X
تبلیغات
 

تعریض محور رباط کریم - حسن آباد خدمت ماندگار دولت یازدهم است
- مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: : افتتاح فاز اول و دوم بهسازی آسفالت و تعریض محور رباط کریم - حسن آباد و اتصال آن به جاده قم- گرمسار یکی از خدمات بزرگ و ماندگار دولت تدبیر امید بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ظهر امروز و با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حسین طلا نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، سید حسین هاشمی استاندار تهران، هدایت الله جمالی پور معاون استاندار و فرماندار ویژه ری، مسئولان وزرات راه و شهرسازی، آیین افتتاح فاز اول و دوم بهسازی آسفالت و تعریض محور رباط کریم - حسن آباد برگزار شد.

تعریض محور رباط کریم - حسن آباد به دلیل حجم بالای ترددهای جاده ای از دوسال پیش در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی استان تهران قرار گرفت و امروز با حضور مسئولان کشوری و استانی با سرمایه گذاری 25 میلیارد تومانی آماده افتتاح و بهره برداری شد.

فریبرز واحدی در آیین افتتاح فاز اول و دوم بهسازی آسفالت و تعریض محور رباط کریم - حسن آباد با اشاره به اهمیت این پروژه اظهار داشت:  افتتاح فاز اول و دوم بهسازی آسفالت و تعریض محور رباط کریم - حسن آباد و اتصال آن به جاده قم- گرمسار یکی از خدمات بزرگ و ماندگار دولت تدبیر  امید بوده است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران افزود: این محور یکی از محورهای پرتردد بود که با توجه به عرض کم و تردد بالای خودروها، مشکلات متعددی را برای رانندگان پدید می آورد و منجر به تصادفات مختلف شد اما امروز با تعریض این محور خدمت بزرگی از سوی دولت یازدهم انجام گرفت.

کاهش 50 درصدی تصادفات جاده ای استان تهران در سه سال گذشته

وی ادامه داد: افتتاح فاز اول و دوم بهسازی آسفالت و تعریض محور رباط کریم - حسن آباد به طول 20 کیلومتر و با سرمایه گذاری  بالغ بر 25 میلیارد تومانی آماده ودر اختیار رانندگان و هموطنان عزیز قرار گرفت که قطعا موجب تسهیل در عبور و مرور خواهد شد.

واحدی با برشمردن مزایای این پروژه اضافه کرد: افزایش محور، دسترسی مناسب و ایمن ترانزیت عبوری و کاهش تصادفات جاده ای از جمله اهدافی بود که با تعریض محور رباط کریم - حسن آباد به آن دست خواهیم یافت.

این مسئول با اشاره به برنامه های اداره کل راه و شهرسازی استان تهران برای جذب سرمایه گذاران برا تکمیل پروژه های جاده ای تأکید کرد: اداره کل راه و شهرسازی تلاش دارد تا از ظرفیت سرمایه گذاران در بخش جاده ای استفاده کند و بهسازی و احداث راه های مناسب سبب شده تا در طول سه سال گذشته حجم تصادفات جاده ای بیش از 50 درصد کاهش یابد.

    

شهرستانهای استان تهران با مشکلات پیچیده عمرانی مواجه است

بهارستان - وزیر راه و شهرسازی گفت: در شهرستانها و مناطق مهاجرنشین استان تهران با معضلات و مشکلاتی در حوزه عمرانی مواجهیم که متاسفانه بیشترین تبعات آن نیز متوجه اقشار ضعیف جامعه است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس آخوندی بعدازظهر پنجشنبه در جریان سفر به بهارستان به همراه نماینده مردم بهارستان و رباط کریم در مجلس از پروژه های عمرانی این شهرستان بازدید به عمل آورد، هدف از این سفر بررسی موانع و مشکلات احتمالی و رفع آنها به منظور تسریع در تکمیل و بهره برداری از پروژه های بود.

تسریع در  تکمیل و بهره برداری از اولین بیمارستان بهارستان که نبود آن تاکنون تبعات و خسارات فراوانی را متوجه مردم این منطقه ساخته از مهمترین مطالبات مردم این شهرستان است که آقای وزیر در بدو ورود به سراغ ساختمان در حال احداث آن رفت و از نزدیک در جریان روند پیشرفت فیزیکی و نحوه تکمیل قرار گرفت.

 نوید وزیر راه و شهرسازی برای بهره برداری از تنها بیمارستان بهارستان

وزیر راه و شهرسازی با ذکر این نکته که در مناطق مهاجر نشین استان تهران با معضلات و مشکلاتی مواجهیم که متاسفانه بیشترین تبعات آن نیز متوجه اقشار ضعیف جامعه است، اظهار داشت: بیمارستان امام حسین(ع) بهارستان با اعتبارات ملی از سوی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و توسط پیمانکاران وزارت راه و شهرسازی در حال ساخت و تکمیل است که با تامین اعتبارات لازم و رفع مشکلات آن به زودی مردم منطقه شاهد افتتاح و بهره‌برداری از آن خواهند بود.

آخوندی تاکید کرد: تمام تلاش پیمانکاران بیمارستان بر این است تا با تحویل و بهره برداری این مرکز بهداشتی تا پیش از خرداد سال 94، آماده بهره برداری و تحویل مردم شود.

این مسئول با اشاره به برخی مشکلات شهرستانهای حاشیه پایتخت گفت: در نقاط جنوب غرب استان تهران با یک پدیده بسیار پیچیده و سخت مواجه هستیم که برغم تراکم جمعیتی بالا از کمترین امکانات رفاهی، درمانی، بهداشتی و خدماتی برخوردار هستند لذا ما تلاش داریم نسبت به شهرستانهای اسلامشهر، بهارستان و رباط‌کریم توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

وی از اعضای شوراهای اسلامی شهر و شهرداران خواست در این حوزه که می توانند نقش اثر گذاری داشته باشند با تدبیر وارد شوند و افزود: باید با کمک شورای شهرها و شهرداریهای این مناطق نسبت به ارتقای سطح خدمات شهری تلاش کنیم، نمی‌شود مانند سایر شهرهای کشور به این منطقه نگاه کرد چراکه باید برای بهبود این چنین بافت‌های ناکارآمد شهری اقدامات ویژه‌ای صورت گیرد.

جاده ساوه به طول 5 کیلومتر ترمیم و بازسازی می شود

وزیر راه و شهرسازی در جریان این سفر ضمن بازدید از معابر شهری بهارستان، وضعیت جاده و  راه های پرتردد این شهرستان را در شان مردم ندانست و تاکید کرد: برای رفع معضلات جاده ای منطقه، وزارت راه و شهرسازی  اصلاح و بازسازی پنج کیلومتر از این نقاط را متعهد می شود.

آخوندی متذکر شد: با تهیه طرح ویژه از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان تهران به زودی عملیات ترمیم و روش آسفالت محور جاده ساوه در شهرستان بهارستان عملیاتی خواهد شد تا وضعیت نابسامان این مسیر بهبود یابد.

این مسئول همچنین از طرح ضرب الاجلی در بزرگراه های ارتباطی بین جاده ای بهارستان و شهرستانهای همجوار خبر داد و افزود: با توجه به امکانات زیربنایی در خط راه‌آهن قدیم تهران - پرند و تهران – قم به منظور برون رفت از برخی مشکلات جاده ای به زودی طرح‌های ضرب‌الاجلی به اجرا در خواهد آمد.

عوارضی دوم اتوبان تهران - ساوه حذف می شود

حذف عوارضی دوم اتوبان تهران - ساوه  از دیگر خواسته های مسئولین شهرستان بود که با قول مساعد وزیر راه و شهرسازی مواجه شد و وی گفت: برای  برچیده شدن این عوارضی در اولین فرصت کمیته‌ای کارشناسی تشکیل خواهد شد تا مقدمات اصولی این پروسه طی شود.

همچنین نماینده مردم شهرستانهای رباط کریم و بهارستان پیگیری مطالبات بحق و قانونی مردم را وظیفه و افتخاری بزرگ برای مسئولین برشمرد و اظهار داشت: بهارستان با 700 هزار جمعیت همچون دیگر شهرستانهای استان در سایه محرومیت پایتخت قرار گرفته و با معغلات  پیچیده ای دست و پنجه نرم می کند که رفع این معضلات و افزایش رفاه مردم نگاه ویژه مسئولین استانی و کشوری را می طلبد.

ابراهیم نکو ضمن ارائه گزارشی از وضعیت منطقه افزود: این شهرستان متراکم ترین شهرستان کشور است که در هر کیلومتر مربع آن هفت هزار و  818 نفر ساکن هستند لذا با توجه به شتاب رشد جمعیت در این منطقه، متاسفانه رشد زیرساخت ها متناسب نبوده و شاهد فقر جدی و آشکار در زیرساخت های منطقه هستیم.

بیمارستان امام حسین (ع) بهارستان تا سوم خرداد به بهره برداری میرسد

در ادامه فرماندار بهارستان نیز با اشاره به فقر امکانات رفاهی و خدماتی و درمانی در شهرستان عنوان کرد:  متاسفانه بهارستان با این حجم جمعیت فاقد حتی یک تخت بیمارستانی و اورژانسی است که در جریان  سفر اخیر  وزیر بهداشت و درمان به منطقه مقرر شد در صورت تکمیل ساختمان بیمارستان امام حسین (ع) این وزارتخانه نیز نسبت به تامین تجهیزات مورد نیاز آن اقدام کرده و تا تاریخ سوم خرداد ماه 94 این مرکز مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار گیرد.

بیژن سلیمان پور راکد ماندن عملیات احداث کمربندی جنوبی شهرستان، جمع‌آوری عوارضی ابتدای آزاد راه تهران - ساوه، احداث رمپ و لوپ و راه دسترسی به آزاد راه تهران - ساوه در بهارستان و ترمیم آسفالت این جاده را از مهمترین مطالبات مردم این منطقه برشمرد که دولت باید نسبت به انجام آنها توجه ویژه‌ای داشته باشد.

    
6هزارسال تمدن در رباط کریم/ گذرگاه مسافران ابریشم همچنان پابرجاست
رباط کریم - رباط کریم از جمله مناطقی است که از پیشینه تاریخی چندین هزار ساله برخوردار است، کشف آثار باستانی سال ۶۹ و اواخر ۷۳ در حوالی این شهرستان مؤید این است که منطقه قدمتی شش هزار ساله دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، میراث فرهنگی احیاگر تمدن و هویت هر جامعه ای است تا نسل کنونی بتواند از نحوه زندگی گذشتگان و نیاکان خود، کیفیت زندگی، آداب و رسوم، عقاید، ارزش‌ها، هنجارها و... اطلاع یابد، در واقع فرهنگ هر جامعه‌ای در میراث فرهنگی آن نهفته است و یکی از راه های گسترش و توسعه فرهنگی در جوامع امروزی، شناخت میراث فرهنگی و ارزش های بومی و محلی آن جامعه به شمار می رود.

شهرستان رباط کریم واقع در غرب استان تهران از جمله مناطقی است که از پیشینه تاریخی و قدمتی چندین هزار ساله برخوردار است بطوریکه این شهرستان در  هزاران سال قبل از مراکز مهم تمدن و زندگی بشر محسوب می شده است، کشف آثار باستانی  در سال ۶۹ و اواخرسال ۷۳ در حوالی رباط کریم موید این مدعا است.

یکی از این آثار باستانی کاروانسرای حاج کمال است که در در سال ۱۲۴۵ قمری در زمان پادشاهی فتحعلی شاه قاجار بنا شد این مکان تاریخی بدلیل قرارگیری در مسیر جاده ابرایشم پذیرای مسافران خسته این جاده مشهور و پر تردد بود.

کاروانسرای رباط کریم دارای دو کتیبه است که روی یکی از آنها تاریخ ۱۲۴۰ قمری و نام بانی "آقا کمال" حک شده است ،این کاروانسرا جزو معدود مراکز تاریخی است که در اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به ثبت رسیده است.

وجود آثارباستانی با قدمتی شش هزار ساله در رباط کریم

در این زمینه نماینده مردم  شهرستانهای رباط کریم و بهارستان در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تاکید بر ضرورت حفظ و پاسداشت آثار تاریخی اظهار داشت: میراث فرهنگی در نقش یک عامل هویت‌ساز بیانگر چیستی و کیستی یک جامعه یا یک شهر و روستا است و به همین دلیل میرات قرهنگی زنده خواهد ماند زیرا با زندگی مردم عجین می‌شود.

ابراهیم نکو گفت: وجود آثار متعدد باستانی و تاریخی در شهرستان رباط کریم به عنوان پتانسیلی ارزشمند جهت معرفی هرچه بهتر این منطقه به ویژه در حوزه جذب توریست و جهانگردان محسوب می شود که باید از این ظرفیت به نحو مطلوبی بهره برد.

وی با اشاره به مدفون شدن دو ناحیه باستانی در منطقه ای بنام چاله بازارک یادآور شد: منطقه باستانی موسوم به چاله بازارک  خود گویای استمرار حیات و تمدن بشر در این منطقه است، همچنین وجود تپه های متعدد در آلارد و پرندک  که قدمت آنها به هزاره چهارم قبل از میلاد بازمی گردد نشانگر وجود تمدن بشری در این مناطق است.

این مسئول یادآور شد: کارشناسان و صاحب نظران  میراث فرهنگی معتقدند که رباط کریم هزاران سال پیش از مراکز مهم تمدن بشر بوده است و در این باره آثار متعددی در  سال ۶۹ و اواخر ۷۳ توسط کاوش های علمی باستان شناسان کشف شده که از تمدن بشری این منطقه از ۶ هزار سال پیش تا دوران قاجار حکایت می کند.

رباط کریم می تواند افق روشنی در حوزه بین الملل برای منطقه ترسیم کند

نکو با اعلام اینکه مهمترین بخش در میراث فرهنگی هویت بخشی آن به شمار می رود گفت: در فرآیند جهانی شدن تعامل بین كشورها رو به فزونی است و ارتباطات در سطح وسیع تر شكل می گیرد لذا تمام جوانب تاریخ گذشته و زمان حال ملتها در معرض نظارت عموم مردم جهان قرار می گیرد.

وی افزود: از آنجاکه این کاروانسرا اثری بسیار ارزشمند در شهرستان است، می تواند افق روشنی در حوزه بین الملل برای منطقه ترسیم کند.

در این راستا شهردار رباط کریم نیز در گفتگو با خبرنگار مهر وجود کاروانسرای با ارزش تاریخی حاج کمال را ظرفیت بسیار مهمی جهت رشد و توسعه این شهرستان دانست و عنوان کرد: هویت و اصالت هر منطقه با رسوم، فرهنگ و زبان و ریشه تاریخی آن منطقه رابطه مستقیم دارد و می توان گفت نخستین نشانه هویتی هر شهر وجود آثار تاریخی بجا مانده از ساکنین منطقه است.

مسعود مختاری ضمن تقدیر از تلاشهایی که برای حفظ این بنای تاریخی و ارزشمند صورت گرفته است ادامه داد: شهرداری رباط کریم آمادگی دارد جهت آزاد سازی حریم این بنا با سازمان میراث فرهنگی همکاری کند.

موزه مردم شناسی در کاروانسرای حاج کمال راه اندازی می شود

وی با اشاره به نقش تاثیر گذار مسئولین شهرستان در رونق بخشی و شناساندن این بنای تاریخی متذکر شد: این کاروانسرا قابلیت های لازم جهت ثبت در میراث جهانی را داشته و می تواند به محلی برای بازدید گردشگران و علاقمندان به آثار تاریخی در کشور تبدیل شود.

این مسئول بر لزوم بهره برداری بهینه از فضای کاروانسرا جهت اجرای برنامه های فرهنگی و همچنین برپایی نمایشگاههای صنایع دستی و بازارچه های سنتی و … تاکید کرد و گفت: با همکاری اداره میراث فرهنگی سعی داریم تا از فضاهای بسیار خوب این کاروانسرا به نحو مطلوب و در جهت رونق بخشی به این مکان تاریخی استفاده کرده و شهروندان را با این معماری زیبا آشنا کنیم.

مختاری همچنین از راه اندازی موزه مردم شناسی در این کاروانسرا خبر داد و افزود: با همکاری اداره میراث فرهنگی آمادگی لازم وجود دارد تا با استفاده از ظرفیت های این مکان تاریخی، موزه مردم شناسی راه اندازی شود، حفظ ارزشهای گرانبهای سنتی و بومی، همچنین شناسایی ظرفیت ها و آشنایی هرچه بیشتر گردشگران با فرهنگ دیرینه مردم رباط کریم و شناساندن آثار و ابنیه تاریخی این کهن شهر از اهداف بارز ایجاد این موزه خواهد بود.

رباط کریم استراحتگاه مسافران خسته جاده ابرایشم

همچنین رئیس اداره  میراث فرهنگی رباط کریم به خبرنگار مهر گفت: کاروانسرای حاج کمال رباط کریم در سال ۱۲۴۵ قمری در زمان پادشاهی فتحعلی شاه قاجار بنا شد، این مکان تاریخی بدلیل قرارگیری در مسیر جاده ابرایشم پذیرای مسافران خسته این جاده مشهور و پر تردد بود.

محمود بهارلو متذکر شد: این مجموعه تاریخی در واقع یکی از بی نظیر ترین کاروانسراهای کشور است که با سبک دو ایوانی ساخته شده و ورودی آن از ایوان غربی است، ایوان شرقی نیز به عنوان شاه نشین کاربری داشت.

وی افزود: این کاروانسرا دارای یک حیاط مرکزی با اتاق‌هایی ایوان‌دار است که دور تا دور این حیاط احداث شده‌اند و در پشت اتاق‌ها سالن‌های طولانی به عنوان بارانداز تعبیه شده که دسترسی به آنها از طریق ورودی‌هایی که چهار کنج حیاط قرار دارد، میسر است.

به گفته این مسئول مصالح به کار رفته در این بنا سنگ، آجر، ملات گل و گچ است و تنها تزئینات کاروانسرا آجرکاری است، کاروانسرای رباط کریم دارای دو کتیبه است که روی یکی از آنها تاریخ ۱۲۴۰ قمری و نام بانی "آقا کمال" حک شده است.

بهارلو گفت: تزئینات قطاربندی بالای بدنه بیرونی دیوارها نشان از طرحی از پیش فکر شده برای احداث بنایی با الگوی چهار ایوانی و به منظور کاربردی خاص است.

گزارش از ذبیح الله اصغری

    

شمارش معکوس برای بهره برداری از تنها بیمارستان بهارستان آغاز شد

بهارستان - وزیر راه و شهرسازی به منظور بررسی مشکلات عمرانی به ویژه رفع موانع احتمالی بهره برداری از تنها بیمارستان بهارستان، به این شهرستان سفر می کند.

ابراهیم نکو در گفتگو با خبرنگار مهر از سفر زودهنگام وزیر راه و شهرسازی به بهارستان خبر داد و اظهار داشت: به طور قطع سفر وزیر راه و شهرسازی به این  شهرستان به نوبه خود از اهمیت و تاثیر فراوانی برای تسریع در روند تکمیل پروژه های مربوطه برخوردار است.

این مسئول با اشاره به اینکه احداث عمده ساختمانهای ادارات دولتی بر عهده وزارت راه و شهرسازی است، افزود: تنها بیمارستان بهارستان نیز در زمره پروژه های راه و شهرسازی قرار دارد که متاسفانه در دولت گذشته تنها کلنگ این بیماررستان بر زمین زده شده بود.

وی گفت: این کلنگ زنی نیز بدون در نظر گیری ردیف بودجه انجام شد که همین امر نیز برای مردم امیدی برای تحقق یکی از مطالبات قانونی آنان ایجاد کرد لذا هم اکنون باید این پروژه را تعیین تکلیف کرده و به سرانجام مطلوب برسانیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر نشان کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر اقدامات بسیار اساسی در این راستا حاصل شده و طی روزهای آتی نیز با سفر وزیر راه و شهرسازی به شهرستان شمارش معکوس بهره برداری هر چه زودتر این پروژه آغاز می شود.

نماینده مردم بهارستان و رباط کریم متذکر شد: طی ایام دهه فجر نیز در جریان سفر وزیر بهداشت و درمان به این شهرستان و بازدید از بیمارستان، این مسئول به صراحت اعلام کرد که مشکلی برای تجهیز بیمارستان وجود ندارد لذا از وزارت راه و شهرسازی می تواند هرچه سریعتر این مرکز درمانی را تکمیل کند.

    
خبرگزاری فارس: سیرتاپیاز پرونده رحیمی/صدور حکم مهدی هاشمی به زودی/ جزئیات پرونده وکیل 32میلیاردی/ پابرجایی دستور قضایی برای عدم انتشار تصویر و اسم سران فتنه/ اگر جهانگیری برخی حرفها را زده باشد بی انصافی کرده است/ آخرین وضعیت پدیده شاندیز
سیرتاپیاز پرونده رحیمی/صدور حکم مهدی هاشمی به زودی/ جزئیات پرونده وکیل 32میلیاردی/ پابرجایی دستور قضایی برای عدم انتشار تصویر و اسم سران فتنه/ اگر جهانگیری برخی حرفها را زده باشد بی انصافی کرده است/ آخرین وضعیت پدیده شاندیز

سخنگوی قوه قضاییه سیر تا پیاز پرونده رحیمی، جزئیات پرونده وکیل 32 میلیاردی، سلب

صلاحیت 5 قاضی در یک ماه، دستگیری برخی مرتبطان شبکه‌های ماهواره‌ای، بی انصافی جهانگیری، آخرین وضعیت پدیده شاندیز، منع قانونی انتشار عکس و نام سران فتنه و وضعیت پرونده احمدی نژاد را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، بعد از 45 روز امروز هفتاد و پنجمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه حجت الاسلام محسنی اژه‌ای برگزار شد.

مشروح این نشست خبری را در زیر می‌خوانید.

احمدی‌نژاد با احضار رحیمی و ارائه توضیحات توسط وی مخالفت کرد

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در رابطه با پرونده محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد، گفت: پس از مطرح شدن پرونده بیمه برخی متهمان پرونده مسائلی در خصوص آقای رحیمی مطرح کردند که در ابتدا باور کردنش بسیار سخت بود بنابراین به دست‌اندرکاران این پرونده گفتم مراقب باشند که احیاناً فریب زیاده گویی متهمان را نخورند و پای کسی را به میان نکشند بنابراین پرونده و این اتهامات با وسواس تمام دنبال شد.

وی افزود: پس از آنکه برخی اسناد مؤید اتهامات دیده شد و حساب‌ها مشخص شد و ردیابی صورت گرفت، اسناد و مدارک دادسرا اتهاماتی را متوجه رحیمی کرد.

اژه‌ای خاطرنشان کرد: در نتیجه به سبب جایگاه آقای رحیمی در دولت قبل، یکی از اقدامات اولیه این بود که در هیأت سه نفره موضوع ایشان مطرح شد و اتهامات از طرف هیأت سه نفره تأیید شد ولی لازم بود  بررسی دقیق‌تری صورت گیرد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: پس از روشن شدن پاره‌ای اتهامات برای قوه قضائیه، جلسه‌ای با آقای احمدی‌نژاد برگزار شد ولی ایشان با احضار رحیمی و پاسخگویی به اتهامات مخالفت کرد.

برگزاری 11 جلسه 3 تا 5 ساعته در پرونده رحیمی/ گفت‌وگو با احمدی‌نژاد و عدم پذیرش وی

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در رابطه با پرونده رحیمی ادامه داد: پس از آنکه اتهامات تا حد زیادی برای هیأت سه نفره مشخص شد خدمت آقای احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت رسیدیم و آنچه  از اسناد و اتهامات دیده و شنیده بودیم و آنچه در سخنان متهمان بود برای ایشان بیان کردیم اما ایشان قبول نمی‌کرد، یعنی باور نداشت و صحبت‌هایی بین ما و ایشان رد و بدل شد ولی در نهایت طبیعتاً ایشان با احضار آقای رحیمی موافقت نکرد.

اژه‌ای گفت: با این وجود نمی‌شد این موضوع را مغفول گذاشت و قوه قضائیه این اتهامات سنگین را فراموش کند بنابراین قوه قضائیه بر ادامه رسیدگی به پرونده پافشاری کرد و در نهایت مقرر شد از ایشان تحقیق بعمل آید.

وی افزود: این پرونده به یک بازپرس باسابقه و خوشنام ارائه شد که بازپرسی بدون حاشیه است و ایشان تحقیقات را از آقای رحیمی و دو متهم دیگر به نام‌های داود سرخوش و جابر ابدالی آغاز کردند.

اژه‌ای خاطرنشان کرد: برای پرونده آقای رحیمی 11 جلسه تشکیل شد که هرکدام از جلسات از 3 تا 5  ساعت طول کشید و در تمامی جلسات وکیل ایشان حضور داشت و اتهاماتی که به آقای رحیمی تفهیم می‌شد توسط وکیل ایشان نیز استماع می‌شد و متهم از خود دفاع می‌کرد و در صورت لزوم می‌توانستند سندی مبنی بر برائت خود ارائه کنند.

رحیمی براساس حکم دادگاه به 15 سال حبس محکوم شده بود

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای گفت: پس از اخذ آخرین دفاع، پرونده در اواخر سال 92 برای 3 نفر کیفرخواست صادر شد و در تاریخ 92.12.10 به دادگاه ارسال شد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در کیفرخواستی که برای مجرمان صادر شده بود 4 اتهام شامل اخذ رشوه به مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون تومان از آقای سرخوش، پولشویی، تحصیل مال نامشروع از آقای ابدالی و در آخر شرکت در باند و شبکه اختلاس موضوع ماده 4 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا برای آقای رحیمی احراز شد.

اژه‌ای خاطرنشان کرد: پرونده به شعبه 76 دادگاه کیفری استان احاله شد و همانطور که می‌دانید برخی شعبات دادگاه کیفری استان دارای 3 قاضی و برخی پرونده‌ها نیز با 5 قاضی بررسی می‌شوند که این شعبه با توجه به نوع اتهام برای پرونده آقای رحیمی 5 قاضی قرار داد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: این قضات وارد پرونده شدند و کار خود را از اوایل سال 93 آغاز کردند و پس از مطالعه جدی پرونده در خردادماه وقت رسیدگی تعیین کردند و این زمان به متهم ابلاغ شد.

وی تأکید کرد: جلسات رسیدگی در دادگاه کیفری استان با حضور 5 قاضی، متهمین و وکلای آنها برگزار شد که آقای رحیمی در این جلسات دارای دو وکیل بودند و پرونده در 3 جلسه نسبتاً طولانی بررسی شد.

اژه‌ای گفت: دادگاه در تاریخ 17 خرداد سال 93 به پرونده رسیدگی کرد و متهمان خواستار ارائه لوایح دفاعیه شدند و دادگاه نیز پذیرفت و در نهایت با ملاحظه مجموعه دلایل کیفرخواست و دفاعیات، اتهام پولشویی برای اقای رحیمی احراز نشد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در این پرونده اخذ رشوه از آقای سرخوش و تحصیل مال نامشروع از آقای ابدالی و موضوع ماده 4 تشدید مجازات مرتکبین به ارتشا احراز شد و دادگاه گفت از آنجا که این سه اتهام فعل واحدی است پس تمام این 3 مورد را در موضوع ماده 4 تشدید مجازات مرتکبین خلاصه می‌کنیم.

وی تاکید کرد: براساس این ماده اگر کسی به شکل شبکه‌ای اقدام به ارتشا و تحصیل مال نامشروع کند به 15 سال حبس و رد مال محکوم می‌شود بنابراین ایشان به 15 سال حبس و رد مال محکوم شدند.

اژه‌ای افزود: در ادامه پرونده به دیوان عالی کشور رسید که دیوان عالی کشور نیز اخذ رشوه از آقای سرخوش را به مبلغ یک میلیارد تومان محرز دانست و تحصیل مال نامشروع را نیز در کنار اتهام اخذ رشوه محرز دانست اما موضوع ماده 4 را برای ایشان محرز ندانست و پولشویی را نیز که دادگاه اول محرز ندانسته بود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: براساس اخذ رشوه 5 سال حبس، رد مال و جزای نقدی و انفصال و حکمی که شما در جریان آن هستید صادر شد و در خصوص تحصیل مال نامشروع نیز حکم نیز قطعی شد.

وی خاطرنشان کرد: پس از قطعیت حکم، حکم به شعبه اجرای حکم می‌رود و دادگاه دستور اجرا می‌دهد و خود این اجرای حکم چند هفته طول می‌کشد اما پس از ابلاغ حکم به وکیل وی، ایشان برای اجرای حکم خود را معرفی نمی‌کند.

اژه‌ای افزود: آقای رحیمی در وقت مقرر حاضر نشدند و دلیل عذر موجهی نیز برای این عدم حضور ارائه نکردند بنابراین حکم جلب صادر شد و به اجرا درآمد و ایشان دیشب بازداشت شدند.

پاسخ اژه‌ای به مباحث انحرافی رحیمی/ «سرخوش» یک میلیارد تومان را در دو مرحله به حساب رحیمی واریز کرد/ محکومیت معاون اول سابق به خاطر 500 میلیون تومان «ابدالی» نیست

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای گفت: داود سرخوش شهری مشکلی در رابطه با دیون خود داشته است و برای رفع مشکل، حاضر به پرداخت وجه و رشوه می‌شود؛ از او یک میلیارد و 500 میلیون تومان طلب می‌شود و وی را پیش آقای رحیمی می‌برند و ایشان یک میلیارد تومان را در دو مرحله به حساب شخصی رحیمی در بانک ملی واریز می‌کند.

اژه‌ای افزود: ایشان این مبلع را در دو بخش 450 میلیون تومانی و 550 میلیون تومانی به حساب آقای رحیمی می‌ریزد و 500 میلیون تومان نیز به آقای ابدالی می‌دهد تا ایشان مبلغ را به آقای رحیمی برساند.

اژه‌ای خاطرنشان کرد: در دادگاه کیفری استان مبلغ رشوه محرز شده بود ولی تنها یک میلیارد به حساب آقای رحیمی واریز شده بود و ایشان برداشت کرده بودند بنابراین دیوان اعلام کرد ایشان باید یک میلیارد تومان رد مال کنند و به همین میزان نیز جریمه بپردازند.

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با نامه آقای رحیمی نیز گفت: چندی‌پیش نامه‌ای از طرف آقای رحیمی به آقای احمدی‌نژاد منتشر شد که ایشان در آن نامه عنوان کرده بودند یک میلیارد و 200میلیون تومان به نمایندگان مجلس پرداخت شده است و من به علت این رقم محکوم شدم و مبلغی را برای خود نگرفتم بنابراین پیش‌تر نیز از قاضی و بازپرس پرونده پرس و جو کرده بودم اما مجدداً از آنها خواستم که مطالب را دقیقاً به من بگویند تا مطمئن شوند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: اسامی ارائه شده توسط آقای رحیمی شامل 170 اسم است که فلان مقدار مبلغ را فلان تاریخ به فلان فرد داده‌ام ، پس از بررسی‌ها دیده شد که شمار زیادی از این اسامی نه نماینده بودند و حتی نامزد برای نمایندگی مجلس و برخی از آنان نیز یا نماینده دوره قبل بودند و یا نامزد نمایندگی.

وی نکته دیگر را این موضوع دانست که رحیمی مدعی است این پول را به نمایندگان داده است در حالیکه این افراد برخی یا نماینده و یا نامزد نبودند و یا هیچ ربطی به نمایندگان نداشته‌اند ضمن اینکه جمع مبالغ ارائه شده توسط آقای رحیمی بسیار کمتر از یک میلیارد و 200 میلیون تومان است.

اژه ای نکته سوم را این موضوع دانست که حکم آقای رحیمی ارتباطی به 500 میلیون تومان پول دریافتی از آقای ابدالی ندارد بلکه به علت یک میلیارد تومان پول واریزی توسط آقای سرخوش به حساب شخصی‌شان محکوم شدند.

اژه ای در ادامه توضیح خود درباره پرونده رحیمی گفت: پس از مدتی رحیمی چکی به مبلغ 500 میلیون تومان از حساب خود به ابدالی می‌دهد و می‌گوید این چک بابت پولی است که به اشتباه به حساب من ریخته شده است؛ ابدالی در ابتدا نمی‌پذیرد اما ایشان می‌گوید این چک را بگیر، سپس به ایشان می‌گوید آن چک را نقد کن و 500 میلیون تومان را به صورت تراول به من بازگردان که ایشان این کار را انجام می‌دهد.

وی گفت: ردیابی‌های این چک و تراول‌ها در طول بررسی پرونده نشان می‌دهد که این حرف آقای ابدالی درست بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: بنابراین از یک میلیارد و 500 میلیون تومان تنها یک میلیارد برای آقای رحیمی محاسبه شده است و 500 میلیون تومان به حساب آقای ابدالی، و ایشان باید پاسخگوی 500 میلیون تومان باشند.

جزئیات پرونده وکیل 32 میلیارد تومانی تشریح شد

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره پرونده وکیل 32 میلیارد تومانی اظهار داشت: در خصوص این پرونده 2 نفر از وزارتخانه مربوط مورد تحقیق قرار گرفته و بازداشت شدند و در ادامه بررسی‌ها نیز وکیل بازداشت شد و یک نفر دیگر نیز از نهاد ریاست جمهوری که با ‌آنها در ارتباط بود مورد تحقیق قرار گرفت.

وی افزود: مجموعاً در این پرونده 6 نفر تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت شدند که برخی از آنها با قرار موقت آزاد شده‌اند.

اژه‌ای خاطرنشان کرد: پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه رفته است.

سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده آتش‌سوزی خودروی اسکانیا در جاده قم نیز بیان داشت: کیفرخواست این پرونده نیز صادر شده و به دادگاه رفته است.

سلب صلاحیت 5 قاضی در ماه گذشته/بازداشت 6 نفر در پرونده حق الوکاله 32 میلیاردی

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در خصوص بحث پول‌های تبلیغاتی در انتخابات گفت:‌ این موضوع در حال حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح است، می‌خواستند این موضوع را در پرونده رحیمی خلط کنند که ربطی ندارد و ارتباطی با این محکومیت هم ندارد.

وی در خصوص پرونده «م - ه» که در دادگاه انقلاب مطرح است، گفت: هنوز در این پرونده حکمی صادر نشده و هرآنچه این روزها گفته می‌شود گمانه‌زنی است چرا که هنوز دادگاه رأی را صادر نکرده است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: من با واسطه شنیدیم که جلسات دادگاه تمام شده و وکلای متهم چند روزی فرصت خواستند تا لایحه دفاعی تکمیلی را ارائه دهند.

اژه‌ای با اشاره به اینکه طی روزهای آینده حکم نهایی در این پرونده صادر می‌شود، گفت: عده‌ای بیانیه می‌دهند و صحبت می‌کنند که قاضی قوه قضاییه تحت تأثیر قرار نگیرد که این موضوع هم از طرف وابستگان متهم و هم از طرف کسانی که خواهان مجازات وی هستند مطرح می‌شود. به هر حال امید داریم که قاضی براساس مستندات پرونده تصمیم نهایی را بگیرد.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: در خصوص امثال این پرونده‌ها سؤالی پیش می‌آید که آیا کسانی بهره‌برداری می‌کنند یا نه این موضوع با قوه قضاییه ارتباطی ندارد ممکن است فرد یا افرادی از محکومیت یا احضار یک نفر حالا چه له یا علیه او بهره ببرند که این موضوع ارتباطی با دستگاه قضایی ندارد اما در صورتی که حکم صادر و قطعی شود قطعاً به اطلاع مردم می‌رسد.

اژه‌ای در خصوص پرونده وکیلی که مطرح شد در رابطه با یکی از وزارتخانه‌ها تقاضای حق‌الوکاله 32 میلیارد تومانی کرده بود، گفت: این پرونده یک فساد بزرگ بود ضمن اینکه در آن یک جعل هم صورت گرفته بود.

وی گفت: از آن وزارتخانه دو نفر مورد تحقیق قرار گرفتند و بازداشت شدند خود آن وکیل بازداشت شد ضمن اینکه یک نفر از نهاد ریاست جمهوری که با اینها ارتباط داشت مورد تحقیقات و سؤال و جواب قرار گرفت.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: جمعاً در این پرونده 6 نفر تحت تعقیب قرار گرفتند عده‌ای بازداشت شدند که البته برخی از آنها با سند آزاد شدند پرونده در حال حاضر با صدور کیفرخواست به دادگاه رفته است.

وی در خصوص برخورد با متخلفان در دستگاه قضایی هم گفت: ما همانطور که در بحث فساد در نظام مخالفیم در بحث با فساد داخل دستگاه قضایی هم برخورد می‌کنیم. هم‌اکنون نظارت‌‌ها قوی‌تر شده است.

اژه‌ای از سلب صلاحیت 5 قاضی خبر داد و گفت: در یک ماه گذشته 5 قاضی سلب صلاحیت شدند و چند قاضی و همکار در دستگاه قضایی نیز به دلیل تخلف تحت تعقیب قرار گرفتند، برخی از آنها بازداشت هستند و پرونده‌شان در حال رسیدگی است.

وی ادامه داد: ممکن است برخی بگویند اعلام این موارد به ضرر دستگاه قضایی است اما ما بحث‌مان ضرر و منفعت نیست، افراد دلسوزی در دستگاه قضایی کار می‌کنند اما اگر یک یا دو نفر آلوده شوند به این معنا نیست که ما قاطعانه برخورد نکنیم.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: اگر حکم ثابت شود اسامی این قضات را هم اعلام می‌کنیم، قضات شریف ما خوشحال باشد که اگر یک یا دو نفر زحمات آنها را خدشه‌دار می‌کنند قطعاً قوه قضاییه با آنها برخورد می‌کنند.

عده‌ای از مرتبطان با شبکه‌های خارجی ماهواره‌ای بازداشت شدند

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در خصوص بحث مسائل امنیتی گفت:‌ چندی پیش حادثه‌ای در گلپایگان اتفاق افتاد که منجر به کشته و زخمی شدن عده‌ای از مأموران زحمت‌کش شد که در این ماجرا یکی از متهمان کشته شد و یکی دیگر از آنها نیز در کمتر از یک ماه به پرونده‌اش رسیدگی شد، حکم نهایی صادر شد و حکم هم به اجرا درآمد.

وی افزود: پرونده‌ دیگری در تهران در خصوص قتل و آزار و اذیت وجود داشت که دچار سرقت مسلحانه هم شده بود که در پاکدشت و ورامین مطرح بود، شناسایی‌ها صورت گرفت از طرف دادگاه انتظامی برای چند نفر حکم صادر شده که هنوز قطعی نشده است.

اژه‌ای همچنین در خصوص افرادی که با شبکه‌های خارجی و ماهواره‌ای در ارتباط هستند، گفت: در این زمینه عده‌ای بازداشت شدند.

وی ادامه داد: ما بارها در این زمینه هشدار داده‌ایم و به خانواده‌ها هم گفته‌ایم که مراقب باشند بعداً فرزندشان دچار مشکل نشوند چرا که با آنها قطعاً برخورد می‌کنیم چون عده‌ای را شناسایی کرده‌ایم.

اگر برخی مطالب را جهانگیری گفته باشد بی انصافی کرده و ذهن مردم را خراب کرده است/معاون اول یا هر کس دیگری اگر سندی از تخلف دارند ارائه کنند

غلامحسین محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس که خطاب به اژه‌ای گفت در 6 ماه گذشته معاون اول رئیس جمهور دولت یازدهم در برخی مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های خود مطالبی را در خصوص تخلفات در دولت‌های نهم و دهم مطرح کرده آیا ایشان طی این مدت از تخلفاتی که در مورد آنها حرف زده سند یا مدرکی به دستگاه قضایی ارائه کرده و اگر اینطور بوده برخورد قوه قضاییه چه بوده است، که معاون اول قوه قضاییه در پاسخ گفت: در هر موضوعی انصاف چیز خوبی است و اگر هر کدام از ما انصاف داشته باشیم به حق نزدیک‌تریم.

وی افزود: ما اگر بخواهیم در مورد هر جریان یا دولتی حرف بزنیم باید با انصاف وارد شویم یک زمانی دولت هاشمی رفسنجانی که دولت سازندگی بود کارش به پایان رسید و دولت خاتمی روی کار آمد. دولت بعدی مسائل مختلفی را در مورد دولت هاشمی مطرح کرد که برخی از آنها درست نبود. چند سال بعد دولت خاتمی هم رفت و دولت بعدی آمد باز هم مطالبی مطرح شد آیا همه آنها صادق بود؟ نه، آیا هیچ کدام صادق نبود؟ نه.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: امروز هم اگر چنانچه مطالبی بگوییم باید پایه و اساس داشته باشد و بر پایه انصاف باشد من شخص آقای جهانگیر را نمی‌گویم بلکه کلی صحبت می‌کنم.

اژه‌‌ای تصریح کرد:‌ اگر امروز من علیه دستگاه قضا صحبت کنم و در مورد آن گله کنم قطعاً خودم باید برای حل موضوع وارد شوم، همه ما که در این کشوریم مسئول هستیم یک روز در این پست و یک روز دیگر در پست دیگر به همین جهت اگر مطالبی هست خوب است که به مرجع ذی‌صلاح آن بگویم و اگر ثابت شد آن را مطرح کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: اینکه موضوعی را قبل از رسیدگی و اثبات مطرح کنیم نه با واقعیت تطابق دارد و نه با انصاف گاهی حتی مطالبی خلاف حق مطرح می‌شود من نمی‌دانم جهانگیری این حرف را زده یا نه اما در برخی رسانه‌ها خوانده‌ام اینکه بگوید در زمان پهلوی چنین تخلفی نبوده خلاف واقع است و اگر واقعاً وی چنین حرفی زده باشد یقیناً بی‌انصافی کرده و ذهن مردم را خراب می‌کند.

خبرنگار فارس گفت که آیا قوه قضاییه با کسانی که اقدام به تشویش اذهان عمومی می‌کند برخورد می‌کند یا خیر، که اژه‌ا‌ی گفت:‌ سازمان بازرسی کل کشور و دادستانی به مقامات و مسئولان کشور نامه زدند که اگر مطلبی گفتید اسناد و مدارک آن را بفرستید، فقط در مورد این گفته جهانگیری نبود بلکه در مورد صحبت‌های دیگر هم بوده است.

اژه‌ای ادامه داد: ما در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با آقایان جلسه داریم بهتر است این مسائل و ادله آنجا مطرح شود و اگر جرمی واقع شود به دستگاه قضایی ارجاع داده می‌شود و قطعاً برخورد خواهد شد.

دستگاه قضایی درباره پدیده ریزگردها وارد نشده است/من در جریان صدور حکم برای نمایندگان مجلس نیستم

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره پدیده ریزگردها در جنوب کشور گفت: ریزگردها از دو جهت قابل اهمیت هستند؛ یکی خسارت و زیان به جان مردم و دیگری زحمتی است که به این شهروندان وارد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید همه نظام و دولت برای کاهش ریزگردها وقت بگذارند، گفت: ریزگردها از کجا می‌آیند؟ چطور می‌توان جلوگیری کرد؟ آیا کاریی انجام نمی‌شده است؟ باید این موضوعات مورد بررسی قرار بگیرد. همه قبول دارند بخش عمده‌ای از این ریزگردها از خارج کشور می‌آید و این امکان نیست که با فوریت به کشورهای همسایه برویم و در آنجا تدبیری اتخاذ کنیم.

اژه‌ای یادآور شد: قطعاً بعضی از اقدامات جوابگو نبوده است و نباید از تمام تلاش خود برای حل مشکلات مناطقی که دچار این پدیده شده‌اند کوتاه بیاییم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در این خصوص برخوردی از سوی دستگاه قضایی صورت نگرفته است و دولت باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از انتشار ریزگردها داشته باشد.

محسنی اژه‌ای درباره پاسخ به سوالی مبنی بر محکومیت دو نفر از نمایندگان مجلس و این که حکم آنها صادر شده است. آیا پس از دوران مسوولیت‌شان حکمشان اجرا می‌شود، اظهار کرد: من در جریان موضوع نیستم.

وی افزود: قطعاً چنین چیزی نیست که اگر حکم صادر و قطعی شود تا پایان مسئولیت مقامات بدون اجرا می‌ماند. 

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه درخصوص آخرین اقدامات پرونده مهدی هاشمی اظهارداشت: در بعضی از پرونده‌ها صاحبان قدرت فشار می‌آورند ولی دستگاه قضایی تحت تاثیر این فشارها قرار نمی‌گیرد و اگر پرونده به حکم قطعی برسد توضیحات آن ارائه خواهد شد و قوه قضاییه براساس اسناد و مدارک تصمیم‌گیری می‌کند.

مدیرعامل سابق پرسپولیس به دادگاه می‌رود/ برخی در پرونده 3 هزار میلیاردی اعاده دادرسی کردند

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره بازداشت مدیرعامل سابق پرسپولیس اظهارداشت: وی همچنان بازداشت است و آزاد نشده و کیفرخواست صادر و به دادگاه رفته است.

در ادامه جلسه اژه‌ای در پاسخ به پرسشی مبنی بر تغییر قاضی پرونده خاوری، اظهارداشت: در پرونده 3 هزار میلیارد تومانی زمانی که آقای سراج قاضی پرونده بود روال پیش می‌رفت و اگر وی مسئولیت جدید نمی‌گرفت بخش عمده‌ای از این پرونده به سرانجام می رسید.

اژه‌ای افزود: قاضی بعدی مسئول رسیدگی به این پرونده شد که بخشی از آن را صلاحیت رسیدگی نداشت و مجدداً قاضی این پرونده عوض شد.

وی تاکید کرد: متاسفانه به مقدار کافی قاضی نداریم تا بتوانیم انتظارات را زود برآورده کنیم.

معاون اول قوه قضاییه یادآور شد: در پرونده 3 هزار میلیارد تومانی برخی اعاده دادرسی کردند و پرونده در حال رسیدگی مجدد است.

معوقات بانکی از 95 تا 200 هزار میلیارد تومان عنوان می‌شود/ چرا بانک‌ها وثیقه لازم را برای ارائه تسهیلات دریافت نمی‌کنند

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره معوقات بانکی اظهار داشت: بنده قبلاً نیز عنوان کردم که عزم جزمی از بعضی از نهادها برای معوقات بانکی نیست که بعضی‌ها گله کردند. منتظریم تا پایان سال جاری درباره کاهش معوقات بانکی ببینیم چه اتفاق‌هایی رخ داده است تا اینکه مشخص شود بعضی‌ها عزم خود را جزم کرده‌اند یا خیر.

وی ادامه داد: موضوع معوقات بانکی توسط دادستانی وقت آقای حجت‌الاسلام رئیسی دنبال می‌شود و بنده از معاون اقتصادی دادستانی شنیدم که متأسفانه بانک‌ها و بانک مرکزی رقم صحیحی را در خصوص این معوقات اعلام نکرده‌اند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: معوقات بانکی از حداقل 95 هزار میلیارد تا 200 هزار میلیارد تومان اعلام می‌شود که یک عدد مشخصی نیست.

اژه‌ای یادآور شد: بانک مرکزی لیستی را ارائه کرده است که کافی نبوده و از آنها درخواست کردیم که اطلاعات تکمیلی را به ما بدهند که ماه‌ها برای ارائه این اطلاعات طول کشید.

وی تاکید کرد: آن افرادی که به دلیل مشکلات اقتصادی و بازار نتوانستند معوقات خود را پرداخت کنند به یک شکلی برخورد می‌شود و افرادی که تخلف کرده‌اند و نسبت به پرداخت معوقات اقدام نمی‌کنند نیز به شکلی دیگر برخورد خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اینکه تاکنون افرادی در خصوص معوقات بانکی دستگیر شده‌اند، گفت: 3 نفر از افرادی که معوقات بزرگ بانکی داشته‌اند و تخلفات دیگری نیز داشته‌اند بازداشت هستند.

وی گفت: دادستان کشور تاکنون جلساتی داشته است و دنبال آن هستیم که این تخلفات افزایش نیابد.

اژه‌ای تاکید کرد: جای سوال دارد که چرا برای پرداخت‌های کلان، بانک‌ها وثیقه لازم را دریافت نمی‌کنند که به محض اینکه تسهیلات پرداخت نشد بتوانند تسهیلات خود را دریافت کنند و این موارد تخلف بانک‌ها است.

تلاش دستگاه قضا برای از بین نرفتن اموال مردم در پرونده پدیده/رسیدگی به پرونده احمدی‌نژاد ادامه دارد

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در خصوص پرونده محمود احمدی‌نژاد گفت:‌ب ا توجه به مسئولیت و جایگاه ایشان پرونده ایشان به دادسرا نمی‌رود بلکه مستقیماً در دادگاه مطرح می‌شود و هم‌‌‌اکنون نیز در حال رسیدگی است

وی در مورد سؤالی در خصوص توقیف نشریه رمز عبور نیز گفت:‌ اطلاعات من توقیف این نشریه را تأیید می‌کند ولی از چند و چون آن اطلاع دقیق ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با پرونده پدیده مشهد نیز گفت:‌ دادستانی دفاتر پدیده مشهد را تعطیل کرده است ضمن اینکه این پرونده وجوه قضایی و غیر قضایی دارد و تمام تلاش‌های مسئولان استانی و قضایی بر آن است که ان‌شاءالله پول مردم از بین نرود و بر همین اساس دفاتر دلال‌ها بسته شد تا مردم بیشتری دچار مشکل نشوند و شرکت پدیده مشهد بتواند پاسخگوی سهام فروخته شده خود باشد.

اژه‌ای نکته دیگر در رابطه با این پرونده را این موضوع دانست که آیا پدیده مشهد می‌تواند پروژه را به پایان برساند یا خیر که در این موضوع این شرکت مدعی است که سرمایه، اعتبار و توان کافی برای این کار را دارد.

وی خاطرنشان کرد:‌ طبیعی است که نباید یک پروژه را بی‌حساب و کتاب گسترش داد و مشکل ایجاد کرد که این مشکل می‌تواند خود فرد و مردم را دچار مشکل کند و ریسک خطرپذیری را افزایش دهد.

سخنگوی قوه قضاییه تأکید کرد: مسئولان قضایی و استانی مانند استانداری تلاش کردند از تخلفات احتمالی جلوگیری کنند و رسیدگی عادی تخلفات در حال انجام است.

اژه‌ای در رابطه با حواله‌هایی که شرکت پدیده به مردم داده است ولی برای آن حواله‌ها پولی پرداخت نمی‌کند، گفت: موضوع حواله و سهم در مراحل بعدی است چرا که هر کسی می‌تواند تعهدی بدهد و آن را اجرا نکند.

وی گفت: استانداری و قوه قضاییه تلاش می‌کنند با تدابیری که انجام می‌دهند ان‌شاء‌الله برای پول مردم مشکلی پیش نیاید.

نمی‌شود هر درخواست ماده 18 را پذیرفت/دستور قوه قضاییه مبنی بر عدم انتشار تصویر و اسم سران فتنه توسط رسانه‌ها پابرجاست

غلامحسین محسنی اژه‌ای در هفتاد و پنجمین نشست خبری خود در رابطه با راهکارهای جدید در اعمال ماده 18 گفت: یکی از راهکارهای کمتر به کار گرفته شدن اعمال ماده 18 آن است که نظارت بیشتری صورت گیرد و به قضات آموزش بیشتری داده شود که احکام دقیق صادر کنند تا اعمال ماده 18 نیاز نباشد چرا که ماده 18 زمانی اعلام می‌شود که حکم با شرع خلاف آشکار و بیّن داشته باشد که قطعاً اینگونه احکام باید تا حدی پایین باشد که این مشکل پیش نیاید.

اژه‌ای افزود:‌ پیش‌تر دادستانی کل نظارت بر دادسراها نداشت ولی اکنون تلاش می‌شود احکام به اعمال ماده 18 نرسد اما مسئله دیگر این است که افراد با خود می‌گویند سنگ مفت و است و گنجشک مفت پس اعتراض می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: نمی‌شود هر درخواستی را پذیرفت و تمامی پرونده‌ها را بررسی مجدد کرد.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: پیش‌تر زمانی که درخواست اعمال ماده 18 مطرح بود اجرای حکم متوقف و این باعث می‌شد که زمان به سود فرد پیروز در محاکمه بینجامد در نتیجه اکنون مقرر شده است که پس از درخواست اعمال ماده 18 بلافاصله اجرای حکم تعطیل نشود مگر اینکه موردی خاص باشد.

اژه‌ای گفت: برای مثال هنگامی که حکم مبنی بر شلاق است اعمال ماده 18 باید حکم را متوقف کند چرا که اگر حکم شلاق اجرا شود دیگر کاری نمی‌توان انجام داد اما در مواردی دیگر که موضوع از بین نمی‌رود می‌توان حکم را ادامه داد.

وی در رابطه با سؤالی مبنی بر ماجرای 22 بهمن قم در چند سال پیش اظهار داشت: در این رابطه حضور ذهن ندارم چرا که بخشی از این موضوع در دادسرای ویژه روحانیت مطرح شد و برخی در دادگستری و به نظر می‌رسد باید یکی از این دو موضوع را به دیگری احاله دهند که در این رابطه دادگستری مگر در موارد خاص امکان احاله پرونده را ندارد اما قانون به دادسرای ویژه روحانیت این امکان را داده است.

اژه‌ای در رابطه با سؤالی مبنی بر دستور قوه قضاییه به رسانه‌ها برای نام نبردن از رئیس جمهور دولت اصلاحات نیز گفت: قوه قضاییه این حق را دارد در رابطه با کسانی که شورای عالی امنیت ملی با قوه قضاییه آنها را از سران فتنه محسوب کرده است به رسانه‌ها دستور دهد که حق ندارند هیچ تصویر و مطلبی از ایشان ارائه کنند و تا آنجا که می‌دانم این دستور همچنان باقی و با متخلفین برخورد می‌شود.

وی در رابطه با سؤالی مبنی بر توهین یکی از افراد در راهپیمایی 22 بهمن به یکی از مقامات نیز گفت:‌ بررسی‌های ما نشان داد که این موضوع مربوط به 22 بهمن نبوده است یعنی نه در 22 بهمن امسال که در هیچ یک از راهپیمایی‌های 22 بهمن صورت نگرفته است.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در فیلمی که در این رابطه در رسانه‌ها پخش شده مشخص است که تعدادی افراد برای رأی دادن صف تشکیل داده‌اند بنابراین این موضوع ربطی به 22 بهمن ندارد ضمن اینکه من به هیچ وجه اصل این کار و توهین به مقامات را تأیید نمی‌کنم.

    
انتصابات جدید در شهرداری رباط کریم

رباط کریم - ایران اُنا: علی اکبر فدایی با حفظ سمت بعنوان معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منصوب و از تلاشهای آقای قریبی فر در دوران مسئولیتش تقدیر شد.

به گزارش  خبرنگار ایران اُنا، از روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر رباط کریم طی جلسه ای با حضور  معاونین و مسئولین واحد های مختلف شهرداری  ضمن قدردانی از تلاش های بی وقفه آقای مراد ناصری در مدت زمان مسئولیت سرپرستی شهرداری و همزمان معاونت اداری مالی این نهاد  طی حکمی آقای مصطفی ندرزاده بعنوان معاون اداری مالی شد.

بر پایه همین گزارش  علی اکبر فدایی با حفظ سمت بعنوان معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منصوب و از تلاشهای آقای قریبی فر در دوران مسئولیتش تقدیر شد.

شهردار رباط کریم در این جلسه ضمن تشکر از همه کارکنان شهرداری گفت : اگر تغییری در حوزه های مختلف صورت می گیرد دلیل بر این نیست که آن مسئول ناتوان بوده بلکه در سنگر دیگری و در حوزه دیگری میتواند به مردم خدمتگذاری کند .

مختاری  تغییر در مجموعه را باعث هدایت و تازه شدن بدنه مدیریت شهری دانست و اظهار داشت : در هر زمینه ای که فعالیت می کنید باید برنامه ریزی داشته باشید و با برنامه حرکت کنید و نوآوری را بعنوان یک اصل در شغل تان پیاده کنید و همیشه بدنبال ابداع کردن و کارهای نو در شهرداری باشید. در پایان جلسه لوح تقدیری به رسم یادبود به آقایان ناصری و قریبی فر اهداء شد.

    

نماینده مردم شهرستانهای رباط کریم و بهارستان درمجلس شورای اسلامی گفت :نشریه ای که قداست وحرمت قلم رابا دروغ پردازی و انحراف افکارعمومی زیر سوال برده می طلبد که براساس قانون وزارت ارشادودیگرسازمانهای مربوطه  با اینگونه نشریات  قاطعانه برخورد نماید .

ابراهیم نکو دریک نشست خبری در جمع خبرنگاران پارلمانی اظهار داشت : این نشریه به جای اینکه از پیشرفت ها و توفیقات شهرستان مطلب  منتشر کند به دنبال مسائل حاشیه ای است تا بتواند  با اهداف شوم خود برسد و در این باره بنده تحت هیچ شرایطی سکوت نخواهم کرد .

وی همچنین  پخش شایعات ومطالب خلاف واقع و یا تحریف مطالب دیگران، انتشارمطلب مشتمل بر تهمت یا افتراء یا فحش و الفاظ رکیک یا نسبتهای توهین‌آمیز و نظایر آن نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی  را از تخلفات بارز   این نشریه یاد کرد .

نماینده مردم شهرستانهای رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی همچنین افزود :  ایجاد مرزبندی و قومیت گرایی از سوی این نشریه که می تواند در اینده نه چندان دور به یک چالش جدی مواجه شوداز دیگر تخلفات اشکار این نشریه خواند و ازمتولیان امر می خواهم که در این راستا و بر اساس  ماده 12 –که  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را  موظف  کرده به برخورد با اینگونه تخلفات  اقدام لازم را سریعا انجام دهند

دریافت مبالغ هنگفت با ایجاد قلم هراسی برای برخی ادارات بویژه شهرداری ها از دیگر شگرد این نشریه می باشد

اخبار تکمیلی این نشست متعاقبا در نشریات و خبرگزاری ها منتشر خواهد شد

    

 detپرند اصغری /شورای اسلامی شهر پرند بالاخره  در ازمون  سخت و نهایی  توانستند  دست به انتخاب مبارکی بزند ،.گزینه ای که  در عمل نشان داده که مرد عمل است .

بر پایه همین گزارش ،توانمندی های  اقای یحیی پور صرفا در شهر صالحیه خلاصه نمی شد  بلکه ایشان در شهرستانی  سکاندار مدیریت شهری را عهده دار بود که  توانست در چندین مقطع به عنوان شهردار نمونه  و برتر در  بین شهرداران استان قزوین شناخته شود .مدت زمان مسئولین  مهندس یحی پور به عنوان شهردار  در شهر های صالحیه ،  شهرستان آبیک و الوند هر کدام دارای توفیقات و دستاورد های ارزشمندی برای شهر  و شهروندان بوده است .

تعامل و ارتباط دوسویه ،اقتدار در حوزه مدیریتی ، پرهیز از هر گونه مسائل حاشیه ای ، مبتکر در طراحی و ایده های  مبلمان شهری  در واقع گوشه ای از توانمندی های این مدیر می باشد  که در حوزه مدیریتی خویش همیشه رضایت مندی مردم و مسئولین را  به همراه داشت .

    

جلوه های زیبای اداره بهزیستی رباط کریم در حماسه خلق سیاسی 22 بهمن

رباط کریم / اصغری خلق حماسه سیاسی  مردم در  روز 22 بهمن ماه  امسال  توانست کلیه معادلات بی اساس دشمن را بر هم بزند مردم انقلابی و شجاع کشورمان در روز 22 بهمن علیرغم سردی هوا به خیابانها امدند و  به  ندای رهبر عظبم الشان  نظام  لبیک گفتند.

به گزارش خبرنگار مادرحاشیه خلق حماسی جاودان جلوه های  زیبایی از سوی اداره بهزیستی شهرستان رباط کریم به نمایش گذاشت که هر بیننده ای را نحت تاثیر توانمندی های خویش قرار می داد .

این حضور معلولین  ارزشمند دراین مراسم خودمی تواند یک پیام صریح و روشنی به تمامی بدخواهان داخلی و خارجی داشته  باشد

اری  اقای نورانی  در اداره بهزیستی شهرستان رباط کریم  امسال نیز طبق سنوات سال های گذشته  از ظرفیت و توانمندی  افراد تحت پوشش خود جلوه های زیبایی را خلق نماید  تا با ردیگر باورهای عمیق  افراد معلول و تحت پوشش و  استعدادهای اناناز سوی جامعه  ارج  نهاده شود

    

حضور ملت ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن پیامی جدی به غرب است

رباط کریم - نماینده مردم بهارستان و رباط کریم در مجلس ضمن تقدیر از راهپیمایان ۲۲ بهمن گفت: حضور مستحکم ملت بزرگ ایران اسلامی در شرایط امروز سیاست جهانی، پیامی جدی به غرب و حامیان آنان دارد.

ابراهیم نکو در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تقدیر از حضور باشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن اظهار داشت: درود و رحمت خدا بر مردانی باد که در یوم الله ۲۲ بهمن بار دیگر با حضور گسترده حماسه دیگری را خلق کردند، اگر دشمنان این نظام و انقلاب کمی به خود بیایند متوجه خواهند شد که برغم  هجمه های سنگین آنان از طریق بنگاه های خبری، ملت شجاع و قهرمان ایران اسلامی به صحنه آمده و بار دیگر پایداری خود را ثابت کردند.

به گفته وی این حضور مستحکم ملت بزرگ ایران اسلامی در شرایط سیاست جهانی، پیامی جدی به غرب و حامیان آنان دارد.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس به شرح تاثیر این حضور پرداخت و گفت: این راهپیمایی باحضور  گسترده مردمی تاثیر بسزایی در عرصه جهانی و بین المللی دارد و پاسخی قاطع به کینه توزی، یاوه گویی و توطئه های دشمنان است.

این مسئول خاظر نشان کرد: ملت ایران که در دهه های متمادی طعم وابستگی، سرکوب و دیکتاتوری ضد دینی را چشیده بودند سرانجام به استقلال، آزادی وجمهوری اسلامی دست یافت و در بُعد فراملی نیز انقلاب ابلاغ این پیام ارزشمند به جهانیان را برعهده داشت که نه تنها دین کارکرد اجتماعی خود را از دست نداده و دیگر " افیون توده ها" نیست بلکه می توان به یاری آن حکومت مقتدری را برپا داشت که در مقابل بحران ها همچنان با قدرت و صلابت به راه خود ادامه دهد.

نکو ضمن قدردانی از مردم مومن و انقلابی شهرستانهای رباط کریم و بهارستان افزود: امروز که مردم با حضور خود در راهپیمایی با شکوه حماسه دیگری خلق کرده و نشان دادند که در راستای صیانت از دستاوردهای انقلاب مصمم و با عزمی راسخ آماده اند و با هوشیاری تمام در صحنه خواهند بود.

وی خطاب به مسئولین گفت: مردم  وفادار دین خود را بار دیگر به این انقلاب  ثابت کردند حالا نوبت مسئولین است که با خدمتی صادقانه گوشه ای از این حماسه سازی مردم را  جبران کنند.

    

مردم شهرستانهای رباط کریم و بهارستان به ندای رهبری لبیک گفتند

بهارستان - امروز مردم رباط کریم و بهارستان نیز همزمان با مردم دیگرنقاط کشورمان به خیابانها امددند تا بار دیگر ارادت قلبی خود را به ارمانهای مقدس جمهوری اسلامی ایران و رهبری ثابت کنند .به گزارش خبرنگار مهر، برغم سردی هوا مردم شهرستانهای بهارستان و رباط کریم همپای دیگر هموطنان از دقایق اولیه صبح امروز در مسیر های مشخص شده برای راهپیمایی حاضر شدند تا بار دیگر به تمامی دشمنان داخلی و خارجی نشان دهند که ملت ایران در هر شرایطی که باشد قدمی از آرمانهای مقدس نظام بویژه ولایت فقیه عقب نشینی نخواهند کرد.

نماینده مردم شهرستانهای رباط کریم و بهارسان در مجلس در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن قدردانی از حضور پرشور مردم اظهار داشت: امروز مردم مومن و انقلابی شهرستانهای رباط کریم و بهارستان با حضور بی نظیر خود بار دیگر وفاداری خود را به  رهبری و این نظام ثابت کردند.

ابراهیم نکو این حضور بی نظیر را نقطه  عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران دانست و افزود: مردم ایران اسلامی با این حضور گسترده و با شکوه تر از گذشته بار دیگر این نکته را به دشمنان یادآوری کردند که مردم در حفظ انقلاب اسلامی هشیار و آگاه هستند و تحت هیچ شرایطی  فریب شیطنت های آنان را نخواهند خورد.

وی متذکر شد: حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن می یتواند در مذاکرات هسته ای که به مقطع حساسی هم رسیده است بسیار موثر باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با  بابیان اینکه راهپیمایی ۲۲ بهمن تجلی وحدت مردم ایران اسلامی است خاطر نشان کرد: مردم وفادار به نظام و رهبری امروز با شرکت در راهپیمایی ۲۲ با آرمانهای شهدا تجدید پیمان کردند و با حضور خود در عمل نشان دادند که پیرو دستورات رهبر معظم انقلاب بوده و در این مسیر منسجم و ثابت قدم هستند.

همچنین رئیس ستاد برگزاری مراسم دهه فجر رباط کریم در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: امروز بار دیگر حضور پرشکوه و با عظمت مردم شریف و انقلابی در راهپیمایی ۲۲ بهمن ثابت کرد که امت امام همچنان دل در گرو ولایت فقیه که یادگار گرانبهای آن پیر فرزانه است دارند.

حجت الاسلام محمدی نژاد گفت:  این حضور عظیم در واقع  پاسخ به دعوت رهبر معظم انقلاب است که با آگاهی و بصیرت برخواسته از  ژرفای ایمان قلبی خود، پر شورتر و با صلابت تر از گذشته سرافرازی و سربلندی ایران اسلامی را سبب شدند، بی شک این حضور آگاهانه موجب بیمه شدن انقلاب اسلامی در مقابل تمامی تهدیدات پوچ خواهد شد.

امام جمعه رباط کریم افزود: بی تردید حضور گسترده مردم ولایتمدار در راهپیمایی پرشکوه سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بار دیگر مسئولیت خطیر و سنگین خدمتگزاران انقلاب اسلامی را در راه خدمت هرچه بیشتر به صاحبان اصلی انقلاب اسلامی گوشزد می کند.

    
    

۲۲ بهمن

وزارت امور خارجه حضور گسترده ملت شریف ایران در راهپیمایی سی و ششمین سالگرد جشن پیروزی انقلاب اسلامی را سرمایه بسیار ارزشمند کشور برای کارگزاران سیاست خارجی در انجام ماموریت‌های خود به ویژه در این برهه حساس می‌داند.