانی میسر نیست، اما آن چه در این امر مهم و اساسی است، ادب فرماندهی است. اداره امور از پایگاه خودکامگی ادبیات خود را دارد و اداره امور از پایگاه بندگی ادبیات خود را؛ به طوری که امیرمؤمنان علی (ع) مبتنی بر چنین دریافتی، از ادبیاتی بهره می‌گیرد که در آن هیچ نشانه‌ای از تحکم و تجبر، خودمداری و سلطه‌گری نیست، از این رو فرموده است:«هَذَا مَا أَمَرَ بِهِ عَبْدُ اَللَّهِ عَلِیٌّ أَمِیرُ اَلْمُؤْمِنِینَ؛ این آیین‌نامه‌ای است که فرمان داده است بدان، علی. در اینجا «صیغه سوم شخص غایب»  به کار گرفته شده است و نفرموده است: «ما امر به...» ( این آیین‌نامه‌ای است که فرمان می‌دهم بدان)، و یا «ما نأمر به...» این آیین‌نامه‌ای است که فرمان می‌دهیم بدان.

مقایسه‌ای میان ادبیات فرماندهی نزد امیرالمؤمنان علی (ع) و دیگران نکات آموزنده بسیار در بردارد. ادبیات هر کس گویای اندیشه و روحیه و روش اوست؛ به بیان امیرمؤمنان علی (ع):

«تَکَلَّمُوا تُعْرَفُوا، فَإِنَّ الْمَرْءَ مَخْبُوءٌ تَحْتَ لِسَانِهِ»؛ سخن گویید تا شناخته شوید که آدمی زیر زبانش نهان است.

امیرمؤمنان علی (ع) آیین‌نامه حکومت و مدیریت خود را با تغییر «ما أمربه» (فرمان داده است بدان) آغاز نموده است و اینگونه آغاز، بیانگر اندیشه و روحیه و روش ویژه اوست و نکات زیر را درباره آن می‌توان لحاظ کرد:

1- این تعبیر بیانگر آن است که در آن چه می‌آید خودبینی و خودخواهی مطرح نیست.

2- چنین بیانی افاده می‌کند که این آیین، سخنانی حق است و فرامینی شخصی نیست.

3- نوع سخن گویای این حقیقت است که آنچه مطرح خواهد شد از جایگاه فرمانفرمایی و خودکامگی نیست، بلکه آموزه‌های راهنما برای توفیق در حکومت و مدیریت است، چنانکه آخرین عبارت این آیین‌نامه گویای آن است.

حفظ سلسله مراتب در اداره امور

علی (ع) در عین تبیین اداره امور از جایگاه بندگی خدا و پاسداشت ادبیاتی لطیف و انسانی در عین اقتدار و توانایی در مدیریت و حکومت، به حفظ سلسله مراتب در اداره امور اهمیت داده است. هیچ سازمانی و حکومتی بدون سلسله مراتب صحیح و سامان‌یافته راه به مقصد نمی‌برد و لازم است در عین لطیف‌ترین روابط انسانی در اداره امور، جایگاه اشخاص و نسبت آنان به یکدیگر کاملاً روشن و مشخص باشد.

با تبیین درست سلسله مراتب در اداره امور و مشخص نمودن جایگاه هر واحد سازمانی و هر شخص، روابط و مناسبات سازمانی نطام می‌یابد و با پذیرایی این سلسله مراتب، تصمیم‌ها و دستورالعمل‌ها در چرخه نابسامانی تباه نمی‌شود و تصمیم و دستورالعمل صحیح و قانونمند در همه مراتب جاری می‌شود و گریز از مراتب سازمانی به حداقل می‌رسد. اگر این قاعده رعایت نشود، اداره درست امور و دستیابی به اهداف حکومتی و سازمانی ناممکن می‌شود، چنانکه در بیان امیرمؤمنان علی (ع) آمده است:

«لا رأْی لمنْ لا یُطاعُ»

کسی که فرمان او را نبرند، رأی و تدبیر او هم اثر ندارد.

    
وهابیت چگونه تبلیغ می‌کند؟/ رسانه‌ها و فعالان فرهنگی غفلت نکنند
خبرگزاری فارس: وهابیت چگونه تبلیغ می‌کند؟/ رسانه‌ها و فعالان فرهنگی غفلت نکنند

استاد حوزه علمیه مشهد گفت: مقام معظم رهبری در دهه هفتاد در دانشگاه رضوی مشهد دستور دادند، سنت ردیه‌نویسی بر کتب ضلال احیا شود. از آن زمان تاکنون بیست سال گذشته است ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، مدت‌ مدیدی است که وهابیت تکفیری در داخل ایران به دنبال تیشه‌زدن به ریشه وحدت شیعه و سنی است و تلاش می‌کند که اهل سنت را به شورش علیه شیعیان در داخل ایران وا دارد، در حالی که در این مدت 35 سال که از انقلاب گذشته است، همواره این دو مذهب به دور از تعصب دینی در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیز داشته‌اند.

طبق بررسی‌های انجام شده فعالیت وهابیت تکفیری با حمایت بی‌ چون و چرای آل‌سعود در مشهد مقدس و در جوار بارگاه حرم رضوی رو به افزایش است.برای بررسی این موضوع با حجت‌الاسلام جعفر مرادی مدرس حوزه علمیه مشهد مقدس گفت‌وگو کرده‌ایم که بخش نخست آن در ادامه می‌آید:

* ابتدا مقدمه‌ای بفرمایید تا وارد بحث شویم.

به عنوان مقدمه باید بگویم حضرت امام که تبیین کننده بحث وحدت شیعه و سنی در عصر اخیر و حاضر هستند، درباره وهابیت تعابیری دارند و از اسلام وهابیت تعبیر می‌فرمایند به اسلام ملاهای کثیف وهابی، اسلام ذلت و نکبت و همچنین اسلام آمریکایی. مقام معظم رهبری هم تصریح می‌کنند که به مردم بگویید دستی که آمریکا علیه وحدت تجهیز کرده، عبارت از همین دست پلید وهابیت است و تأکید می‌فرمایند که این مطلب را صریح به مردم بیان کنید و پرده پوشی نکنید.

به نظرم رسانه‌ها و همه فعالان فرهنگی از این مسأله غفلت کرده‌اند، رهبری می‌فرمایند که رژیم جعلی اسرائیل و وهابیت توسط دشمنان درست شدند، برای اینکه در جامعه اسلامی مرکز امنی باشند که به آن‌ها وابسته باشد.

از نظر رهبری وهابی مساوی با صهیونیستی است و حتی شاید بتوان از دیدگاه ایشان وهابیت را خطرناک‌تر هم دانست، چون وهابی با لباس توحید و اسلام به ما نزدیک می‌شود، ولی اسرائیلی با لباس یهودیت نزدیک می‌شود و مهاجمی که با لباس گرگ به رمه نزدیک ‌شود، زودتر قابل تشخیص است تا آنکه با لباس میش نزدیک شود.

*تفاوت وهابیت با اهل سنت چیست؟

تفاوت وهابیت با سنی‌ها در عقایدشان است و نه در شکل عباداتشان، وهابیان برخی عقائد شیعه و اهل تسنن مانند توسل، زیارت قبور، تبرک‌جویی، شفاعت طلبی از میت، استغاثه به ارواح اولیاء الهی و... را بدعت می‌دانند، درحالی که سنی‌ها این موارد را سنت می‌دانند، همین طور جشن میلاد گرفتن، عزاداری، قسم و نذر و ذبحی که برای غیرخدا باشد را بدعت می‌دانند، درحالی سنی ها این گونه نیستند.

علاوه بر آن وهابیان اعتقاد دارند که بدعت‌گزاران مشرک هستند و مشرکان هم باید کشته شوند! پس تفاوت بین سنی و وهابی در چنین مسائلی است که همه‌شان هم به مرده و مردگان مربوط می‌شود و به تعبیر یکی از علمای تسنن، توحید آن‌ها توحید قبوری است، البته وهابی‌ها، در منش اجتماعی‌شان یکسری اطلاقات لفظی و زبانی هم دارند که از طریق آن‌ها هم قابل تشخیص هستند، ولی فعلاً به آن‌ها نمی‌پردازیم.

800 کتاب زیر میزی وهابیت در کشور

*وهابیت به چه طرقی در ایران تبلیغ می کند؟

یکی از روش‌های تبلیغی که به آن، قالب تبلیغی می‌گویم - قالب از نظر ما بسته‌ای است که در آن پیام‌های تهدید عرضه می‌شود (پیام‌های تهدیدی مانند وهابیت، مسیحیت، زرتشت و امثال آن عرضه می‌شود)- «کتاب» است، بالای 800 عنوان کتاب فارسی وهابی در جامعه ما میان مردم توزیع شده یا قابل دسترسی است.

*در این رابطه مصداقی‌تر توضیح می‌فرمایید؟

وهابیت به چند شکل کتاب‌هایی توزیع می‌کند که تهاجم به افکار شیعی یا بزک کننده افکار تکفیری آنان است. این اشکال به صورت خلاصه عبارتند از کتب غیر مجاز، کتب مجاز که با استفاده از ظرفیت مجاز رسانه‌ای چاپ و منتشر می‌کنند، کتب دیجیتال و کتب اینترنتی.

همان طور که گفته شد برخی از این کتب کاملاً بزک‌کننده افکار و عقاید خرافی وهابیت است (و از این منظر مصداق کامل استفاده از قدرت نرم است که توسط جوزف ساموئل نای در آمریکا مطرح شده است و این کتب در چارچوب همان پارادایمی توزیع می‌شود که به تعبیر رهبری معظم، موسوم به جنگ نرم است) برخی دیگر از کتب تخریب کننده افکار شیعیان است، برخی تعصب‌ساز است، برخی تحریف کننده واقعیات تاریخی است و ..... از منظر موضوع بسیار متنوع هستند.

دسته بندی موضوعی کتب تبلیغی وهابیت/ حمله به عقاید شیعه در قالب بحث و مناظره

* لطفا به صورت تفصیلی درباره محتوا و موضوعات کتب وهابیت در کشور توضیح دهید.

1. برخی از کتب، کتاب‌هایی هستند که به عقاید شیعیان در قالب بحث و مناظره حمله می‌کنند و ادعا دارند که حاضرند با شیعیان در بحث و مناظره وارد شوند، ولی شیعیان حاضر نیستند! در این مورد کتابی نوشته‌اند به نام «گفتاری با حق‌جویان شیعه» که چاپ‌های مختلفی دارد و نیز کتاب‌هایی نظیر «گفت‌وگوی آرام و دوستانه»، «گفت‌وگوی آرام با دوست شیعه‌ام»، «گفت‌وگوی آرام با دکتر قزوینی شیعه اثنی عشری»، «سرخاب و سفیدآب» و کتاب دیگری که بعد از آن با عنوان «دوباره سرخاب و سفیدآب» منتشر کردند که بر روی جلد آن نوشته شده «آخوند پاسخ نمی‌دهد»، کتاب «گره‌های کور در مذهب شیعه» و همین طور «استدلال‌های باطل شیعه از قرآن» که در قالب بحث و منازعه با عقاید شیعه به نقد و نفی آن عقاید می‌پردازند.

2. موضوع بعضی از کتاب‌ها نقد عقاید شیعه در بعد اثبات حقانیت و شؤون امامان است، مانند کتاب «آیه تطهیر و ارتباط آن با عصمت ائمه» این کتاب چاپ‌های مختلفی دارد و همگی به زبان فارسی هستند و به صورت رایگان توزیع می‌شوند. (نکته جالب درباره این کتاب آن است که در ابتدای انتشار این کتاب، نام مولف دکتر عبدالهادی حسینی و نام مترجم فاطمه محمدی معرفی می شد که اصلا وجود خارجی ندارند! و اسامی شیعه پسندی هستند که سبب می‌شوند شیعیان نسبت به خواندن این کتب علاقه‌مند شوند. ولی بعدها از آنجا که دروغگو کم‌حافظه است نام اصلی مولف و مترجم را روی کتاب نوشته و منتشر کردند: مولف طه الدلیمی و مترجم اسحاق دبیری!)

3. زمینه دیگر، ضدیت صریح با عقاید شیعه در بعد اثبات امامت با تمسک به روایات است؛ یعنی سعی کردند استدلال‌هایی را که ما برای اثبات امامت از رویات داریم، در این کتاب‌ها نقد کنند. مثل کتاب «امامت در پرتو کتاب و سنت»، «امامت در پرتو نصوص»، «نگرشی به احادیث حوض» و نیز کتاب «حدیث ثقلین را بهتر بفهمیم» و امثالهم. همینطور کتاب دیگری به نام «عقیده امامت و حدیث غدیر» دارند، یادمان باشد که کتب وهابی تلاش می‌کنند «غدیر» را از خطبه بودن خارج و تبدیل به حدیث کنند؛ یعنی کاری کنند که ما همیشه به جای خطبه غدیر، تعبیر حدیث غدیر را به کار ببریم تا در اذهان مردم، حادثه بزرگ غدیر تداعی گر صرفا یک حدیث  و نه دستورالعمل های فراوان پیامبر برای زندگی بشر باشد.

انتشار کتاب وهابیت با بودجه بیت‌المال در دوران اصلاحات

4. زمینه دیگر تبلیغ وهابیت از طریق کتاب‌ها، تبلیغ وهابیت از طریق مباحث مربوط به خلافت است: کتاب «خلافت و امامت» را در این مورد نوشتند و توزیع کردند و همین طور کتاب «خلافت و انتخاب»، جالب اینجاست که کتاب «خلافت و انتخاب» در دوران اصلاحات مجوز انتشار گرفت و متأسفانه چاپخانه دانشگاه فردوسی مشهد این کتاب را چاپ کرد.

این موضوع جای سؤال دارد که چرا کتاب‌های ضد شیعه با بودجه بیت‌المال چاپ می‌کنند؟! بعد از مدتی که این کتاب چاپ شد، مجوز آن لغو شد، ولی وهابی‌ها که متوجه شده  بودند که چقدر فضای کشور ما نسبت به ترویج تفکر وهابی به نام تفکر تسنن بی‌تفاوت است، کتاب دیگری را به نام «خلافت و انتخاب، جلد 2» نوشتند، از ظاهر کتاب «خلافت و انتخاب جلد اول» بر نمی‌آید که جلد دومی داشته باشد، چون روی جلد آن نوشته نشده که این کتاب جلد اول است.

اما در کتاب دوم که دقیقاً با طرح روی جلد کتاب اول چاپ شده است، یعنی طرح روی جلد آن دقیقاً مثل جلد قبلی است، به خط ریزی روی کتاب نوشته‌اند: جلد دوم. این کتاب (به اصطلاح جلد دوم) هیچ وقت مجوز انتشار نداشته است، متأسفانه این 2 کتاب، تقریباً در دست بسیاری از سنی‌ها و وهابیت همیشه دیده می‌شود و هر وقت معترض شوید که به چه دلیل این کتاب غیرقانونی را چاپ کرده‌اید؟ می‌گویند که این کتاب را از چاپ قدیم داریم! و من نمی‌دانم که اینها چند میلیون نسخه چاپ کرده‌اند که تمام شدنی نیست؟ و هر وقت نگاه می‌کنید این کتاب را دارند، از نکات جالب این کتاب این است که «خلافت و انتخاب، جلد اول» به قیمت 600 تومان و جلد دوم به قیمت 400 تومان و دو جلد به قیمت هزار تومان معادل یک شکلات فروخته می‌شود! البته ساده لوحی در دادن مجوز انتشار کتب وهابیت، فقط به زمان اصلاحات منحصر نشد، حتی در دوران بعد از اصلاحات هم این کارها ادامه یافت. مثلاً کتابی به نام «نگاهی به تاریخ ایران بعد از اسلام» و باز هم از چاپخانه دانشگاه فردوسی مشهد در دولت دهم بیرون آمد که در این کتاب صراحتاً عنوان می‌شود که علامه حلی منحرف بوده و برای منحرف‌کردن مسلمین کتاب «منهاج الکرامه» را نوشته است! در این کتاب خواجه نصیرالدین طوسی بزرگترین متکلم شیعه در طول صدها سال را نیز جزو ملحدین معرفی کرده‌اند!

ولی ابن تیمیه که توسط شیعه و اهل تسنن مورد نقد قرار گرفت و توسط اهل تسنن به جرم پایه‌گذاری افکار خلاف اسلام (وهابیت و تکفیر) بارها زندانی و تبعید شد و نهایتاً هم در زندان به خذلان ابدی پیوست را به عنوان «علامه» معرفی کرده‌اند و این دقیقاً همان مشی و مرامی است که در عربستان دنبال می‌شود! جای سوال دارد که چاپخانه دانشگاه فردوسی مشهد با انتشار این گونه مطالب با بودجه بیت‌المال به چه سمتی می‌رود و چه مقاصدی را دنبال می‌کند؟

ضدیت صریح با عقاید شیعه و ستیز بی امان با امام مهدی(عج)

5. زمینه دیگر، ضدیت صریح با عقاید شیعه و ستیز بی امان با امام مهدی(عج) است، در این باره کتاب «عجیب‌ترین دروغ تاریخ» را در چاپ‌های مختلف نوشته‌اند، کتب دیگر مانند «غائب همیشه غائب»، «بررسی مهدی شیعیان» و «مهدی موعود یا مهدی موهوم» که انکار وجود امام زمان(عج) است، همین طور کتاب «بررسی علمی در احادیث مهدی» توسط وهابیت چاپ و منتشر می شود.

وهابیت و ستیز با اهل بیت(ع)/ خاطره کذایی از دو عالم شیعی با 200 سال فاصله سِنی

6. زمینه دیگر در موضوعات کتب، ستیز با اهل بیت(ع) است، ادعای مستند نبودن شیعه و اهل بیت(ع) است و می‌خواهند بگویند که ما نمی‌پذیریم که ائمه شیعه واقعاً بنیانگذاران تفکر شیعی باشند و اینها همگی سنی بودند و به خلفای سنی زمان خودشان در نماز اقتدا کرده و مشاوران آنها بوده اند!

با این هدف از سال‌ها پیش کتابی به اسم «اهل بیت از خود دفاع می‌کنند» نوشته‌ و پخش می‌کنند که این کتاب منتسب به شخصی به نام «دکتر حسین موسوی» که ادعا دارند شیعه بوده و سنی شده است!

این فرد با توجه به خاطراتی که نقل می کند و افرادی که در خاطره‌ها نام می‌برد، قطعاً جعلی است و وجود خارجی ندارد، چون برخی از افراد مورد اشاره مؤلف با فواصل زمانی زیاد از هم زندگی کرده‌اند!

شیعیان عرب زبان که جعلی بودن دکتر حسین موسوی را دریافتند، درخواست کردند که این به اصطلاح عالم شیعه سنی شده! خود را معرفی کند و در فضاهای حقیقی و یا مجازی خود را عرضه کند ولی چون این فرد وجود نداشت، طبعا نتوانستند او را نشان دهند! حتی سایت های عرب زبان برای اثبات عدم وجود خارجی این فرد ادعا کردند که حسین موسوی مجددا شیعه شده است و اینجا بود که وهابیت منفعل شد و کاملًا سکوت کرد!

البته این کتاب را وهابیون عربستانی نوشتند و به نام جعلی «دکتر حسین موسوی» منتشر کردند و علت این نامگذاری هم مشخص است، چراکه نام حسین برای ایرانیان خیلی محترم است و فامیلی موسوی نیز برای ایرانیان شیعه اهل مطالعه و دوستدار اهل بیت نیز محترم است و عنوان دکتر هم چون دهان پُرکن است افزوده شده است. این کتاب هم در چاپ‌های مختلف منتشر شده است.

این کتاب را در کشورهای عربی به اسم «لله ثم للتاریخ» به نام نویسنده‌ السید حسین الموسوی من علمای بغداد در دو جلد منتشر کردند، در حالی که همین دکتر حسین موسوی است و اینکه آنجا سید گذاشته‌اند، به دلیل اینکه در کشورهای عربی عنوان دکتر خیلی عنوان دهن پرکنی نیست.

همچنین کتابی به نام «مناظره امام صادق(ع) با یک رافضی» توزیع کرده‌اند که این کتاب چاپ‌های مختلف دارد و همین طور به نظر می‌رسد کتاب «شیعه و اهل بیت»، درصدد القای مبارزه اهل بیت با شیعه اثتی عشری است!

وهابیت و تحریف تاریخی

7. تحریف تاریخی زمینه دیگری است که دنبال می شود و تحریف حقایق تاریخی درباره وقایع و زندگی  اهل بیت این زمینه را تشکیل می‌دهد،. کتاب‌هایی مانند «قاتلان حسین(رضی الله عنه) را بشناسید»، «حقایقی از جنگ جمل و صفین»، «تهمت به علی در نهج‌البلاغه»،«حقیقت عاشورا» و کتب دیگر در واقع درباره واقعیت‌های تاریخی است که به صورت مجعول و معکوس جلوه می‌دهند.

8. زمینه بعدی دروغ‌های صریح درباره عقاید اهل بیت عصمت و طهارت است که توسط وهابیت در کتاب‌ها تعقیب می‌شود، کتابی در این زمینه به نام «حقیقت توحید در نگاه ائمه» نوشته‌اند و همین طور می‌خواهم بگویم در این کتاب‌ها بیان می‌کنند اصلاً عقاید اهل بیت- شیعه هم پیروی از آن‌ها می‌کنند-، آن چیزی نبوده که شیعیان ادعا می‌کنند و مشخص است که این موارد چقدر جنبه تخریبی در عقاید شیعه می‌گذارد.

وهابیت و نفی زیارت

9. نفی زیارت؛ اشاره کردم که سنی‌ها زیارت قبور را سنت می‌دانند ولی وهابی ها زیارت قبور را بدعت می‌انگارند، کتابی منتشر شده به نام «زیارت از دیدگاه اهل بیت» نوشته فردی به نام دکتر عبدالهادی حسینی که درباره جعلی بودن این اسم شیعه‌پسند قبلا توضیح دادم و بیان شد که عبدالهادی حسینی اصلاً وجود خارجی ندارد.

در مورد نفی زیارت کتاب دیگری نوشته و منتشر کرده‌اند به نام «خرافات وفور در زیارت قبور» و کتاب دیگری به نام «زیارت قبور» که همه این کتاب‌ها عقاید شیعه را در مورد زیارت قبور نفی می‌کنند.

تحریف معنا و مصادیق اهل بیت(ع)

10. زمینه بعدی که وهابیت در تألیف کتاب‌ها پیگیری می‌کند، تحریف معنا و مصادیق اهل بیت(ع) است، تلاش می کنند بگویند معنا و مصداق اهل بیت چیز غیر از مدعیات شیعه است، کتابی منتشر کرده اند به نام «عقیده اهل بیت علیهم السلام»!  که می دانیم اطلاق تعبیر «علیهم السلام» تعبیری منافقانه از طرف آنان است، چرا که سنی و وهابی به اهل بیت «علیهم السلام» اطلاق نمی‌کند، بلکه به آنها تعبیر «رضی الله عنهم» اطلاق می‌کنند و اگر به این صورت نوشته شده برای این است که شیعیان این کتاب را پذیرفته و مطالعه کنند و همین طور کتاب دیگری به نام «فضائل اهل بیت و منزلت والای آنان از دیدگاه اهل سنت».

آن‌ها تلاش می‌کنند بگویند معنا و مصداق اهل بیت چیز دیگری غیر از آنچه شیعه می‌گوید، است، در حالی که در روایات اهل تسنن فراوان وارد شده است که پیامبر اهل بیت را معرفی کرده و پنج تن آل عبا را به این عنوان مشخص کرده است و در روایات تسنن داریم که عایشه خودش حدیث کساء را نقل کرده و طبق نقل خودش جزء اهل بیت نیست و عایشه اقرار می‌کند که جزو اهل بیت نیست. همچنین روایاتی هم از ام‌سلمه و زینب همسران دیگر پیغمبر با همین مضمون نقل کرده‌اند،

11. زمینه بعدی، تکفیر شیعیان است، کتاب‌هایی منتشر می‌کنند که شیعیان را کافر و رافضی و مشرک معرفی می کند! مثلاً کتابی به نام کتاب «توحید» نشر داده اند که در واقع این کتاب ترجمه کتاب «التوحید» محمد بن عبدالوهاب، بنیانگذار تفکر وهابیت است، همین طور کتاب دیگری به نام «اجماع اهل علم و ایمان بر بطلان دین رافضیان» که معنایش این است که اهل علم و اهل ایمان، اتفاق نظر دارند برای اینکه دین رافضی‌ها یعنی دین شیعیان باطل است. همین طور می‌توانیم به کتاب «چگونه مسلمان شدم» اشاره کنیم که سنی شدن را مسلمان شدن معرفی کرده و کتاب «راه نجات از شر غلات» و کتاب «نواقض اسلام» نوشته بن باز و کتاب «وجود عمل به سنت رسول الله و کفر کسی که آن را انکار کرد»، از همه مهم‌تر می‌توانیم به کتاب «مختصر منهاج السنه» که نوشته ابن تیمیه است اشاره کنیم، کتاب منهاج السنه در نسخه عربی‌اش بیش از 700 بار از شیعیان تعبیر به روافض و رافضی، رافضه و .. کرده است، طبق شمارش من، 747 بار در نسخه عربی چنین تعابیری آمده است، و با این وجود کتاب چاپ و منتشر و اهدا هم می‌شود.

یکی از مهمترین زمینه های تبلیغی وهابیت در کشور

12. زمینه دیگر فعالیت وهابیت در خراسان و کشور، تقدیس همه صحابه است که بیشترین کتاب‌ها را در این رابطه نوشته‌اند مانند کتاب «بهترین انسان‌ها بعد از پیامبران» چاپ‌های متعددی داشته است در گذشته که این کتاب به نام «بهترین انسان‌ها بعد از بیامبران» منتشر می‌شد که کلمه پیامبر فاقد حرف «پ» است، علت اینکه بدون «پ» و با حرف «ب» می‌نویسند، این بوده که نیروهای امنیتی ما را به این اشتباه بیندازند که این کتاب احتمالاً از یک کشور عربی آمده است، چرا که حروف‌چینی این کتاب عربی است. در حالی که تمام ادبیاتش از ابتدا تا آخر، فارسی است، ولی در اسمش این خطای ظاهرا عمدی را مرتکب شدند که ما را در تحلیل منشأ به اشتباه بیندازند، البته در چاپ‌های سال‌های بعد به صورت «پیامبران» نوشتند، همچنین کتاب «اصحاب کرام از زبان پیامبر محبوب اسلام» را در این زمینه نوشته‌اند. کتاب «افتخار صحبت و همراهی با رسول خدا»، کتاب «وحدت و شفقت بین صحابه و اهل بیت علیهم‌السلام» (که گفتیم تعبیر «علیهم‌السلام» تعبیر  منافقانه‌ای است که برای این استفاده می‌شود که شیعیان را به اشتباه بیندازد)، کتاب «دفاع از صحابه جلیل ابوهریره و ردی بر منافقان»، کتاب «شاگردان مکتب نبوت»، کتاب «دیدگاه اهل سنت درباره مشاجرات و اختلافات میان صحابه کرام» و کتاب «دوستی و خویشاوندی میان اهل بیت و صحابه». همگی درباره تقدیس صحابه نوشته شده است، بخش قابل توجهی از کتب این عرصه، دارای مجوز بوده و با مجوز قانونی منتشر می‌شود.

کتابی نیز در همین زمینه دارند به نام«صحابه را به دست آوردم، بدون اینکه اهل بیت را از دست بدهم» که به نام مؤلفی به نام مرتضی عسگری ترجمه شده است. این فرد هم از ساخته‌ها و بافته‌های وهابیت است که برای اینکه شیعیان را به خواندن کتاب تشویق کند با نامی همنام علامه مرتضی عسگری منتشر کرده است. این هم از دروغ‌گویی های وهابیت است که به نام علمای ما کتاب منتشر کند، به نام عالم بزرگوار شیعه آیه الله جعفر سبحانی نیز کتاب منتشر کرده اند

«آل رسول الله و اولیای او» کتاب دیگری از این قماش است که دارند، کتاب «با یاران پیامبر»، کتاب «یاوران حقیقت»، کتاب «بانوان صحابه، الگوهای شایسته» و کتاب‌های دیگر...

ردیه‌تراشی بر کتب مؤثر شیعه

13. زمینه دیگر فعالیتشان ردیه‌تراشی بر کتب تأثیرگذار شیعه است، کتابی در شیعه به نام «المراجعات» داریم که حاصل مناظره مفصل عالم طراز اول عقائد شیعه، علامه شرف‌الدین موسوی با عالم طراز اول سنی، شیخ سلیم بشری است، در این مناظره 110 نامه بین این دو شخصیت بزرگ اسلامی مبادله و نهایتا عالم طراز اول سنی، شیعه شده است، این کتاب از کتاب‌های بسیار اثرگذار در پیشرفت تفکر شیعی در قاره آفریقا نیز بوده است.

بر این کتاب یک ردیه‌ای تراشیدند به نام «الحجج الدامغات» که خیلی سریع به نام «پاسخ‌های کوبنده» در سه جلد ترجمه و منتشر شد، همین طور کتابی به نام «شب‌های پیشاور» داریم که بر آن هم ردیه‌ای به نام «روزهای پیشاور» نوشتند. کتاب‌هایی که جناب آقای رسول جعفریان دارند هم مورد بغض وهابیت است و بر برخی از آن‌ها جوابیه نوشته اند.

14. زمینه دیگر فعالیت علیه شیعه در عرصه کتاب، اتهام به شیعه با استفاده از خلاف‌اندیشان است. کتاب «شیعی‌گری» احمد کسروی که حاصل تفکرات فرد منحرفی به نام احمد کسروی بود که آدم ناسالمی بود که قبل از انقلاب ترور شد و آن قدر ناسالم بود که به نظر می‌رسد حکومت طاغوت نیز خیلی انگیزه برای پیداکردن قاتلانش نداشت، «شیعی‌گری» وی را وهابی‌ها منتشر می‌کنند و می‌خواهند شیعیان را نسبت به تفکر شیعی دلسرد کنند.

15. ضدیت با عقاید شیعه در بعد تهاجم محض هم از دیگر زمینه‌های فعالیت تبلیغ وهابیت در عرصه کتاب است، کتابی به اسم «سؤالاتی که باعث هدایت جوانان شیعه شد» منتشر کردند، در این کتاب شبهات زیادی علیه شیعیان مطرح شده، کتاب را بعداً به صورت سؤالاتی که باعث هدایت جوانان شد، هم منتشر کردند، چون شیعیان نسبت به آن تعبیر «هدایت جوانان شیعه شد» حساسیت نشان می‌دادند، اینجا در چاپ‌های بعد «سؤالات که باعث هدایت جوانان شد» به عنوان نام کتاب انتخاب شد، تصویری هم از یک امامزاده در ذیل کتاب انداخته‌اند.

ماجرای مسجد «شیخ فیض» و مانور وهابیت با انتشار کتابی به نام «آخرین فریاد... »

16. زمینه دیگر فعالیت اینها، شخصیت‌سازی و نمادپروری است، به عنوان مثال می‌توانیم به کتابی به نام «آخرین فریاد مسجد شیخ فیض » اشاره کرد، این کتاب ادعا می‌کند که اهل سنت در مشهد، مسجدی به نام مسجد «شیخ فیض» داشتند که نظام اسلامی این مسجد را تخریب کرده است.

واقعیت قضیه از این قرار است که در کوچه  آیت‌الله سیدجواد خامنه ای که مزین به نام پدر مقام معظم رهبری است و در حال حاضر یک پارک است، در گذشته یک کاروانسرا وجود داشته که شیعه و سنی در آنجا غرفه داشتند، به مرور اهل تسنن غرفه‌ها را خریداری می‌کنند، بلندگو می‌گذارند، امام جماعت می‌آورند و در آنجا نماز جماعت برگزار می‌کنند، بعد از مدتی تلاش می‌کنند تا مجوز برای ساخت مسجد بگیرند.

این مکان در فاصله هفتاد متری منزل پدری مقام معظم رهبری واقع شده است، مسئولان شهری اجازه ساخت مسجد را نمی‌دهند، چون در فاصله 5 متری یک گوشه این مکان که اکنون پارک است، مسجد حاج داداش واقع شده و در فاصله هفت متری زاویه دیگر، مسجد ابوذر و در فاصله پنج متری کوچه دیگر پارک، حسینیه موسی بن جعفر است و در ضلع چهارم هم در فاصله سه متری، حسینیه ابوالفضلی قمی‌ها واقع است و معنی ندارد که بین این همه مراکز عبادی، یک مرکز عبادی دیگر هم ساخته شود.

ضمناً این کوچه فاقد فضای سبز بود و بنا شده بود که اینجا فضای سبز شود. وهابی‌ها توسط عمال داخلیشان یعنی افراد موسوم به سنی درب‌های کارونسرا را بستند و از داخل شروع به گودبرداری مکان کردند. ستون های بزرگی هم در آنجا کار گذاشتند تا مکان به اصطلاح مسجد ضرار خود را بسازند ولی  نظام اسلامی در یک شب همه آن‌ها را با خاک یکسان و تبدیل به فضای سبز کرد، در آنجا بانک صادرات و مغازه‌هایی هم متعلق به شیعیان وجود داشت که همه تخریب و تبدیل به فضای سبز شد.

از آن زمان آن‌ها مظلوم‌نمایی‌شان در شبکه‌های ماهواره‌ای سر به آسمان می‌زند که می‌گویند: ما مسجد داشتیم و مسجد ما را خراب کردند، در حالی که اینجا کاروانسرا بود و کاروانسرای مشترک بین شیعه و سنی بوده که شیعه و سنی مشترک در آنجا غرفه داشتند و در طرح شهرداری واقع شده بود، حتی پول همه سنی‌ها را نیز پرداخت کردند، اگر بخواهیم صریح‌تر به این ماجرا بپردازیم باید بگوییم که در اینجا فساد زیادی هم انجام می‌شد و من از اهالی بومی و پیرمردهای منطقه شنیده ام که نقل می کردند: عده‌ای به نام مولوی، افرادی را به عنوان «یار سفر» می آوردند یعنی نوجوانان پسر را می‌آوردند و به آن‌ها تجاوز می‌کردند، کتاب «آخرین فریاد مسجد مسجد شیخ فیض » در ادعای مبارزه شیعیان با مساجد اینها در مشهد نوشته‌ شده است. بعد از نوشته شدن این کتاب مشخص شد که قرار بوده این مسجد ضرار به صورت مسجد بیت المقدس و با گنبدی بزرگتر از گنبد امام رضا علیه‌السلام ساخته شود.

از این دست کتب که برای مبارزه با نظام اسلامی نوشته می‌شود موارد دیگری هم وجود دارد.

17. همچنین ادعای نصرت اسلام و پیامبر اکرم توسط اهل سنت و وهابیت از مواردی است که در کتاب‌هایشان پیگیری می‌شود، مثل کتاب‌های «صد وسیله برای نصرت و یاری رسول الله»، «دشمنی یهود و نصارا با اسلام»، «گلزارهای شاداب در دفاع از سنت ابوالقاسم» و امثالهم.

18. سوءاستفاده تبلیغی از فرصت حج هم سبب شده است که کتاب‌های متعددی علیه شیعه در بین حاجیان کشورها و حتی ایرانیان منتشر کنند و از عجایب روزگار این است که سازمان حج و اوقاف و بعثه رهبری در حج نتوانسته جلوی این سم‌پاشی علیه شیعه را بگیرد. این کتب را بعضا به عنوان اهداء به افراد و به صورت عمومی در بسته‌هایی بین حاجی‌ها پخش می‌کنند.

وهابیت و شخصیت‌سازی و نمادپروری

19. زمینه دیگر در فعالیت وهابیت در مشهد، شخصیت‌سازی و نمادپروری از بین شخصیت‌هاست، کتاب‌هایی را به برخی افراد مجهول الهویه نسبت می‌دهند و ادعا می‌کنند که این افراد علمای شیعه بودن که سنی شده‌اند! از جمله این کتاب‌ها، کتابی است به نام «چرا سنی شدم؟» این کتاب در ظاهر به نام مؤلفی به نام مرتضی رادمهر منتشر شده است، وهابیون در شبکه‌های مجازی و اینترنت ادعا می‌کنند که این فرد حجت‌الاسلام شیعه‌ای بوده که سنی شده و به همین دلیل نظام اسلامی ایشان را به شهادت رسانده یعنی کشته است! بعد از مدتی که این مسأله را مطرح کردند، یکباره به یاد آوردند و عنوان کردند که وی دکتر نیز بوده است. نه در مورد دکترای ایشان و نه در مورد وجود خارجی ایشان هیچ اطلاعاتی وجود ندارد، اما چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و متولیان فرهنگی در این زمینه اصلاً اظهارنظر نمی‌کنند، از این فضای شکاف استفاده می‌کنند و چنین چیزهایی را به خورد مخاطبانشان را می‌دهند.

چگونه ترفند وهابیت نقش بر آب می‌شود

کتاب «چرا سنی شدم» می‌خواهد بگوید که چرا این فرد سنی شده است، جالب اینکه در فضای مجازی هم عکسی از این فرد منتشر شده که او را با لباس روحانیت نشان می‌دهد! نکته بسیار جالب در این عکس اینکه فردی که در این تصویر ملبس به لباس روحانیت شیعه است، عمامه‌ای که بر سر دارد، پس و پیش و بر عکس است و هم یقه پیراهنش، یقه انگلیسی است و نه یقه طلبگی! در حالی که چنین روحانی در سطح کشور اصلاً نداریم، همه یقه طلبگی می‌پوشند و حتی دیپلماتهایمان هم تحت تأثیر قرار داده‌ایم و آن‌ها نیز یقه طلبگی می‌پوشند، معنا ندارد که کسی یقه انگلیسی بپوشد و آخوند هم باشد! ولی چون وهابیان عربستان اصلاً آخوند ندیده اند و این جنگ از عربستان مدیریت می‌شود، لذا این تصویر را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند که مخاطب نمی فهمد به اصطلاح قسم حضرت عباس را باور کند یا دم خروس را!

20. زمینه دیگر ادعای روشنفکری است که این جماعت دارند و  کتابی به نام «بازسازی باورها»  و کتاب «تضاد در عقیده» و کتاب «گفت‌وگوهای عقلانی با شیعیان اثنی عشری» یا این نگاه نوشته شده است .

21. همین طور کتاب‌هایی که در نقد احکام شیعه نوشته‌اند، مثل «صیغه یا ازدواج موقت»

22. و کتاب‌هایی که به تحریف مفاهیم بنیادین در جامعه می پردازد مثلا  بحث وحدت، اما وحدت به همانگونه که مورد نظر آنها هست و نه به آن شیوه ای که مورد نظر مقام معظم رهبری و مرحوم امام بود، مانند کتاب «علی، امام وحدت» و کتاب «شاهراه اتحاد» که این دو کتاب در ترویج وحدت نگاشته شده، ولی به روشی که خود وهابیت می‌گویند. و همین طور کتابهایی در بدعت دارند، مثل «بدعت و تأثیر ناگوار آن در جامعه» البته آنها به هیچ وجه عنوان نمی کنند که در کتب مورد قبول خودشان آمده است که خلیفه دوم بنیانگذار بدعت بوده و از این کار خود هم خرسند بوده و بدان می بالیده،بلکه منظور آن‌ها از بدعت همان مواردی است که در عقاید شیعه است مثل سجده بر مهر و..، کتاب «مفاهیم اساسی اسلام در پرتو کتاب سنت» و کتاب «شمشیر بران بر اشراک و بدعات دوران» این گونه کتاب‌ها برای نقد و تحریف مفاهیم اساسی نوشته و منتشر می شود.

23. کتاب‌هایی که به زبان‌های دیگر نوشته‌اند، مثل کتاب‌های تاجیکی

24. زمینه دیگر فعالیت اینها، ادعای قرآن مداری است، کتاب‌های متعددی نوشته‌اند، برای اینکه بگویند ما اهل قرآن، حافظان قرآن و حاملان قرآن هستیم، مثل کتاب «تجلی قرآن در عصر»، کتاب «حکایت مناظره تاریخی»، کتاب «تحریف قرآن نزد شیعه» و کتاب «تابشی از قرآن» که می‌خواهد آنها را نشانه، حامیان و حاملان قرآن قلمداد کند و ما را دور از وادی قرآن.

علمایی از اهل سنت که شیعه شدند

25. زمینه دیگر حمله به مستبصران یعنی علمایی از تسنن که شیعه شده‌اند است. می‌دانید که بسیاری از علمای تسنن در جهان شیعه شده‌اند، افرادی از مراجع تقلید آن‌ها مانند محمد مرعی امین انطاکی، افراد مبارز مانند شحاته، افراد عالم در رشته‌های مختلف مثلاً از بین حقوقدانها فردی که قبلاً در جریان کشتار حجاج ایرانی که در عربستان انجام شد، وکیل عربستان در دادگاه‌های بین‌المللی و ضمناً مشاور حسنی مبارک هم بود، به نام دمرداش العقیلی شیعه شده است و کتبی بسیار مفید در اثبات حقانیت شیعه نوشته است.

دانشمندان دیگری مانند محمد بیومی مهران، مروان خلیفات، صالح الوردانی که بعضاً حدود 50 تالیف در مورد حقانیت شیعه دارند و همین طور تیجانی و عصام العماد و دیگران را هم داریم. موضع وهابیت در این مورد این است که مسأله را به سکوت برگزار کند و اصلاً در این باره سخنی نگوید و از اشتباهات فاحش مسئولان فرهنگی این است که هیچ وقت نیامده‌اند، این افراد را به جامعه بشناسانند یا حداقل کتب آن‌ها را ترجمه و منتشر کنند که در بین شیعیان فارس زبان ایجاد صلابت اعتقادی کنند، در برخی موارد که وهابیت به برخی از این افراد می‌پردازد، آن‌ها را متهم به دروغ و نفاق و .. می‌کند مثلاً کتاب «دروغگویان را بشناسید» یا کتاب «بلکه گمراه شدی» که نسخه جاوای آن را دیده‌ام، در رد بر دکتر تیجانی نوشته‌اند.

26. تقدس‌تراشی‌های بی حد و حصر هم از زمینه‌های مهم فعالیت وهابیت در کشور است، اینکه برای شخصیت‌هایشان عنوان «حضرت» را اطلاق کنند و برایشان القاب خیلی آسمانی و جذاب انتخاب کنند، با هدف ترغیب سنی‌ها جهت جنگ با شیعه است، اینها در گذشته، خلیفه‌هایشان را افراد محترمی می‌دانستند، اما در حال حاضر خلیفه‌هایشان را افراد مقدسی می‌انگارند.

در گذشته نهایت انتظاری که داشتند این بود که شیعیان به شخصیت های آن‌ها توهین نکنند، اما اکنون در طراز بالاتر از امیرالمؤمنین افرادی مانند ابوبکر، عمر و عثمان را مطرح می‌کنند، بعد از مدتی که حضرت‌تراشی برای خلفا را باب کردند، برای عایشه نیز عنوان حضرت را به کار بردند که ظاهراً از حدود 15 سال پیش بود، حالا کار به جایی رسیده که برای امثال عکرمه که از مبغضین اهل بیت بود و همین طور برای خالد بن ولید نیز عنوان حضرت را به کار می‌برند، چند سال بعد که ابن ملجم و یزید را هم حضرت کنند! دیگر نمی‌شود دشمنان آنها یعنی حضرت امیرالمؤمنین و امام حسین را مقدس دانست، چون آن‌ها با افرادی درافتاده‌اند که حضرت بوده‌اند! باید توجه داشت توسعه دایره تقدس در یک مذهب و یک دین، نشانه فرآوری سازمانی و نیرویی آنهاست و می‌تواند خطرات اجتماعی و امنیتی داشته باشد.

27. در زمینه‌های دیگر مانند نقد دعاهای شیعه، حمله به علمای شیعه، حمله به عملکرد شیعه، حمله به عقاید توحیدی شیعه و هم کتاب‌های متعددی نوشته‌اند.

ناگفته نگذارم که برخی از کتب منتشره در عرصه مجاز هم اساساً کتب اهل تسنن هستند و برای اینکه اقلیت سنی مانند اقلیت‌های دیگر حق چاپ و نشر کتاب برای پیروان خود را دارند، بدانها مجوز داده می‌شود، این کتب اصلاً برای ما و نظام اسلامی خطری ندارد و طبیعی است که اهل تسنن نیز برای پیروان خود باید بتوانند از ظرفیت کتاب استفاده کنند. هر چند که میزان این نحو کتب معتنابه نیست و تعداد کمی را شامل می‌شود.

*آیا این کتاب‌ها در خراسان رضوی در کتابفروشی‌ها در دسترس است؟

کتبی که به نام عقائد یا احکام سنی نوشته می‌شود، بله. و البته برخی کتب نیز بر مبنای تفکرات وهابی نوشته می‌شود و با غفلت مسئولان مجوز می‌گیرد که به برخی از آنها اشاره کردم و باید گفت متاسفانه تعداد قابل توجهی از کتب وهابیت به عنوان کتب اهل تسنن مجوز چاپ گرفته و اثرگذار نیز بوده‌اند. اگر می‌بینیم که برخی از سران کشورها به مسئولان ایرانی اعتراض کرده و ایران را تقویت‌کننده تفکر تکفیری معرفی کرده‌اند، به خاطر همین تسامحات عمدی یا سهوی است که به برخی از کتبی که محتوای تفکر وهابی دارند مجوز داده و اجازه نشر داده ایم.

اما کتبی که نام بردم این کتاب‌ها عمدتاً چاپ غیرمجاز داشته و به صورت غیرقانونی چاپ شده اند، این کتاب‌ها را از لایه زیرین جامعه بیرون کشیده‌ام، من یک محقق روی پیشخوان نیستم و تنها به آن بسنده نمی‌کنم، کتب زیر پیشخوان را نیز بررسی می‌کنم چون در عرصه فرهنگ و شکل گیری فرهنگ کاملا اثربخش هستند. بنا بر آمار 50 درصد کتابفروشی‌ها، کتاب غیرقانونی هم پخش می‌کنند. 50 درصد یعنی یکی در میان، و در بین کتب غیر مجاز برخی کتاب‌های جنسی و مبتذل و برخی دیگر اعتقادی هستند.

به جز برخی که مجوز چاپ گرفته‌اند، طبیعتاً به آن‌ها مجوز داده نشده و گاهی اوقات در اثر خیانت‌هایی یا غفلت‌هایی که هست، مجوز داده شده است.

*پس! دسترسی عموم به این کتاب‌ها بیشتر به چه صورتی است؟

-محفلی دریافت می‌کنند یعنی از جماعت تبلیغی، مولوی های سنی، گروه های دعوت یا از طریق اینترنت، ولی همه آنها روی پیشخوان کتابفروشی ها موجود نیست.

 

قاتل شهید سردار شوشتری یک وهابی بود که 6 ماه پیش از انتحار یک معتاد خیابانی بود

*به نظر شما در برابر این همه کتاب تبلیغی وهابیت چه باید کرد؟

ببینید مقام معظم رهبری در دهه هفتاد در سخنرانی در دانشگاه رضوی در مشهد دستور دادند، سنت ردیه‌نویسی بر کتب ضلال احیا شود. از آن زمان تاکنون بیست سال گذشته است ولی حتی در حوزه علمیه خراسان 20 ردیه بر کتب ضلال نوشته نشده است، در حالی که تعداد کتب ضلال در دسترس حدوداً 300 برابر شده است. اینکه ما در دینداری خود بصیرت کمی داریم و کوفی مسلک در دفاع از حق خودمان عمل می‌کنیم، قطعی است، راه حل هم در عمل به وظیفه‌مان است، باید به دستوری که 20 سال است، خاک می‌خورد عمل کنیم. سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و نهادهای به ظاهر غیر فرهنگی هم که دغدغه مبارزه با وهابی‌گری را دارند، باید بدانند کسی از وهابیان به خاطر دریافت پول خود را نمی‌کشد، بلکه همه آن‌ها شبهه‌دار شده‌اند و گمان می‌کنند که با انتحار به میهمانی پیامبر اکرم(ص) نائل می‌شوند، عامل انتحاری که سردار شوشتری و ده‌ها نفر از سرمایه‌های نظام اسلامی را به شهادت رساند، شش ماه پیش از انتحار یک معتاد کنار خیابان بود که با شبهات وهابیت بدا‌ن‌ها گروید و دست به این عمل وحشیانه زد، تفاوت وهابی و غیر وهابی در فکر اوست و فکر با فشار و تهدید و جنگ از بین نمی‌رود، باید جنگ فکری کرد.

بر تمام مطالبی که در این کتب نوشته شده است، ما جواب و ردیه داریم، اما چه کسی حمایت می‌کند که مطرح شود؟ اگر قرار باشد محقق ما کتاب بنویسد و برای چاپ آن در هزار نسخه ، جانش به لب برسد، خب طبعاً نمی‌نویسد یا اگر نوشت هم در تیراژ خیلی محدود منتشر می‌شود که اثرگذار نیست، علیه وهابیت باید کار جهادی البته در عرصه فرهنگ انجام شود با ردیه نوشتن و کارهای دیگر. باید موجی به راه انداخت که هم نقدهای شیعیان مطرح شود و هم صدها عنوان کتابی که سنی‌ها علیه وهابی‌ها نوشته‌اند، آن‌ها را هم باید تجدید چاپ کنیم، من دوستانی از اهل تسنن دارم که عالم هستند، بارها به اصرار به من گفته‌اند شما را به خدا بر علیه وهابیت فعالیت کنید، چون که نسل ما از بین می‌رود و بچه‌های خود ما علمای سنی، وهابی می‌شوند! آیا نباید احساس وظیفه کنیم؟

شورای عالی انقلاب فرهنگی در کارگروه وهابیت تعلل داشته است

حقیر مدرس حوزه هستم، به نظرم  از بیش از 15 سال قبل شورای عالی انقلاب فرهنگی خیلی تعلل کرده است و وظیفه‌اش در این زمینه را انجام نداده است، شورای عالی امنیت ملی هم که به دستور ریاست جمهور باید کارگروه وهابیت را چندین سال پیش تشکیل می‌داد، به وظیفه‌اش عمل نکرده است، همه مقصریم و همه باید توبه کنیم و توبه ما هم در تدارک و جبران ماقبل است.

حرف دو روز پیش سید حسن نصرالله کاملاً صحیح بود که جنس فتنه وهابیت را از نوع فرهنگی عنوان کرد که باید مبارزه فرهنگی با آن صورت گیرد، نمی‌دانم متولیان امور منتظر چه هستند، تمام مواد و لوازم مبارزه با وهابیت به خصوص الان که داعش ایجاد نفرت در بین مردم کرده است موجود است، حداقل خود من ده‌ها فعال محقق را می‌شناسم که توان انجام این حمله به وهابیت را دارند، ولی کوچک‌ترین کمکی به آن‌ها نمی‌شود تا این موج مبارزه فرهنگی را به راه بیندازند. اگر مبارزه فرهنگی نکنیم، تبدیل به معضل وبحران امنیتی و اجتماعی هم می‌شود.

تا صحبت از حمله داعش به ایران می‌شود، همه می‌گوییم نمی‌توانند حمله کنند، ما هزاران موشک و میلیون‌ها بسیجی و نظامی سلحشور داریم که جلوی هر تحرکی را می گیرد. البته همین طور است، هیچ کس توجه نمی‌کند که جنس حمله داعش، از اول نظامی نیست، بلکه آن‌ها اول شبهاتشان مطرح کرده و یارگیری می کنند و بعد وارد می‌شوند، همان طور که با شبهات و تبلیغات موصل را وهابی کردند و بعد فقط با دادن چندین کشته شهری به آن بزرگی را فتح کردند. خداوند دشمن را به ما می‌شناساند، ولی ما متأسفانه می‌خواهیم با تحلیل‌های خودمان جلو برویم، امیدوارم با زحمات شما عزیزان و اصحاب رسانه و احساس وظیفه نهادهای متولی و عموم مردم، به وظیفه‌مان عمل کنیم و روزی نیاید که خطر از اینکه هست هم بدتر بشود که خار بیابان را تا سست است می‌شود کند، ولی

    

روزهای ابتدایی این دوره از نمایشگاه مطبوعات، رونق خاصی نداشت به طوری‌که در آغازین روزهای فعالیت این دوره از نمایشگاه مطبوعات به جز حضور اندک بازدیدکنندگان، چهره‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور برای بازدید نمایشگاه حضور چندانی نداشتند.

از جمله میهمانی که طی این یک هفته فعالیت نمایشگاه مطبوعات پا در میدان رقابت رسانه‌ها گذاشتند می‌توان به حمید سوریان دارنده 7 مدال طلایی و المپیک، کواکبیان کارشناس مسائل بین‌الملل، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور، سردار آسودی معاون فرهنگی و تبلیغات سیاه پاسداران، عبدالرضا هلالی مداح، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران، نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور، مصباحی مقدم نماینده مردم تهران در مجلس، حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران، فائزه هاشمی عضو حزب کارگزاران، حجت‌الاسلام پورمحمدی وزیر دادگستری، ترکان مشاور ارشد رئیس‌جمهور، بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی، مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش، مجید قدمی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، صابر خراسانی، حمید‌رضا مقدم‌فر مشاور فرمانده کل سپاه، سید‌حسین هاشمی استاندار تهران، سید‌تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه، حمیدرضا کفاش معاون فرهنگی و پرورشی وزیر آموزش و پرورش، مهرزاد حمیدی معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش،‌هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور، نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، حیدر‌زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست استان تهران، حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، محمد دیمه‌ور معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش و علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد.

برگزاری بیستمین نمایشگاه مطبوعات صرف‌نظر از حضور سیاستگذاران و مسئولان لشکری و کشوری و همچنین خانواده و اهالی رسانه با حاشیه‌هایی همراه بود که می‌تواند جالب باشد.

ابتدا اینکه به دلیل تعطیلی روز پنجشنبه 22 آبان‌ماه و امکان حضور بازدیدکننده بیشتر، ساعت فعالیت نمایشگاه مطبوعات همانند روال روزهای گذشته آن نبود و یک ساعت یعنی تا ساعت 21 تمدید شد.

اهالی مطبوعات و رسانه‌ها انتظار دارند که مسئولان اصلی کشور اهمیت ویژه‌ای برای عرصه رسانه و فعالان این بخش قائل باشند این در حالی است که متاسفانه علاوه بر اینکه برخی از مسئولان پا در این کارناوال نگذاشتند، رئیس جمهور کشورمان نیز وقتی را برای بازدید و گپ و گفت با اهالی رسانه و بازدید از نمایشگاه مطبوعات قرار نداد.

خبرنگاران اجاره‌ای از جمله موضوعاتی بود که می‌تواند جالب باشد، به طوری‌که برخی از رسانه‌هایی که از خبرنگاران اندکی برخوردار بودند برای جلب توجه بیشتر، تعدادی از خبرنگاران را در هفت روز برگزاری نمایشگاه مطبوعات برای همکاری به غرفه خود دعوت کردند.

در این میان دسته‌ای دیگر از غرفه‌های حاضر که مورد انتقاد بسیاری از اهالی مطبوعات و همچنین بازدیدکنندگان قرار گرفتند، خانم‌هایی با یونی‌فرمی مشترک و آرایشی یک شکل، در غرفه‌ها جای دادند تا توجه بیشتری را جلب کنند.

یکی از غرفه‌داران در این خصوص گفت: متاسفانه برخی از غرفه‌ها استفاده ابزاری کرده‌‌اند.

در ادامه نیز پرداختن به حاشیه‌هایی از آخرین روز نمایشگاه مطبوعات خالی از لطف نیست.

درگذشت مرحوم مرتضی پاشایی خواننده محبوب کشورمان در آخرین روز نمایشگاه مطبوعات بسیار محسوس بود به‌طوری که برخی از غرفه‌های حاضر در این نمایشگاه گزیده‌ای از موسیقی‌های این خواننده محبوب کشورمان را در فضای نمایشگاه پخش کردند و یکی از غرفه‌ها نیز مراسم گرامیداشتی برگزار کرد.

البته در این میان برخی از بازدیدکنندگان با در دست داشتن برگه‌هایی اعلام می‌کردند که آخرین گفته‌های مرتضی پاشایی را در اختیار دارند و آن را به نمایش می‌گذاشتند که البته برخی از طرفداران این خواننده پاپ ایرانی اقدام به گرفتن عکس از آخرین گفته‌‌های مرحوم  پاشایی می‌کردند.

دیگر اتفاق جالب این روز به پرواز در‌آمدن ربات پرنده در محوطه شبستان و بالای سر غرفه‌ها اشاره کرد که علاوه بر به وجد آوردن خبرنگاران موجب اشتیاق بازدیدکنندگان شد البته این ربات در ساعات پایانی نمایشگاه مطبوعات سقوط کرد.

برخی غرفه‌داران این نمایشگاه عنوان می‌کردند که وای‌فای در انتهای سالن شبستان ضعیف بود و وایمکس‌های شخصی غرفه‌ها نیز به دلیل عدم آنتن‌دهی، پاسخگوی نیاز آنها نبود.

اختتامیه بیستمین نمایشگاه مطبوعات با کمی تأخیر ساعت 15:45 دقیقه آغاز شد که در این مراسم  محمد سرافراز رئیس جدید صدا و سیما، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان ادب و زبان فارسی، محمدخدادی مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، حسین انتظامی معاون مطبوعاتی ارشاد، حجت‌الاسلام دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات و حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور بودیم که به سخنرانی پرداختند.

    
خبرگزاری فارس: برگزاری غیرمنطقی دهه‌های عزاداری، عاشورای حسینی را به حاشیه می‌برد/ برخی هیأت‌ها مردم را از عزاداری خسته می‌کنندبرگزاری غیرمنطقی دهه‌های عزاداری، عاشورای حسینی را به حاشیه می‌برد/ برخی هیأت‌ها مردم را از عزاداری خسته  می‌کنند

در بیانیه هیأت رزمندگان اسلام آمده است: برگزاری غیرمنطقی مناسبت‌های متعدد و متفرقه(دهه‌ها و هفته‌های عزاداری) زمینه‌ساز به‌ حاشیه‌ رفتن مراسم عظیم عاشورای حسینی و موجب رویگردانی جامعه از بزرگداشت مناسبت‌هایی خواهد شد که اساس دین و اسلام ناب است.


به گزارش خبرگزاری فارس، هیأت رزمندگان اسلام به مناسبت گسترش دهه‌ها و مناسبت‌های مذهبی بیانیه‌ای صادر کرده و در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

ابتدای این بیانیه می‌خوانیم: در یک هفته اخیر از طریق برخی خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطالبی پیرامون تعدد، تکثر و مدت زمان مناسبت‌های مذهبی منتشر و موجب بروز پاره‌ای ابهامات و شبهات شد.

این بیانیه می‌افزاید: گسترش روزافزون اسلام ناب محمدی(ص) در اقصی‌نقاط جهان موجب شده است تا دشمنان اسلام به شیوه‌ها و ترفندهای مختلف علاقه‌مندان به حق و حقیقت را نسبت به اسلام بدبین کنند. راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای که پول و هزینه آن توسط انگلیس خبیث پرداخت می‌شود، به تصویر کشیدن صحنه‌های خشونت‌آمیز قمه‌زنی و زنجیرزنی با تیغ در رسانه‌های جمعی، که با موافقت و تشویق آخوندهای انگلیسی و آمریکایی مجوز آن صادر می‌شود و امروز با ترویج و گسترش مناسبت‌های متعدد و متفرقه (دهه‌ها و هفته‌های عزاداری) در تلاشند تا موجبات وهن دین مبین اسلام فراهم آید.

امت عزیز و دلداده خاندان عصمت و طهارت مستحضر هستند که دلدادگی و عرض ارادت به ساحت مقدس ائمه معصومین (صلوة الله علیهم الصالحین) قابل نفی نیست لکن موازی‌سازی‌های متفرقه با جریان عاشورا یکی از شگردهای دشمنان اسلام است.

در این بیانیه تأکید شده است: برگزاری غیرمنطقی مناسبت‌ها و دهه‌های پیاپی زمینه‌ساز به حاشیه رفتن مراسم عظیم عاشورای حسینی و موجب رویگردانی جامعه از بزرگداشت مناسبت‌هایی خواهد شد که اساس دین و اسلام ناب است.

هیأت رزمندگان اسلام در پایان این بیانیه آورده است: از تمامی هیأت‌های مذهبی، واعظان و سخنرانان، مداحان و ذاکران اهل بیت (علیهم السلام) تقاضا می‌شود با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید با حفظ محوریت و ثقل مراسم عاشورا و دهه اول محرم از ترویج برگزاری مراسم عمومی به مناسبت‌هایی که اصلی نبوده و مردم را از عزاداری خسته می‌کند و موجب سوءاستفاده دشمنان اسلام و جلوگیری از گسترش هر چه بیشتر تشیع در جهان می‌شود، پرهیز نمایند.

    

بهارستان - خبرگزاری مهر: فرمانده سپاه ناحیه بهارستان از برگزاری ۳۵ ویژه برنامه به مناسبت هفته بسیج در این شهرستان خبر داد و گفت: اقتدار و عظمت این نهاد با تجمع ۲۰ هزار نفری بسیجیان در نماز جمعه بهارستان به نمایش در خواهد آمد.

به گزارش خبرنگار مهر سرگرد علمدار صبح امروز در آستانه فرا رسیدن هفته بسیج در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تشکیل سازمان بسیج مستضعفین یکی از اقدامات مهم و سرنوشت ساز امام راحل در آغاز پیروزی انقلاب بود که نیروهایی وفادار به انقلاب و رهبری در قالب این نهاد مردمی در عرصه های مختلف انقلاب به عنوان پشتوانه عظیم ولایت فقیه، دولتمردان و نیرویی تأثیر گذار برای تمام برهه های انقلاب نقش بسزایی داشته اند.

وی ادامه داد: در اندیشه امام (ره) بسیج نهادی اجتماعی با ابعاد متنوع است، در این نگرش بسیج تنها سازمانی نظامی نیست که فقط در زمان جنگ و برای دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد، بلکه نهادی وسیع و پاسخگوی نیازهای اساسی و حیاتی جامعه محسوب می شود و چنان هماهنگی و پیوندی دارد که انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصور نیست.

این مسئول ضمن تاکید بر نقش بسیج در جامعه امروز عنوان کرد: بسیج همواره در صحنه های مختلف با کارکردهای جدید برنامه های متنوعی را به اجرا گذاشته و در واقع از ظرفیت مردمی و اتحاد خود برای مناسبتهای ملی، مذهبی کشور به نحو احسن بهره برده است.

فرمانده سپاه بهارستان افزود: تجربیات گذشته بسیج، امروز به نسل سوم و چهارم انقلاب که به فرموده رهبری در دفاع از هویت دینی و ملی از نسل اول توانمندتر هستند، سپرده شده است.

علمردار در تشریح ویژه برنامه های هفته بسیج بهارستان گفت: طی ایام مذکور در مجموع ۳۵ برنامه تخصصی - به مناسبت ۳۵ امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی - در سطح نواحی و پایگاه های شهرستان به اجرا درمی آید که از آن جمله می توان به برگزاری یادواره شهدا، همایش های تخصصی با موضوعات فرهنگی - سیاسی، نشست های تخصصی با حضور اساتید و سرداران هشت سال دفاع مقدس، همایش اقتصاد مقاومتی و نقش بسیج در سازندگی، نشست های پرسش و پاسخ در راستای طرح دجال واره (ماهواره) و آگاه سازی شهروندان در خصوص عواقب منفی آن و....اشاره کرد.

این مسئول در ادامه با اشاره به ضرورت بهره گیری از پتانسیل جوانان و اجرای برنامه های جوان پسند از برگزاری مسابقات ورزشی، فرهنگی، هنری در این هفته خبر داد و متذکر شد: استفاده از هنرمندان رزمی کار بسیج، برگزاری مسابقات فوتبال و مینی فوتبال، والیبال، تنیس روی میز در سطح پایگاه ها و مسابقات تیراندازی برای بسیجیان، تجمع ۲۰ هزار نفری بسیجیان در نماز باشکوه جمعه و نمایش اقتدار و عظمت این نهاد از شاخص ترین برنامه های فرهنگی - ورزشی هفته بسیج در بهارستان است.