X
تبلیغات
 

    
نقش خبرنگاران در آگاهی بخشی جامعه برکسی پوشیده نیست
بهارستان خبرنگار ایران انلاین /رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر گلستان گفت : خبرنگاران چشمان بیدار جامعه هستند
به گزارش خبرنگار ما حسین قاسم زاده در حاشیه مراسم تجلیل از خبرنگاران شهرستان بهارستان اظهار داشت :نقش خبرنگاران در آگاهی بخشی جامعه برکسی پوشیده نیست  چرا که این قشر  فرهنگی به عنوان چشمان بیدار جامعه بشمار می روند
وی با اشاره به رسالت خبرنگار، واقعیت نویسی را از مهمترین خصوصیت خبرنگار دانست و افزود: نقد منصفانه می تواند باعث پیشرفت و توسعه هر جامعه ای شود.
قاسم زاده با بیان اینکه خبرنگار نباید ثناگوی دیگران باشد، اظهار داشت: خبرنگار باید به دور از تعصبات قومی و قبیله ای و مسائل سیاسی و صرفا با هدف پیشرفت جامعه فعالیت نماید.
وی اظهار داشت: خبرنگاران چشم بینای جامعه و یاری رسان مسئولان در خدمت به مردم هستند.
 مشاور نماینده مجلس در امور اقتصادی مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه خبرنگار حلقه ارتباطی مردم و مسئولین است بیان داشت: خبرنگار قلب تپنده جامعه است.
وی نقد و نظارت، اطلاع رسانی صادقانه و طرح و تبادل اطلاعات در جامعه را از اصولی خواند که خبرنگاران باید به آنها توجه داشته باشند و یادآور شد:در انعکاس خبر باید رضای خدا مد نظر باشد نه رضای قوم یا حزبی خاص.
قاسم زاده با بیان اینکه هیچ کس حق ندارد آزادی را از اصحاب رسانه بگیرد، خاطرنشان کرد: رسانه ها باید خط و حدود نظام و منافع مردم را در نظر بگیرند.
در این مراسن همچنین سرکار خانم آقا بابایی با ارسال پیامی ضمن قدردانی از خبرنگاران فعال شهرستان گرامیداشت روز خبرنگار را به آنان تبریک گفت

    
    
یک سیاه‌نمایی «اشتباهی» که جنجالی‌شد
انتشار یک گزارش در سایت مرکز پژوهش های مجلس با حاشیه های زیادی روبرو شد. گزارشی که بعد از واکنش‌های گسترده بعضی سایت‌های داخلی و خارجی، حالا ناظر علمی آن گزارش، در سایت شخصی‌اش از اشتباه بودن و ضعیف بودن منابع آن خبر می‌دهد و از رفتارهای سیاسی در مواجهه با آن دلخور است.

مجله مهر- عطیه همتی: «مانده ام حیران ... انسان غصه‌اش می‌گیرد از میزان سیاسی‌کاری و فضاسازی برای حفظ و کسب قدرت...» این، واکنش «حجت الاسلام جلیل محبی» است. ناظر علمی گزارشی که در روزهای اخیر جنجال زیادی به‌پا کرد. گزارشی که با عنوان‌هایی همچون «گزارش تکان‌دهنده مرکز پژوهش‌های مجلس از رواج روابط نامشروع جنسی در ایران» در سایت‌های مختلف داخلی منتشر شد و موضوعش که باب میل رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور بود، به‌صورت ویژه منعکس شد تا از شرایط سیاه فساد جنسی در ایران پرده‌بردارد. اما این گزارش چه‌بود و چرا این‌قدر جنجالی شد؟

گزارشی که بعد از حذف، منتشر شد

سایت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی 19 خرداد گزارشی با عنوان «ازدواج موقت و تاثیر آن بر تعدیل روابط نامشروع جنسی» منتشر کرد. گزارشی که آمار و ارقام عجیب و غریب موجود در آن با واکنش های فراوانی روبرو شد. بسیاری از کارشناسان اجتماعی، صحت اطلاعات و ارقام این گزارش را به چالش کشیدند. از سوی دیگر سایت های فارسی‌زبان خارج از کشور و البته چند روزنامه و سایت داخلی نیز ضمن پر رنگ کردن برخی آمارهای این گزارش و استناد به نقل آن در مرکزی وابسته به مجلس شورای اسلامی،تحلیل‌های عجیب و غریبی از وضعیت اجتماعی ایران ارائه دادند.

این گزارش را «حجت الاسلام بهرام شجاعی» تهیه و تدوین کرده و «حجت الاسلام جلیل محبی» هم نظارت علمی آن را بر عهده داشته است. متقاضی این گزارش نیز در سایت مرکز پژوهش‌ها، معاونت پژوهش های سیاسی- حقوق ذکر شده بود. این گزارش در حال حاضر از سایت مرکز پژوهش حذف شده است.

لینک گزارش جنجالی در سایت مرکز پژوهش‌های مجلس که البته دیگر در دسترس نیست

 

این گزارش  82 صفحه ای شامل سه فصل است. در فصل اول، «رابطه جنسی از منظر بشری» و در فصل دوم «رابطه جنسی از منطر دین» را ‌بررسی ‌می‌کند و در فصل سوم به «تأثیر ازدواج موقت در تعدیل رابطه جنسی» پرداخته و آن را راهکار مناسبی برای تعدیل روابط جنسی بیان می کند. در پایان نیز پیشنهاد های خود را برای تسهیل و تشویق به ازدواج موقت مطرح می کند. در متن این گزارش آمده است: « به دلائل متعددی، امروزه پاسخ به نیاز لجام گسیخته جنسی از طریق ازدواج دائم، با مشکلاتی مواجه است و زمینه این قسم ازدواج به دلیل مخارج سنگین، مهریه سنگین، احساس اسارت زن و مرد به جهت پایبند شدن آنها به خانه و خانواده و سلب آزادی‌های پیش از ازدواج، تقبل هزینه زندگی (نفقه) که با پیدایش فرزندان رو به ازدیاد می‌گذارد نبودن شغل و درآمد کافی به طوری که با درآمد حاصل از یک شیفت کار زندگی نمی‌چرخد، بالا بودن سطح توقعات زوجین از یکدیگر در خرج کردن و مهمانی دادن و چنین و چنان بودن، عدم حمایت والدین از آنها به دلیل ناتوانی یا کمرنگ شدن این سنت در جامعه، تمایل زوجین به استقلال در تصمیم‌گیری و سکونت مجزا از پدر و مادر که سبب بالا رفتن قیمت مسکن و اجاره بهای آن شده و فراهم نیست و نشان می‌دهد این سنت حسنه کاری سخت شده است» چنین بخش هایی در گزارش مرکز پژوهش های مجلس حتی اعتراض برخی نمایندگان مجلس را به همراه داشت.

« فاطمه آلیا» عضو کمیسیون اجتماعی مجلس 27 خرداد در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری ها به این گزارش واکنش نشان داد و گفت که که دفاع این گزارش از ازدواج موقت، آب پاکی را بر طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده ریخته. آلیا این گزارش را با دو دستور مجلس مغایر دانسته بود.

آمارها از کجا آمده اند؟

در جایی دیگر از این گزارش آمده است که  در سال تحصیلی ۱۳۸۶ – ۱۳۸۷ از ۱۴۱۵۵۲ دانش‌آموز (دختر و پسر) دوره متوسط در کل کشور، تعداد ۲۴۸۸۹ تن (۱۷.‌۵ درصد) همجنس‌گرا بودند. همچنین 74 درصد دانش آموزان در این مقطع با جنس مخالف رابطه دارند. این در حالی است که هیچ ترازو و میزان مشخصی در این آمار وجود ندارد و مشخص نیست که ملاک از ارتباط با جنس مخالف چه نوع رابطه ایست. همچنین این گزارش مدعی شده است که بر اساس اظهارات کار‌شناسان در سال ۱۳۸۸ در دهه 40 و 50 سن روسپی‌گری بالای سی سال بود؛ اما اکنون سن روسپی‌گری به ۱۵ سال به بالا رسیده است‌. منتقدان این آمار این پرسش را مطرح می کنند که آیا واقعا در جامعه دهه 40 و 50 قربانی فساد و فحشای زیر سی سال وجود نداشته؟ یعنی این گزارش مخالف مستندهای سینمایی و تحقیقات علمی تهیه شده در سال‌های پیش از انقلاب است؟ به گفته منتقدان این مستندات و تحقیقات به روشنی سن قربانیان فحشا در محلات بدنام تهران را از پانزده تا پنجاه سال گزارش کرده است.

گزارشی که اشتباهی بود

گزارش جنجالی درباره روابط نامشروع جنسی، 19 خرداد در سایت مرکز پژوهش قرار گرفت. در آن زمان نیز برخی رسانه ها آن را مورد نقد قرار دادند. اما انتقاد تند و صریح یکی از سایت های خبری، حدود دوماه بعد از انتشار گزارش و بازنشر آن در سایت های مختلف، دوباره آن را بر سر زبان ها انداخت.

پاسخ مسئول اصلی تهیه گزارش اما جالب‌تر بود. یکشنبه 19 مرداد ساعت 22:41حجت الاسلام «جلیل محبی» ناظر فنی گزارش، در یادداشتی با عنوان « سیاه‌نمایی نان خوری سیاسی برخی است» به اتفاقات پیش آمده واکنش تندی نشان داد: «مرکز پژوهشها از موالید جمهوری اسلامی است. در مقابل وزارت خانه ها و دستگاه ها و دیوانهای رضا خانی که چون نعشی نیمه جان، جان می‌کَنند که یک گزارش بنویسند و تحلیل ارائه دهند،هر روزه پویا و فعال در امر قانون گذاری و رصد دستگاه های اجرایی و قضایی در تکاپوست...» محبی در ادامه این پست یکی از افتخارات وزارت خانه ها را قرار دادن گزارش های مرکز پژوهش در سایت شان دانست و گفت معاون بعضی از وزیرها از اینکه پیامک های تحلیلی مرکز پژوهش برایشان فرستاده نمی شود شاکی می شوند. محبی البته به اشتباه بودن محتوای این گزارش هم این‌گونه اشاره کرد:«در میان ششصد گزارشی که سالیانه دفتر حقوقی منتشر می‌کند یک گزارش بدون نظارت و از روی غفلت منتشر گردید و اطلاعات غلط که اشتباه بودن آن واضح و بین بود و نویسنده به ضعف آن اذعان داشت به سرعت پس از توجه از روی پایگاه مرکز حذف گردید.»

ناظر علمی این گزارش می‌گوید انتشار این گزارش، بدون نظارت و از روی غفلت بوده است

او در ادامه می نویسد: « وقتی می‌بینی که رییس مرکز از زمان دکتر توکلی تا دکتر جلالی یک بار  حتی یک بار- به تو نمی‌گویند که چه بنویس و چه ننویس و وقتی با شهامت تمام در کمیسیون در مقابل رییس اداری خود می ایستی و مخالف نظر او نظر می‌دهی و در کمال آرامش نظر تو بر خلاف نظر رییس‌ات مورد اقبال نمایندگان قرار می‌گیرد و رای می‌آورد باید به تابناک و بی تاب فقط بایستی و پوسخند بزنی...» محبی همچنین در این مطلب اشاره کرد که نویسنده گزارش با جستجوی اینترنتی به اطلاعات ضعیف و جعلی رسید و بنا شد این اطلاعات و آمار از گزارش حذف شوند. اما این گزارش بدون نظارت و از روی غفلت منتشر شده است و به همین دلیل از سایت این مجموعه حذف شد. محبی در آخر گله خود را اینگونه مطرح می کند: « من از رادیو فردا و صهیونیست های خبیث هیچ انتظاری ندارم. اما مانده‌ام از سایت ها و خبرگزاری های مثلاً حزب اللهی و متدین و مدعی دین داری از چه رو گزارشی که چند ساعت به صورت اشتباه در سایت مرکز پژوهشها بوده بعد از چند ماه چرا این‌گونه دست آویز سیاسی بازی های کثیف است. سیاسیون ما دنبال چه هستند و چگونه میخواهند جواب دهند؟  اساسا تفاوت برخی سایت ها با رادیو فردای آمریکا چیست؟»

    
این روزها شاید شلوغ‌ترین و پرحاشیه‌ترین روزها برای 4 ویز کابینه یازدهم باشد. وزرایی که در یک‌سالگی دولت، خبرسازترین اعضای کابینه شده‌اند و روزهای پرخبروحاشیه‌ای را می‌گذرانند.

مجله مهر- عطیه همتی: «سقوط هواپیمای ایران 140»، «وجود روغن پالم در لبنیات»، «بحران کم آبی»، و «عملکرد وزارت علوم» همه این ها اخباری است که این روزها مردم پیگیر حاشیه ها و نتایج آن هستند. به وجود آمدن بیشتر اتفاقات جامعه، مردم را نسبت به عملکرد وزیر مربوطه حساس می کند. به طوری که نقد دولت و وزیر مربوطه تبدیل به نقل محافل عمومی و رسانه های اجتماعی می شود. این روزها باتوجه به اتفاقات پیش آمده پای 4 وزیر به نقد و بررسی این روزهای مردم باز شده است.

وزیر بهداشت و ماجرای لبنیات پرچرب

وزیر 55 ساله از ابتدای کار دولت یازدهم نشان داد که با جدیت پیگیر مسائل و مشکلات موجود در کشور است. وزیر بهداشت 12 مرداد در حاشیه برگزاری همایش تغذیه با شیرمادر، وجود روغن پالم در شیر را تایید کرد و از مردم خواست که لبنیات پرچرب را خریداری نکنند. این خبر وزیر بهداشت بازتاب گسترده ای در میان مردم داشت به طوری که فراخوان های متعددی برای نخریدن شیر و تحریم لبنیات داده شد.

خرید لبنیات به خصوص لبنیات پرچرب به شدت کاهش یافت. در این مدت نیز برخی از کارخانه ها در مصاحبه های خود اعلام کردند که محصولاتشان سالم است و هیچ ایرادی متوجه آن ها نیست. دکتر رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت اعلام کرد که 41 متخلف شناسایی شده، 23 مورد آن محرز و 18 مورد نیز مشکوک اعلام شده است. از ابتدا قرار شد نام کارخانه های متخلف اعلام شود که البته هنوز خبری از اعلام اسامی نیست. بعد از آن معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو دلیل آن را در مصاحبه با خبرنگار مهر این طور گفت «شرکتهای معتبری وجود دارند که بیش از 100 محصول تولید می‌کنند که ممکن است در یکی از محصولات آنها تخلفی وجود داشته باشد، بنابراین اگر بخواهیم بیش از تخلف مربوطه با این شرکتها برخورد کنیم ممکن است کل تولید آن شرکت آسیب ببیند و این امر از نظر شرعی صحیح نیست.»

وزارت علوم و گزینه سوم

وزارت علوم دولت یازدهم از همان ابتدا حاشیه ساز بود. بعد از رای نیاوردن دکتر میلی منفرد برای تصدی این وزرات‌خانه، رئیس جمهور، جعفر توفیقی را به عنوان سرپرست معرفی کرد. توفیقی هم در مقام سرپرست این وزرات خانه عزل و نصب هایی انجام داد که با واکنش برخی از نمایندگان مجلس و چهره های سیاسی همراه بود. بعد از آن فرجی دانا توانست از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد تا این وزرات خانه بالاخره صاحب وزیر شود. فرجی دانا در همان روزهای ابتدایی دکتر جعفر توفیقی را به عنوان مشاور عالی و همچنین دکتر جعفر میلی منفرد را به عنوان معاون آموزشی وزرات علوم منصوب کرد! نمایندگان مجلس نیز به دلیل این انتصابات و همچنین استفاده از عناصر فتنه88 در وزارت علوم، فرجی دانا را احضار کردند و از وزیر خواستند توضیحاتش را مبنی بر انتصابات فوق بیان کند.

اما توضیحات فرجی دانا نتوانست نمایندگان را قانع کند و او از مجلس کارت زرد گرفت. غلبه فضای سیاسی بر علمی دانشگاهها، برگرداندن اساتید و دانشجویان اخراجی و ستاره دار و افت علمی کشور دوباره بحث استیضاح وزیر علوم را به مجلس کشاند. 16 تیرماه نیز مجلس جلسه ای برای اعلام وصول استیضاح فرجی دانا برگزار کرد که با وساطت لاریجانی استیضاح موقتا به تعویق افتاد. وزیر علوم در این جلسه قول داد نظرات استیضاح کنندگان را بررسی و پیگیری کند. اما توضیحات فرجی دانا در جلسه 18 مرداد مجلس نیز برای نمایندگان قانع کننده نبود تا روند قانونی استیضاح ادامه پیدا کند. در نهایت استیضاح دکتر فرجی دانا با امضای 51 نماینده در جلسه علنی 21 مرداد اعلام وصول شد. حالا فرجی دانا باید چهارشنبه 29 مرداد در جلسه استیضاح حاضر شود تا آزمون سخت دیگری را پشت سر بگذارد.

وزیر راه و ماجرای آنتونف

خبر سقوط هواپیمای ایران 140 تهران- طبس به یکباره همه مردم را شوکه کرد. سانحه هوایی که بیش از 40 کشته و زخمی برجای گذاشت تا حادثه دلخراش دیگری را در آسمان ایران رقم بزند. با سقوط این هواپیما که به گفته برخی منابع خبری اجازه پرواز نداشت همه نگاه ها متوجه آخوندی وزیر راه و شهرسازی شد.

فردای روز حادثه نیز بعضی روزنامه ها در تیتر اول خود خواستار استعفای وزیر راه شدند. سید مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز درباره عوامل این سانحه هوایی گفت: «در بخش حمل و نقل، حوادث ما رو به افزایش است و این نشان از بی تدبیری مسئولان این بخش است، موضوعاتی مانند تحریم های اقتصادی نیز صنعت هوایی کشور را در خط مقدم آسیب پذیری قرار داده است، باید با تدابیر ویژه ای این بخش مهم را در برابر سوانح مختلف محافظت کرد.» او در ادامه گفت: «احتمال استیضاح وزیر راه و شهرسازی وجود دارد و این موضوع بستگی به پاسخ آخوندی در برابر سؤالات نمایندگان مردم در مجلس دارد.»

وزیر نیرو و سدهای بی‌آب

بحران کم آبی در کشور بسیار جدی است و هر روز خبرهای ناگوارتری از کم آبی به گوش می رسد. بارها در بنرهای تبلیغاتی و زیرنویس های تلویزیون از مردم تقاضا شده تا در مصرف آب صرفه جویی بیشتری داشته باشند. اما همچنان بحران آب بیشتر نقاط کشور را درگیر کرده است. به طوری که در اخبار حرف از تهاتر نفت با آب نیز مطرح شده است.

برخی از مردم و بعضی از نمایندگان مجلس، وزارت نیرو را مقصر این کم آبی می دانند و معتقدند وزارت نیرو باید از مدت ها قبل چاره ای برای این معضل می اندیشیده و در این امر کوتاهی کرده است. با اینکه غلامرضا کاتب عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس 23 مرداد در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت که دلیلی برای استیضاح وزیر نیرو وجود ندارد و دلیل آن را بی فایده بودن حل بحران آب مطرح کرد اما امروز حسین علی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مصاحبه با فارس گفت که طرح استیضاح وزیر نیرو را با جدیت دنبال می کند.

 

حالا باید منتظر ماند و دید مربع خبرساز کابینه یازدهم، از توفان حاشیه‌ها در امان خواهند ماند یا دومین وزیر دولت یازدهم نیز  همچون «فرجی دانا» در نوبت استیضاح قرار خواهد گرفت؟
 

    
ترس وزیر علوم از افشای اسناد محرمانه/ لاریجانی صندوقچه اسرار فرجی دانا
جلسه استیضاح زیر علوم حاشیه های زیادی به همراه داشت از ترس فرجی دانا از افشای نامه وزارت اطلاعات در مورد استعلام صلاحیت معاونانش گرفته تا نامه های فراوانی که به لاریجانی داده شد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، بررسی استیضاح فرجی دانا وزیر علوم  ساعت 8:17 و با حضور 214 نماینده آغاز شد که البته تا پایان جلسه یعنی حدود ساعت 14 تعداد نمایندگان به 270 نفر رسید.
در ادامه گزارش مهر از حواشی جلسه استیضاح را بخوانید:
-جلسه روز چهارشنبه به ریاست علی لاریجانی رئیس و با حضور فرجی دانا وزیر علوم، معاون اول رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، وزیر بهداشت، وزیر ورزش و جوانان، رئیس کل بانک مرکزی و معاون پارلمانی رئیس جمهور آغاز شد.

-رئیس جمهور به دلیل حضور در سفر استانی اردبیل در این جلسه حضور نیافته بود و فرجی دانا به تنهایی بار دفاع از خود را به دوش کشید.

-در ادامه جلسه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر امور خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی، وزیر دادگستری، وزیر اقتصاد، وزیر کشور، وزیر آموزش و پرورش و وزیر  دفاع به جمع دولتی ها اضافه شدند تا هیات وزیران دفاع تمام قدی را از فرجی دانا داشته باشد.

-علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران اولین کسی بود که از سوی استیضاح کنندگان در جلسه استیضاح وزیر علوم سخنرانی کرد.

-وی اعلام کرد که استیضاح کنندگان طرفدار فرجی دانا در جلسه رای اعتماد بودند.

-وی با نمایش دادن سندهایی در مورد رواج بی اخلاقی در دانشگاه از ورود مجدد استادی که موجب خودکشی سه دانشجو شده بود، پرده برداشت.

-همچنین اعلام کرد که استیضاح کنندگان بهره ای از بورس نبرده اند اما رئیس جمهور و وزرا و معاونانشان از این نعمت بهره مند بودند.

-این اظهارات زاکانی موجب ارائه نامه مکتوب معاون پارلمانی رئیس جمهور به لاریجانی شد که در این نامه تاکید شده بود که رئیس جمهور از امتیاز بورس استفاده نکرده است.

-در این میان نمایندگان و وزرا به شدت مشغول بودند، نمایندگان با در دست داشتن برگه هایی در ساعات ابتدایی جلسه علنی به نزد وزرا رفته و گویا برخی معضلات و مسایل حوزه های انتخابیه را رتق و فتق می کردند.

 -موسی غضنفرآبادی نماینده مردم بم دومین موافق استیضاح بود که در میان صحبت های خود از قاضی زاده هاشمی وزیر  بهداشت به خاطر انتصاباتش و از ظریف به خاطر هدایت سیاست خارجی تشکر کرد.

-غضنفرآبادی خطاب به فرجی دانا گفت: آقای حداد در جریان رای اعتماد آنقدر از شما و خانواده تان تعریف کرد که ما شیفته شما شدیم.

-وی در پایان صحبت هایش تاکید کرد: مطمئن باشید از درون مجلس نهم مجلس ششم بیرون نخواهد آمد.

- محمد حسن آصفری نماینده اراک نیز در موافقت با استیضاح فیلمی را نشان داد که درخصوص سخنرانی محمدرضا خاتمی در دانشگاه تهران بود، وی در این سخنرانی گفته بود اینها زور دارند، پول دارند اما عقل ندارند، اینها بخش های کوچکی از نظام هستند نباید اصولگرایان را با آنها یکی بدانید.

-در ادامه جواد هروی و غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در مخالفت با استیضاح صحبت کردند، جعفرزاده نماینده جانباز مردم رشت در مجلس شورای اسلامی است که برای حضور در جایگاه، نمایندگان کمک کردند و ویلچر وی را بلند کرده و در جایگاه قرار دارند و پس از سخنرانی اش نیز ویلچر وی را پایین آوردند.

-در استیضاح وزیر علوم بازار نمایش کلیپ از فتنه 88 و سخنرانی های فرجی دانا داغ بود.

-سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین به عنوان سومین موافق استیضاح فرجی دانا فیلمی را صحن علنی مجلس به نمایش گذاشت که در آن سرپرست فعلی دانشگاه شهید چمران، دکتر رعایایی در جمع آشوب طلبان سال 88 حاضر شده و بیانیه قرائت کرد.

-فیلم دیگر در خصوص حضور دکتر توفیقی معاون وزیر علوم در جمع متحصنین دانشگاه تهران بود. در این جلسه توفیقی گفته بود که از هر جنبه که نگاه می کنیم ابعاد این اتفاق تاسف آور است که ما رای شخصیت با تجربه و با اخلاقی مثل مهندس موسوی را بگیریم و به اسم کسانی بنویسیم که انقلابیون و مدیران چند روزه هستند.

-نمایندگان با دقت این فیلم ها را مشاهده می کردند.

-نقوی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که کسانی که القای تقلب کرده اند مجرم هستند، خطاب به فرجی دانا گفت: شما مجرمان را منصوب کردید نمایندگان نیز با فریادهای احسنت احسنت خود اظهارات نقوی را تایید کردند.

-در ادامه قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح سخنرانی کرد.

-وی گفت: دیروز کسی به نزد من آمد و گفت می خواهم کاری کنم که در حوزه انتخابیت ماندگار شود، ایشان خودش را منصوب به وزیر علوم می دانست. بنده به ایشان گفتم که آقای وزیر شخصیتی بالاتر از این دارند که به افرادی مثل شما متوسل شوند.

-ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان استیضاح با نمایندگان مختلف از طیف های کارگری و اصولگرا گفتگو می کرد تا جایی که در جایگاه نمایندگان و بین صندلی های آنها حضور یافت و کم کم تعداد نمایندگان که اطراف وی جمع شده بودند افزایش یافت.

- علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی حدود ساعت 10 و 15 دقیقه صحن علنی را ترک کرده و اداره جلسه را به ابوترابی نایب رئیس مجلس سپرد.

- فرجی دانا وزیر علوم حدود ساعت 10 و 50 دقیقه دفاعیات خود را آغاز کرد.

- وزیر علوم با نشان دادن جداول و بیان آمارهایی به دفاع از عملکرد 9 ماه خود پرداخت.

- وی خطاب به نمایندگان اظهار داشت: چرا می خواهید القا کنید دانشگاه ها مقابل نظام هستند. پس از این اظهارات پیر موذن نماینده حامی دولت در مجلس از نمایندگان خواست که صلوات بفرستند تا به نوعی اظهارات فرجی دانا را تایید کنند.

- فرجی دانا همچنین با انتقاد از تلاش برخی از نمایندگان برای افشاگری گفت: این افشاگری از کجا در مرام دین ما آمد چه کسی گفته است افشاگری حلال است. آبروی کسی را بردن وقتی مجال دفاع از خود را ندارد در کجای دین ماست؟ أینَ تذهبون!

- در میان سخنرانی فرجی دانا حمید رسایی نماینده تهران تبلتی در دست داشت که به صورت آنلاین خبر رسانه ها را چک می کرد.

- نمایندگان در زمان ارائه دفاعیات فرجی دانا همگی در صندلی های خود حضور یافته بودند و با دقت به اظهارات وی گوش می دادند. این سکوت و توجه از سوی نمایندگان تقریبا بی سابقه بود.

- لاریجانی ساعت 11 و 50 دقیقه مجددا به جلسه علنی مجلس بازگشت.

- فرجی دانا در خلال سخنرانی خود مدارکی را به لاریجانی ارائه می داد یکی از این مدارک درباره لیست سرپرستان دانشگاه ها در دولت قبلی و سرپرستی بود که بیش از 90 ماه در یکی از دانشگاه ها حضور داشت.

- در میان صحبت های فرجی دانا لاریجانی برای ادامه جلسه علنی رای گیری کرد با اکثریت قاطع با ادامه جلسه موافقت کردند.

- فرجی دانا در بخشی از صحبت های خود با اشاره به استعلام هایی که از وزارت اطلاعات برای صلاحیت برخی از معاونانش گرفته است خطاب به استیضاح کنندگان گفت: لذت می برید از اینکه کسی صلاحیت نداشته باشد، من لذت نمی برم، من شهادت شرعی می دهم که این افراد دلسوزان نظام و انقلاب هستند.

- وزیر علوم نامه پاسخ وزارت اطلاعات به استعلام در مورد معاونانش را به لاریجانی داد و گفت: حقیقتا ترسیدم چون مهر محرمانه خورده و مشمول مقررات خاصی است قرائت کنم که فردا بگویند وزیر علوم اسناد محرمانه را فاش کرد. این اظهارات وی موجب خنده همه نمایندگان شد.

- در ادامه نیز فرجی دانا مدارک دیگری را مانند نامه 184 تشکل دانشجویی در مورد حضور فتنه گران در وزارت علوم به لاریجانی ارائه داد.

- لاریجانی گفت: امروز صندوقچه اسرار آقای فرجی دانا شده ایم.

- لاریجانی خطاب به فرجی دانا گفت: از صبح تا به حال یک خروار نامه اینجا جمع شده است.

 

- وزیر علوم چندین بار از کلمه لکوموتیو پیشرفت استفاده کرد و گفت: البته آقای حداد اینجا هستند که ما باید به جای لکوموتیو بگوییم پیشرانه.

- فرجی دانا بسیار دیرهنگام اختیار عزل یا ادامه کار معاونان جنجالی خود را به لاریجانی سپرد و گفت: اختیار خودم در این سه مورد را به آقای لاریجانی می دهم،  ایشان حکم باشد، صحبت ایشان فصل الخطاب است و استعلام ها و عملکردهای آنها را به لاریجانی داد.

- در ادامه فرجی دانا صحبت در خصوص پرونده بورسیه ها را به بخش دوم سخنرانی اش در صحن موکول کرد.

- بیژن نوباوه در صحن علنی مجلس بخش هایی از برنامه بی بی سی را پخش کرد که در آن به ماجرای استیضاح وزیر علوم پرداخته و مجلس را زیر سوال برده بودند که لاریجانی از این کلیپ انتقاد کرد و گفت: یک رسانه مزخرفی حرف هایی در مورد اقلیت بودن مجلس و نظام امنیتی و سیاسی زده که بی ربط به این جلسه است، در مورد استیضاح صحبت کنید. نمایندگان نیز به این کلیپ نوباوه اعتراض کردند.

- پیر موذن نماینده حامی دولت از اظهارات نوباوه که سعی داشت وزارت علوم را مقصر فرار نخبگان از کشور جلوه دهد عصبانی شد و فریاد کشید که با وساطت نمایندگان آرام شده و به بیرون از مجلس هدایت شد.

- در ادامه جوی که فرجی دانا با حدود دو ساعت صحبت کردن در حمایت از خود در مجلس درست کرده بود، با اظهارات نادران مجددا تغییر کرد.

- نادران گفت: برخی گروه های سیاسی تندرو اصلاح طلب که در فتنه 88 دخیل بودند هدایت تشکل های دانشجویی را به دست گرفتند این اظهارات با حمایت قاطبه نمایندگان حاضر در مجلس همراه بود.

- علاوه بر این نادران اظهار داشت: اگر دانشگاه امروز ساکت است به این دلیل است که فتنه گران به راحتی جولان می دهند و حزب اللهی به خاطر مصالح نظام سکوت می کنند. این اظهارات وی نیز حمایت نمایندگان را در پی داشت.

- در پایان نادران کلیپی را در صحن علنی پخش کرد که در آن فرجی دانا در جمعی عنوان می کرد اگر من هم به نمایندگان به عنوان رانت امتیاز تاسیس دانشگاه را می دادم آنقدر با مجلس چالش نداشتم.

- نادران در جایگاه خود ایستاد تا فرجی دانا برای سخنرانی مجددا به جایگاه بازگردد و با وی مصافحه کرد.

- حدود ساعت 13 و پنج دقیقه بخش دوم دفاعیات فرجی دانا آغاز شد به نظر می رسید تعدادی از نمایندگان به دلیل تقارن زمان این سخنرانی با نماز ظهر به ادامه جلسه اعتراض داشتند که لاریجانی گفت اگر 20 دقیقه فرصت دهید از فضیلت نماز نمی گذرد.

- با پایان رای گیری و اعلام نتایج آن مشخص شد که روحانی باید بدنبال وزیر جدیدی برای وزارتخانه علوم باشد.

- حمید رسایی در پایان جلسه برگه ای را در دست گرفت که سوژه عکاسان شد و روی آن نوشته شده بود: دوپینگ لاریجانی اثر نکرد.

    
دلایل بحران آب در جنوب پایتخت / سدهای تهران فقط 40 روز دیگر آب دارد
یک عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه سوء مدیریت باعث بحران آب در جنوب تهران است نه بی آبی، گفت: جنوب تهران دو مشکل دارد یکی بی آبی ودیگری سوء مدیریت. بی توجهی برخی از مسئولان به ویژه سازمان آب تهران باعث شده تا یک جرعه آب گورا از گلوی مردم محله‌های جنوب شهر پایین نرود. محله‌هایی مانند محله خلیج فارس شمالی در منطقه 18 و همچنین بخشی از محله اسماعیل آباد منطقه 19 (علی آباد) از نعمت داشتن آب شرب پیوسته محروم هستند.
محسن پیرهادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گزارش هایی  که  شرکت آبفای تهران به تازگی ارائه کرده و نشان می دهد که ذخیره آبی سدهای لار و لتیان به مهرماه نیز نمی رسد گفت:  به عبارت ساده تر باید بیان کرد که تهرانی ها تنها تا 40 روز دیگر می توانند از آخرین ذخایر آب این سدها برای مصارف خود استفاده کنند. این هشدار جدی است و این بحران شهر تهران را در حالت اضطرار قرار داده است. اگر فکری به حال کم آبی تهران آن هم با جمعیت ساکن 10میلیون نفری نشود، معلوم نیست که باید شاهد چه پیش آمدی باشیم.
پیرهادی تاکید کرد: طبق گزارشی که شرکت آبفای تهران ارائه کرده است؛ ‌نيازآبي شهر تهران درسال 93،يك ميلياردو 35ميليون مترمكعب است. این در حالی است که هر سال مسئولان آبفای تهران باهمكاري آب منطقه اي از سدلار آب را به لتيان انتقال داده اند که البته امسال نیز با این مشکلات رو به رو هستند. ازابتداي سال تا امروز 26 ميليون مترمكعب كاهش برداشت آب از سدلتيان وجود داشته است. درحال حاضرحجم آب لتيان به 50 ميليون مترمكعب رسيده است. این در حالی است که تا امروز 375 ميليون مترمكعب آب در استان از ابتداي سال توليد شده است و كمترين برداشت آب ازسد لتيان بوده است. همچنين درحال حاضر سد لار 50 ميليون متر مكعب و سدلتيان 48 ميليون مترمكعب آب دارد.

بحران بی آبی شهریور ماه به سراغ تهرانی ها می‌آید

وی با بیان این که تهرانی ها در شهریور ماه با بحران کمبود آب روبه رو می شوند، گفت: بحران کمبود آب می تواند در شرایط کنونی از بحران هایی مانند سیل و زلزله مدیریت به مراتب سخت تری را داشته باشد. آب مایه حیات است و تحمل کم آبی برای شهر پر جمعیتی مانند تهران واقعا سخت و طاقت فرساست.

با کاهش فشار آب کمبود را مدیریت کرده اند

این عضو شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: تا امروز با کاهش فشار آب سعی شده است تا مشکل کم آبی در تهران کنترل شود اما با توجه به مصرف بالای سرانه آب در کشور و به ویژه در تهران و احتمال نبود بارش باران در فصل پاییز می توان به این مساله اشاره کرد که تهران تا شهریور ماه آب دارد و بعد از آن با بحران بزرگ بی آبی رو به رو می شود چرا که دیگر امکان برداشت آب از دو سد لار و لتیان وجود ندارد.

کدام پهنه های تهران بی آب ترند

پیرهادی با بیان این که نمی توان پهنه های بحران کم آبی را در تهران مشخص کرد اما به نظر می رسد که این بحران در پهنه غرب و جنوب غربی تهران بیشتر است، گفت: اگر پروژه بزرگ آبي منطقه بعثت تادو ماه آينده افتتاح شود،بار تصفيه خانه 3 و 4 جنوب شرقي تهران كمتر شده و می‌توان آب را به غرب تهران انتقال داد. اما باید به این مساله نیز اشاره کرد که شمال شرق تهران نیز با مشکل بزرگ کم آبی روبه رو خواهد شد.

صرفه جویی نکنیم جیره بندی آب داریم

این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر این که  یکی از مشکلات امسال در شهر تهران، کم‌آبی است تصریح کرد:  اگرصرفه‌ جویی 25 درصدی نداشته باشیم دچار جیره‌بندی آب و مشکلات خواهیم شد. همه باید دست به دست هم بدهیم تا از این بحران خارج شویم.

پیرهادی با اشاره به این که 3 ميليون و 800 هزار مشترك آب درتهران داریم گفت: از اين تعداد 400 هزار مشترك غير مسكوني و 3ميليون و 400 هزارمشترك مسكوني هستند. ازميان مشتركان مسكوني دوميليون و 700 هزارنفر زير 20ميليون مترمكعب یا همان حد استاندارد مصرف دارند این در حالی است که 700هزار نفر بيش از حد استاندارد و تا 42 درصد آب تهران را مصرف مي كنند.

کدام مناطق تهران بیشترین قطعی آب را دارند

وی با اشاره به مشکلات آبی شهروندان مناطق 18 و 19 تهران گفت: کم توجهی سازمانهای مسئول در قبال تامین آب در برخی از مناطق و محله های شهر تهران باعث شده تا شهروندان ساکن در این محله ها که عموما از اقشار کم درآمد و ضعیف هستند با مشکل مواجه باشند. نمونه آن نیز محله خلیج فارس شمالی در منطقه 18 تهران است که با مشکل قطع مکرر آب و برق دست به گریبان هستند.

این عضو شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: با پیگیریهایی که شورایاری محله خلیج فارس شمالی انجام داد در سال 88 وزارت راه و شهرسازی 12 هزار و 500 متر مربع زمین به سازمان آب و فاضلاب تهران در جنوب غرب تهران واگذار کرد. هرچند کاربری این زمین فضای سبز بود اما برای رفع مشکلات این محله به کاربری تأسیسات تغییر داده شد. در سال 89 زمان شهردار وقت آقای مداحی کلنگ این پروژه را به زمین زد. در طراحی اولیه مخزن آبی که قرار بود برای این محله ساخته شود 20 هزار  متر مکعب در نظر گرفته شد این در حالی است که تا الان که نزدیک به 5 سال می گذرد تنها 10 هزار متر مکعب از این مخزن ساخته شده است و برای مابقی آن باید تامین بودجه شود.

پیرهادی درباره دلیل بهره برداری نشدن از این مخزن آب گفت:  دلیل این عدم بهره برداری نیز نصب نشدن تأسیسات پمپاژ مورد نیاز در این مخزن بوده است. برای نصب تاسیسات دستگاه پمپاژ نیاز به 8.5میلیارد بودجه است که تاکنون تامین اعتبار نشده است. البته اکنون با یک پیمانکار قراردادی در حدود 2تا 3میلیارد تومان منعقد شده است تا تنها پمپاژ آب را از این مخزن انجام دهد که متاسفانه این قرارداد در شرایطی منعقد شده است که با توجه به مشکل قطعی برق در این محله باز هم مشکل حل نشده و آب قطع خواهد شد.

در حال حاضر آب این محله از طریق 8 تا 9 حلقه چاه به صورت مستقیم تامین می شود با راه اندازی مخزن آب 4،5 حلقه چاه نیاز شهروندان را برآورده خواهد کرد.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: در بخش علی آباد محله اسماعیل آباد منطقه 19 نیز حدود 30خانوار و 300 واحد تولیدی وجود دارد که بدون آب شرب هستند. البته خود اهالی چند حلقه چاه برای تامین آب محله خود ایجاد کرده اند اما همچنان کم آبی در این محله نیز بیداد می کند. از طرفی وضعیت بهداشتی آب چاه های مورد استفاده با توجه به وجود چاههای فاضلاب نگران کننده است .

مشکل پرتی آب را حاکمیتی حل کنیم

پیرهادی با بیان این که 30 درصد شبکه آب رسانی پایتخت فرسوده است، گفت: مشکل فرسودگی شبکه آب رسانی پایتخت را می توان حاکمیتی حل کرد و دولت، مجلس و شهرداری با کمک هم تجهیزات آب رسانی را نوسازی کنند.

    
نقض حقوق بشر در «فرگوسن» را محکوم کنید!
نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس با هشدار نسبت به عقب ماندن از دیگر کشورها در اعلام موضع نسبت به نقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در «فرگوسن» را محکوم کنید! در فرگوسن امریکا ابراز امیدواری کرد در فرصت باقی‌مانده و در اسرع وقت شاهد موضع‌گیری مناسب دستگاه دیپلماسی کشور باشیم.
به گزارش عرش نیوز، ابراهیم نکو، نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی در مورد لزوم موضع‌گیری وزارت امور خارجه در قبال نقض حقوق بشر در شهر فرگوسن آمریکا گفت: ما که در طول عمر جمهوری اسلامی همواره از حقوق ملتها دفاع کرده‌ایم نباید در برابر این نقض آشکار حقوق بشر بی‌تفاوت باشیم.
وی با ابراز تأسف از سستی صورت‌گرفته در برابر تحولات فرگوسن گفت: وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور باید در حمایت از حقوق معترضان فرگوسن مواضع شفاف گرفته و سرکوب اعتراضات توسط پلیس و جنایات حاکمان آمریکا را محکوم کنند.
نکو با هشدار نسبت به عقب ماندن از دیگر کشورها در اعلام موضع نسبت به نقض حقوق بشر در فرگوسن امریکا ابراز امیدواری کرد در فرصت باقی‌مانده و در اسرع وقت شاهد موضع‌گیری مناسب دستگاه دیپلماسی کشور باشیم.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به اینکه اعضای فراکسیون اعتدال مجلس، عملکرد وزیر علوم تحقیقات و فناوری را بی‌نقص نمی‌دانند، گفت: ‌البته ما این نقائص را در حد استیضاح نمی‌دانیم و معتقدیم می‌شد اختلاف‌نظرها را در نشستی دوستانه پیگیری کرد.
نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس انجام استیضاح را به ضرر دولت و مجلس برشمرد و گفت: اختلافات جزئی نباید به صورت حاد مطرح شود تا نمونه‌های تأسف‌برانگیزی همچون پخش شب‌نامه علیه رئیس‌جمهور در صحن مجلس رخ دهد که کلیت نظام را زیر سؤال می‌برد.
وی پخش نامه علیه مدرک تحصیلی رئیس‌جمهور را به دور از اخلاق نمایندگی و استیضاح وزیر علوم در شرایط کنونی را موجب گرفته شدن وقت از مجلس برشمرد و ابراز امیدواری کرد در فرصت باقی مانده تا استیضاح با برگزاری نشستی مشترک میان وزیر و استیضاح‌کنندگان اختلاف‌ها برطرف شود.
نکو تصریح کرد: اگر استیضاح رأی هم بیاورد، وزیر بعدی نمی‌تواند درخواست‌های نمایندگان را به صورت عجولانه جامه عمل بپوشاند.

    
همزمان با هفته دولت؛ افتتاح 37 پروژه عمرانی در بهارستان
فرماندار بهارستان گفت: در هفته دولت 37 پروژه عمرانی در شهرستان بهارستان افتتاح می‌شود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری، دکتر سعید ناجی در جلسه ستاد گرامیداشت هفته دولت شهرستان بهارستان، هفته دولت را یادآور ایثارگری و اخلاص شهیدان رجایی و باهنر دانست و اظهار داشت: هفته دولت بهترین فرصت برای به تصویر کشیدن خدمات دولت است.
وی با بیان اینکه برنامه‌های هفته دولت امسال باید با شکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار شود، بیان داشت: بر اساس سیاست دولت جدید که به اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام تاکید در شهرستان بهارستان و پروژه جدیدی تعریف نکردیم و به اتمام پروژه های موجود پرداخته شد.
ناجی تاکید کرد: همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان موظف هستند با اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی در نکوداشت هفته دولت و تبیین سیاست‌ها و اقدامات دولت در شهرستان اهتمام کافی داشته باشند.
فرماندار بهارستان از افتتاح بیش از 37 پروژه عمرانی و زیربنایی در این شهرستان در هفته دولت خبر داد و بیان داشت: 96 پروژه تملک و دارایی شهرستان با اعتباری بالغ بر 208 میلیارد و 624 میلیون ریال در شهرستان بهارستان در دست اقدام است.
دکتر ناجی اهمّ پروژه های قابل افتتاح شهرستان بهارستان در هفته دولت را آبرسانی روستای ریه و امامزاده باقر(ع)، اصلاح شبکه‌های آبرسانی، بهره‌برداری از جایگاه سوخت CNG واقع در سه راهی آدران، ساماندهی رودخانه شادچای و سیاب و بهره‌برداری از سایر پروژه های زیربنایی و عمرانی از جمله آسفالت معابر، احداث میادین و خیابان‌های جدید اعلام کرد.
وی افزود: اصلاح شبکه آب شهرهای گلستان، نسیم شهر و صالحیه، همچنین ساخت کتابخانه، آتش نشانی، احداث میدان و خیابان 30 متری و اجرای فاز یک حاشیه سیاب در شهر صالحیه اعتباری بالغ بر 72 میلیارد و پانصد میلیون ریال در هفته دولت در شهرستان بهارستان کلنگ زنی می شود.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در شهرستان بهارستان تصریح کرد: در هفته دولت برنامه‌هایی از قبیل افتتاح پروژه‌ها، تبلیغات محیطی، دیدار با خانواده شهدا، گلباران مزار شهدا، برگزاری مسابقات ورزشی، برگزاری نمایشگاه دستاوردهای یکساله دولت در شهرستان، برگزاری مراسم روز کارمند و تجلیل از کارمندان نمونه اجرا می‌شود.
دکتر ناجی در پایان از دیدار مردمی فرماندار و مدیران شهرستان در مصلاهای نماز جمعه گلستان و نسیم شهر و مساجد شهرهای گلستان، نسیم‌شهر و صالحیه در هفته دولت خبر داد و تصریح کرد: این نشست به منظور ارائه گزارش خدمات صورت پذیرفته و رفع مشکلات مردم برگزار می‌شود.

    
نگاهی به ابعاد برگزاری اولین جشنواره مطبوعات در بهارستان/ غیررسانه ای ها تلنگر خوردند
بهارستان - خبرگزاری مهر: با ابتکار فرمانداری بهارستان مراسم روز خبرنگار امسال در بهارستان متفاوت با سالهای گذشته در قالب جشنواره مطبوعات و با هدف محک زدن افراد حرفه ای در حوزه رسانه برگزار شد که قابل تقدیر است.
به گزارش خبرنگار مهر، امسال حال و هوای روز خبرنگار در شهرستان بهارستان بسیار متفاوت با سالهای گذشته بود. برای اولین بار، نخستین جشنواره مطبوعات و رسانه در حالی کار خود را آغاز کرد که قبل از فرا رسیدن 17 مرداد از سوی روابط عمومی فرمانداری شهرستان به تمامی خبرنگاران مطبوعات، خبرگزاری ها و حتی پایگاه های خبری شهرستان فراخوان ارسال و از تمامی آنها دعوت شد تا در این جشنواره شرکت کنند.
در واقع برگزاری این جشنواره اولین تجربه شهرستان بهارستان با هدف آسیب شناسی در حوزه رسانه ها بود که به بهترین نحو ممکن و با حضور حداکثری خبرنگاران و اهالی رسانه ها و استقبال آنها برگزار شد.
قبل از برگزاری این جشنواره از خبرنگاران خواسته شد تا آثار خود را در هر رسانه اعم از خبرگزاری و روزنامه به دبیرخانه این جشنواره در محل فرمانداری شهرستان ارسال کنند که در مدت زمان کوتاهی تا برگزاری جشنواره همه خبرنگاران توانستند آثار خود را گردآوری و به فرمانداری ارائه دهند.
در ادامه اعضای هیئت داوران که جزو اساتید برجسته دانشگاهی بودند، برای ارزیابی کیفیت آثار ارسالی وارد عمل شدند و توانستند پنج هزار آثار ارسالی در بخشهای گزارش، خبر، عکس و تیتر، یاداشت و ... مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و نفرات برتر این دوره از جشنواره را اعلام کنند.
حضور پر رنگ مسئولان استانی و شهرستانی در جشنواره مطبوعات
در این زمینه فرماندار بهارستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار خرسندی از برگزاری موفقیت آمیز نخستین جشنواره مطبوعات و رسانه اظهار داشت: یکی از اهداف کلی در جهت برگزاری نخستین جشنواره در واقع تخصصی تر کردن امور رسانه در شهرستان همزمان با فرا رسیدن روز خبرنگار بود که به بهترین نحو ممکن برگزار شد.
سعید ناجی افزود: برای برگزاری این مراسم همه پای کار  آمدند و در جلسه ای مقرر شد به منظور ارتقای فرهنگ عمومی، اطلاع رسانی صحیح و تعامل بهتر اصحاب رسانه با ادارات و روابط عمومی ها، نخستین جشنواره مطبوعات و رسانه های شهرستان با بررسی آثار برتر ارسالی خبرنگاران برگزار شود.
جشنواره مطبوعات بهترین فرصت برای شناسایی نقاط ضعف و قوت
وی ضمن قدردانی از متولیان برگزاری این جشنواره عنوان کرد: خبرنگاران می توانند با انتشار آثار ارزنده خود در افکار عمومی و تحلیل نقاط ضعف و قدرت به دور از هرگونه وابستگی جناحی، زمینه رشد و توسعه در تمام امور اجتماعی فرهنگی در هر منطقه و حتی کشور را فراهم می آورند.
این مسئول عنوان کرد: یکی از اهداف اصلی این جشنواره که به اصحاب رسانه اعلام شد، این بود که خبرنگاران باید انصاف به خرج دهند و با پرهیز از افراط گرایی، تمام تلاش خود را به کار گیرند تا با نقد سازنده موجب رشد و تعالی کشور شوند.
وی همچنین یادآور شد: خبرنگاران باید در تمام سطوح مختلف جامعه و شهرستان حضور فعالی داشته باشند و همراه مسئولان با حضور در لایه های عمومی اجتماع به دور از هرگونه تبعیض، با رعایت انصاف و قانون‌مداری به انعکاس واقعیتها بپردازند تا بتوانند در برقراری عدالت و اعتدال گرایی حرکت موثری در سطح جامعه داشته باشند.
ناجی، برگزاری نخستین جشنواره مطبوعات و رسانه را یک فرصت ارزشمند برای صاحبان مطبوعات دانست و گفت: در این جشنواره برای اولین بار در این شهرستان برگزار شد و هیئت داوران از استاتید برجسته دانشگاهی بودند که با تمام توان كوشيده تا در كمال بي طرفي و تنها با رعايت معيارهاي علمي و حرفه اي، آثار برجسته را برگزيند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: معرفي آثار برتر به معناي ناديده گرفتن اعتبار و ارزش ساير آثار نيست بلکه با این هدف عملکرد افراد فعال و غیرفعال مورد ارزیابی قرار گرفت.
ناجی با بیان اینکه رسانه‌ها، نفوذ قابل توجهی در میان مردم دارند، گفت: رسانه‌ها با اطلاع رسانی مناسب خود می توانند در حرکت کشور به سوی عدالت و اعتدال گرایی کمک کنند و در این راه چشم بینای مسئولان و زبان گویای مردم هستند.
شبکه های اجتماعی؛ هم فرصت هم تهدید
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استاندار تهران نیز در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر با طرح این سوال که حضور کاربران در شبکه های اجتماعی فرصت تلقی می شود یا تهدید، اظهار داشت: با نگاهی به مقوله رسانه و ابزارهای اطلاعاتی می توان گفت که شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک تیغ دو لبه هستند که هم می توان از آنها به عنوان ابزاری مثبت و هم به عنوان ابزار جنگ نرم یاد کرد.
مهدوی شاهرودی افزود: در دوران گذشته، افراد برای کسب اطلاعات باید به اقصی نقاط عالم سفر می کردند تا با حضور در کتابخانه ها و تحمل رنج های فراوان به موضوعات مورد نظر خود دست یابند اما هم اکنون با چند کلیک می توان به جدیدترین اطلاعات دست یافت.
مشاور استاندار در امور فرهنگی و مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران شاخص ترین ویژگی دوره حاضر را اطلاعات و ارتباطات دانست و گفت: شمول و گستردگی اطلاعات و ارتباطات به عنوان یک خصیصه اصلی دوران حاضر تلقی می شود.
شاهرودی، برگزاری نخستین جشنواره مطبوعات و رسانه را کار بسیار شایسته ای یاد کرد و افزود: معمولا جشنواره ها می تواند بهترین مکان برای ارزیابی فعالین عرصه خبر باشد و این اقدام در شهرستان بهارستان بسیار مبارک بود که توانست خروجی قابل قبولی داشته باشد.
لازم به ذکر است که بیش از پنج هزار اثر خبرنگاران در جشنواره شرکت داده شد، آثار دریافتی توسط هیئت داوران با حضور سه تن از اساتید حوزه ارتباطات و خبر از دانشگاه های علامه طباطبایی و آزاد اسلامی تهران در رشته های تیتر، خبر، یادداشت، گزارش، مصاحبه، عکس خبری و رسانه ملی مورد بررسی قرار گرفت.
در بخش گزارش رتبه اول از آن ذبیح الله اصغری خبرنگار خبرگزاری مهر در بهارستان شد همچنین در بخش خبر رتبه اول را محمدرضا عباسی خبرنگار خبرگزاری فارس رتبه دوم را مالک عزتی سرپرست روزنامه کار و کارگر در بهارستان کسب کردند و رتبه سوم به صورت مشترک به محمد گل محمدی خبرنگار خبرگزاری پانا و حسین قربانی خبرنگار پایگاه خبری بهارستانه اختصاص یافت.
در بخش تیتر رتبه اول هادی بیگدلی، سرپرست روزنامه اعتماد و نشریه سایه تهران ویژه بهارستان، رتبه دوم فریبا میرزایی، سرپرست روزنامه عصر آزادی و رتبه سوم را به صورت مشترک عزیز نظری، سرپرست روزنامه افکار در بهارستان و علیرضا قیدر سرپرست نمایندگی روزنامه جهان صنعت و عصر رسانه کسب کردند.
در بخش یادداشت رتبه اول محسن سلگی، سردبیر پیام گلستان تنها نشریه رسمی بهارستان، رتبه دوم تقی سالک خبرنگار پایگاه خبری نسیم شهرنیوز و رتبه سوم را کمیل صادق، نماینده روزنامه ایران ویژه غرب استان تهران کسب کردند.
در بخش عکاسی خبری رتبه اول را غلامرضا امان الله، عکاس خبری و رتبه دوم را خلیل شیدایی سرپرست ویژه نامه آسمان دوستی کسب کرد، در بخش مصاحبه سهیل سعادتمندی دبیر ویژه نامه خبر ورزشی در بهارستان رتبه اول را از آن خود کرد.

    
فرصت‌ها و توانمندی‌های بهارستان از طریق برنامه تلویزیونی سلام تهران معرفی می‌شود
فرماندار بهارستان از معرفی فرصت‌ها و توانمندی‌های شهرستان بهارستان از طریق برنامه تلویزیونی سلام تهران شبکه 5 خبر داد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری، دکتر ناجی فرماندار بهارستان با اعلام این خبر گفت: جلسات متعددی با حضور تهیه کننده برنامه تلویزیونی سلام تهران و کارگروه‌های مرتبط با حضور معاونین، بخشداران، برخی از رؤسای دستگاه‌های مرتبط، نخبگان و ورزشکاران، هیئت رئیسه شورای هماهنگی روابط عمومی ادارات و کارشناسان به منظور شناسایی، معرفی نخبگان، فرصت‌ها و توانمندی‌های شهرستان و تبیین برنامه ها، نحوه برگزاری پیاده‌روی خانوادگی و اهداف جشن سلام تهران در ایجاد نشاط و امید در مردم برگزار شد.
وی افزود: چهارمین برنامه و جشن تلویزیونی سلام تهران با هماهنگی اداره کل روابط عمومی استانداری تهران، مدیریت شبکه 5 و فرمانداری بهارستان تولید می گردد و از روز شنبه مورخ 1 شهریور تا پنج‌شنبه 5 شهریور همزمان با هفته گرامیداشت هفته دولت هر روزه از ساعت 7 الی 9 صبح در شبکه 5 پخش می گردد.
بر اساس این گزارش اختتامیه این برنامه روز پنج‌شنبه 6 مرداد همراه با همایش پیاده‌روی خانوادگی با هدف افزایش شور و نشاط اجتماعی با حضور عموم شهروندان، مسئولین، ورزشکاران و نخبگان برگزار می گردد.
جلسه هماهنگی برنامه جشن سلام تهران با حضور فرماندار، شورای معاونین و تهیه‌کننده برنامه
جلسه هماهنگی برنامه جشن سلام تهران با حضور فرماندار، شورای معاونین و کارگروه‌های مرتبط
جلسه هماهنگی برنامه جشن سلام تهران با حضور کارگروه‌های مرتبط و برخی از اعضای شورای اداری بهارستان
جلسه هماهنگی برنامه جشن سلام تهران با حضور هیئت رئیسه شورای هماهنگی روابط عمومی ادارات شهرستان بهارستان

    
برگزاری ملاقات مردمی شهردار با شهروندان گلستانی
ملاقات مردمی شهردار گلستان صبح روز سه شنبه و با همراهی معاونین و مدیران واحدها در محل سالن کنفرانس شهرداری برگزار شد
به گزارش روابط عمومی شهرداری گلستان، ملاقات عمومی مهندس نعمت زاده شهردار گلستان با حضور و همراهی معاونین و مدیران واحدها و با حضور جمعی از شهروندان در سالن کنفرانس شهرداری برگزار شد.
نعمت زاده ضمن تاکید بر رسیدگی به امور و نیازهای مردم در شهرداری گفت: توجه به امور جاری مردم که مرتبط با شهرداری گلستان است از وظایف بدنه کارشناسی شهرداری است و تمامی مدیران و کارشناسان شهرداری در طی انجام کارها دائماً در حال رسیدگی به امور مردم هستند و به ضرورت و نیاز امور جاری مردم که در حدود اختیارات شهرداری است توسط همکاران پس از دسته بندی و تعیین وقت، توسط شهردار در چنین جلساتی با همراهی معاونین و مدیران واحدها و شهرداران نواحی رسیدگی و رفع خواهد شد.
همچنین محمدرضا علی مددزاده مدیر روابط عمومی شهرداری در این باره افزود: ویژگی این نوع ملاقات مردمی شهردار گلستان در دوره جدید عدم ضایع شدن حق و وقت مردم در حین رسیدگی به مشکلات آنهاست چرا که مشکلات توسط کارشناسان روابط عمومی و حوزه های شهرسازی و اداری و مالی قبل از حضور شهردار رسیدگی و به مسيولین مربوطه برای تهیه گزارش ارجاع می شود تا شهردار محترم برای تصمیم گیری تمام جوانب را مدنظر داشته باشد.
وی افزود: طبق تاکید شهردار گلستان باید از صدور دستوراتی که قابلیت اجرایی ندارد پرهیز کرد در نتیجه آن دسته از مشکلاتی را که در حوزه وطایف شهردار و شهرداری می باشد بررسی کرده و دستورات لازم توسط مهندس نعمت زاده صادر می شود. همچنین افراد طبق وقتهای تعیین شده قبلی به دور از هر تنش و اتلاف وقتی در محل ملاقات حاضر می شوند و به امورشان رسیدگی می گردد.

    
کشورهای اروپایی و آسیایی ، مشتری کاشی های شیشه ای ساخت هنرمندان رباط  کریمی
هنرمندان شهرستان رباط کریم با روی آوردن به ساخت کاشی های شیشه ای علاوه بر درآمد زایی ، فرصت دوباره ای برای بالندگی صنایع دستی ایران فراهم کردند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان رباط کریم ، در شهرستان رباط کریم 4 کارگاه ساخت کاشی و بلوک های شیشه ای فعال است که در این کارگاه ها بیش از 100 نفر از هنرمندان رباط کریمی کار می کنند.
فرزاد سلیمانی مالک یکی از این کارگاهها گفت: 10 سال است که ساخت کاشی های شیشه ای را آغاز کرده و در این مدت توانسته است تنوع و کیفیت زیادی به تولیدات خود بدهد.
وی افزود: بازار این کاشی ها آن قدر خوب است که و همواره با انبوه مشتری مواجه است.
 یوسف ولی زاده صادر کننده این نوع کاشی ها به خارج از کشور می گوید: کشورهای زیادی خواهان این نوع کاشی ها هستند. وی افزود: تولیدات کاشی های شیشه ای رباط کریم به بیشتر کشورهای همسایه و نیز کشورهای اروپایی و و شرق آسیا همچون مالزی و هنگ کنگ صادر می شود.
محسن قلعه ای طراح این کاشی ها معتقد است تاکنون هیچ کشوری نتوانسته است ساخت این نوع کاشی ها را تقلید کند. سازندگان کاشی های شیشه ای رباط کریم می گویند چنانچه مشکلات فراروی این صنعت رفع شود این صنعت می تواند آینده درخشانی در میان محصولات غیرنفتی داشته باشد